TransInfo

Kšyštofo Savko nuotr./Trans.INFO nuotr.

Panika tarp Vokietijos ekspeditorių. Gruodį įsigaliosiantys pakeitimai neleidžia jiems miegoti naktimis

Šių metų gruodžio mėnesį kelių mokesčių kainos Vokietijoje išaugs beveik dvigubai ir sukels rimtų problemų sektoriuje, nes daugeliui Vokietijos ekspeditorių tai gali reikšti veiklos pabaigą. Sektoriaus atstovai tiesiai šviesiai sako apie savo nuogąstavimus dėl drastiško kelių mokesčių didinimo.

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Dar šiais metais kelių mokesčių tarifai Vokietijoje išaugs net apie 83 proc. Gruodžio mėnesį Vokietijos Vyriausybė planuoja prie kelių mokesčio, taikomo sunkvežimiams, pridėti anglies dioksido mokestį. Nepaisant transporto sektoriaus įmonių prašymų, neatrodo, kad šis gali būti pakeistas.

Ekspedijavimo įmonės tikisi ryškaus kaštų išaugimo ir įspėja, kad juos teks padengti klientams. Padidinus tarifus, už sunkvežimio nuvažiuotą 450 km trasą teks sumokėti net 150 Eur. Šiuo metu už tokią trasą mokama 85 Eur. Įmonei „Wiedmann & Winz“, ekspeditoriui iš Badeno-Viurtembergo žemės, metams teks papildomai pakloti apie 2 mln. Eur.

„Turime atlikti sudėtingus pokalbius su mūsų klientais: jų situacija taip pat nelengva, juos taip pat palietė recesija“, – neslepia savo susirūpinimo Michaelis Lege, „Wiedmann & Winz“ vykdomasis direktorius bei Ekspedicijos ir logistikos asociacijos (DSLV) Badeno-Viurtembergo žemėje pirmininkas. Maržos sektoriuje yra tokios mažos, kad iš esmės kiekviena įmonė privalo perkelti kaštus.

„Kiekvienas, kas neperkels didesnių išlaidų (klientui – red.), gali uždaryti verslą“, – aiškina M. Lege vokiškam laikraščiui „Stuttgarter Zeitung“.

Panašios nuomonės yra „SET Spedition & Logistik“ vykdomieji direktoriai Thomasas Heimas ir Sarah Schröder.

„Tai, kas ekonomiškai pagrįsta, jau seniai pasiekta, o dėl tolesnio sąnaudų didėjimo vidutinės įmonės Vokietijoje praras darbo vietas ir konkurencingumą“, – pareiškė ekspeditoriai.

Logistikos ir ekspedijavimo įmonė „Wackler z Göppingen“ taip pat kritikuoja kelių mokesčių didinimą.

Pirmiausia darbo užmokesčio didinimas, infliacija ir didesnės palūkanų normos, o dabar didesni mokesčiai sunkvežimiams. Tiesą sakant, mes nenorime dar kartą perkelti kaštų, bet neturime kitos išeities“, – skundžiasi „Wackler Spedition & Logistik“ prokūristė Gebriele Schwarz.

„Didesni kelių mokesčiai paskirstomi proporcingai mūsų klientų užsakymams. Kaštus teks padengti gamintojams, o galiausia galutiniams vartotojams“, – pridūrė G. Schwarz, cituojama „Stuttgarter Zeitung“.


Taip pat skaitykite: Vokietija patvirtino naujus kelių rinkliavos tarifus. Ar Lietuvos vežėjai ieškos būdų, kaip kompensuoti pabrangimą?


Blogas laikas

Artėjančius mokesčių didinimus pakomentavo taip pat Maxas Lieris, vadovaujantis eksepedicijos įmonei „Uwe Ludwig GmbH“. „Už transportą iš Biterfeldo į Nyderlandus sumokėsime beveik 100 Eur daugiau“, – aiškino jis.

Jo įmonė, kuriai priklauso daugiau nei 30 transporto priemonių, aptarnauja vietinį ir tolimųjų susisiekimų transportą Vokietijos, Prancūzijos ir Nyderlandų teritorijose, gabena prekes daugeliui chemijos sektoriaus, sunaudojančio daug energijos, klientų, šiuo metu išgyvena sunkų laikotarpį. Lier iš esmės nėra priešingas mokesčių didinimui.

„Nesu priešingas infrastruktūros naudotojų išlaidų dalinimuisi. Tačiau šiuo metu nėra planavimo tikrumo ir iki gruodžio 1 d. liko labai mažai laiko pasiruošti išlaidų padidinimui. Tai didžiulis smūgis, ypač mažesnėms įmonėms, dėl tokios situacijos verslas tampa vis mažiau patrauklus“, – aiškina Lieris, cituojamas Vokietijos logistikos asociacijos „Netzwerk Logistik Mitteldeutschland“ pranešime.

Padidintų mokesčių įvedimo terminą kritikuoja taip pat „HELO GmbH Logistics & Services“  vykdomasis direktorius Larsas Franke. Ši įmonė turi apie 70 transporto priemonių. Jsi pabrėžia, kad ekspeditoriai vis dar nėra tikri, kas jų laukia po gruodžio 1 d.

Administracinė našta, susijusi su mokesčių didinimu, yra didžiulė. Su kiekvienu klientu turime kalbėti ir paaiškinti jam, kodėl turime pritaikyti naujas kainas, nepaisant to, kad abi šalys vis dar nežino, ar aptariamas scenarijus iš tikrųjų bus įvykdytas“, – griežtai aiškina L. Franke.

„HELO GmbH Logistics & Services“ direktorius baiminasi, kad galiausiai kaštus teks padengti visų pirma ekspedijavimo įmonėms, nes jų derybų pozicija per silpna dabartinėje rinkos situacijoje. Be to, niekas nemoka už neišvengiamus tuščius važiavimus.

Priverstinė dekarbonizacija?

Kainų didinimas, kurį planuoja Vokietijos Vyriausybė, vykdomas pagal ES direktyvą, kurios tikslas – skatinti transporto sektoriaus įmones pereiti prie ekologiškų variklių. Tokiu būdu būtina skatinti elektromobilumą. Tačiau daugelis įmonių skundžiasi, kad dabartinėmis sąlygomis pokyčiai neįmanomi.

Anot Gabriele Schwarz iš įmonės „Wackler“, drastiškas kainų šoktelėjimas neatitinka direktyvos tikslų.

E. mobilumas ekspedicijos įmonėms tiesiog neįgyvendinamas. Trūksta tinkamos infrastruktūros. Sunkvežimių negalima krauti“, – aiškina ji ir pateikia pavyzdį – stovėjimo aikštelėje stovinčias 30 transporto priemones, kurias tekstų krauti vienu metu. Prokūristė tikina, kad energijos tinklas neleidžia aptarnauti tokio kiekio įkrovimo įrenginių.

Apie dar vieną barjerą pasakoja M. Lege iš „Wiedmann & Winz“.

„Elektrinis sunkvežimis kainuoja triskart daugiau nei paprastas“, – pabrėžia jis ir patikina, kad metų pabaigoje jo įmonė gaus pirmą elektromobilį. Tačiau norint, kad e. sunkvežimis nuvažiuotų 200 kilometrų, jį būtina krauti visą naktį.

Kaip teigia Lege ir kiti ekspeditoriai, problema ta, kad trūksta infrastruktūros, t. y. įkrovimo stotelių.

„Važinėjame po visą Europą ir dažnai tiesiog nėra galimybės pakrauti sunkvežimio greitkelyje“, – aiškina jis ir pabrėžia, kad jis nėra priešingas planui mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį.

„Ieškome sprendimo“, – patikina Lege.

Panašiais pasvarstymais pasidalino taip pat „Netzwerk Logistik Mitteldeutschland“ Toralfas Weiße direktorius. Jis nemano, kad papildomas mokestis, susijęs su išmetamu CO2, turės įtakos oro kokybės pagerinimui ir transporto priemonių pakeitimui netaršiomis.

„Naujų, ypač elektrinių, sunkvežimių kainos nepaprastai aukštos, laukti tenka ilgai, finansavimas tapo sudėtingas dėl išaugusių palūkanų, o be to trūksta kompleksiško krovimo tinklo. Todėl esame įsitikinę, kad šiuo metu netikslinga apsunkinti ekspedijavimo įmones“, – pareiškė jis.

zurnalas transporto vadovams

Paantraštės