TransInfo

Logisztikai 4.0 a gyakorlatban: a sűrített tárolás és automatizálás felgyorsította a sótermékek felrakását

A cikk olvasási ideje 3 perc
|

19.06.2018

A korszerű, magas tárolási és szállítási rendszer alapja a Janikowo sótermékekkel foglalkozó, nemrégiben megnyitott logisztikai létesítménynek. Jelenleg körülbelül 13 ezer tonna áru tárolását teszi lehetővé ez a megoldás, de a végső cél akár 20 ezer tonna lenne. A létesítmény fenntartója a CIEECH,  Lengyelországban az egyetlen,  Európában a második a Nátrium-karbonát gyártók között.

Készítenek párologtatott száraz és nedves sót is. A vállalat portfóliója más nyersanyagokat és vegyipari termékeket is magában foglal: szódabikarbóna, kálcium-klorid, Hopkalit, só keverékek, pácsók és só tabletták.

A sűrített tárolás feljavította a logisztikát

A logisztika javítása érdekében az úgynevezett sűrű tárolás mellett döntöttek, tizenkét szinten. A polcok kezelésére, melyeken körülbelül 13 ezer raklapozott hely van, karbantartást nem igénylő,  műholdas irányítású kocsikat használnak. A számítógéppel vezérelt kocsik a szállítórendszerrel együtt dolgozva működnek.

A szállítórendszerek is gyakorlatilag karbantartás mentesek. A munka javítása és a hibák elkerülése érdekében a szállítószalagok is külön olvasókkal vannak felszerelve. Ezek automatikusan felismerik a raklapokat, és képesek az áramlást programozott módon irányítaniAhhoz, hogy ez működjön, minden raklap egyedi azonosítóval rendelkezik, amely lehetővé teszi számára, hogy könnyen és pontosan megtalálja az éppen aktuális helyét. A raktárban a FIFO szabványt alkalmazzák (first in – first out – első be – első ki).

Az optimális rakománykeresés rendszerében a WMS (Warehouse Management System) segít. Szintén ez felelős a rakományok optimális előkészítéséért és szállításáért is. A raktár munkáját automatizáló eszközökkel végzett munkaszervezés lehetővé teszi, hogy 20-30 percen belül felrakodjanak egy átlagos három tengelyes félpótkocsit.

Kétszer gyorsabb berakodás

A raktár naponta több mint száz teherautót képes megtölteni, melyek hat dokkban/rakodóhelyen vannak kiszolgálva. Ilyen módon a Janikowo sótermékei a lengyelországi, de nyugat-európai, közép-európai és a skandináv országokban található több száz üzlet számára is elérhetőek.

Az új raktár háromszor több tárolási lehetőséget jelent a késztermékekre nézve, kétszer gyorsabb berakodási idővel. Mindezt a bővítés és a további automatizálás tette lehetővé. Az objektum és munkaszervezés módja egyértelműen javítja a költséghatékonyságot, biztosítja a termékbiztonságot és csökkenti a belső tárolási műveletek végrehajtásának időtartamát. Ezenkívül jelentősen lecsökken a járművek felrakodási ideje, ami hatékonyan teszi lehetővé a gyorsabb szállítást a címzettnek – mondta Hubert Frasunkiewicz, a CIECH csoport ellátási lánc menedzsment részlegének igazgatója. A Janikowo-i logisztikai létesítmény közvetlenül a helyi sókitermelő mellett működik, ahol több mint 1500 ezer tonna sót termelnek ki naponta 24/7 rendszerben.

A cég több mint ezer alkalmazottat foglalkoztat, és közel 250 helyi céggel működik együtt. Maga a vállalat is teljesen máshogy néz ki, mint két-három évtizeddel ezelőtt.

A Janikowo-i sókitermelő drámaian megváltozott az elmúlt három évben: 70 százalékkal nőtt a termelési kapacitása, új sótermékek üzemét hoztak létre, és gyártósorokat – beleértve a sótablettákat a vízkezeléshez és az új magas raktárhelyiség is. Az utóbbi években összesen 100 millió zlotyit fektettünk be a Janikowo-i sótermelésébe – mondta Damian Kowenicki, a CIECH csoport vezetője.

Fotó: CIECH SA

Címke