TransInfo

Фот. AdobeStock/AlfRibeiro

Повернення мит на українське зерно: Єврокомісія відхилила пропозицію п’яти європейських країн

Європейська Комісія готує проєкт постанови про продовження дії угоди, згідно з якою Україну тимчасово звільнили від митних тарифів і квот на експорт до ЄС через російське вторгнення.

Прочитати цю статтю можна за: 4 хвилини

Днями Міністерство сільського господарства Угорщини повідомило про те, що п’ять східних країн Євросоюзу у спільному листі звернулися до Єврокомісії із проханням ввести імпортні мита на українське зерно. Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини спільно стверджували, що дешевша сільськогосподарська продукція з України шкодить їх експортним ринкам.

В останні роки фермери все більше занепокоєні збільшенням експорту з України, на додаток до проблем, пов’язаних з високими виробничими витратами, зростанням цінових ризиків та ризиків для доходів, а також несприятливими кліматичними умовами. Основною причиною цього є те, що українська сільськогосподарська продукція, яка є дешевшою завдяки різним стандартам виробництва та розмірам господарств, витісняється з їхніх традиційних експортних ринків”, – йдеться в заяві угорського міністра.

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь закликав запровадити тарифи „на найбільш чутливу сільськогосподарську продукцію”, а також заявив, що українські товари та сільськогосподарська продукція „часто мають сумнівну якість”. Він висловив спільне побажання п’ятірки країн до Єврокомісії надати звіт про відповідність стандартів виробництва в Україні стандартам сільськогосподарського виробництва ЄС.

Незважаючи на сподівання України, в тому ж руслі діяла і нова влада Польщі, зазначає Financial Times.

Інтереси польських фермерів, наша продовольча безпека та прибуткове виробництво є пріоритетними”, — заявив заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак.

Тим не менше Єврокомісія висловилася проти пропозицій, висловлених у спільному листі.

Ембарго на українську продукцію доведеться скасовувати, – заявив міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерські Business Insider. – Запроваджене ембарго на сільськогосподарську продукцію з України певною мірою заспокоїло ситуацію на польському ринку, але в політичному сенсі було сприйняте погано. Єврокомісія та Україна протестують”.

Секерські підтверджує, що ЄК готує проєкт постанови про продовження дії угоди, згідно до якої Україну тимчасово звільнили від митних тарифів і квот на експорт до ЄС через російське вторгнення. Він заявляє, що проблема негативних наслідків імпорту з України все більше стає поміченою країнами Західної Європи і стосується ширшого асортименту продуктів, а не тільки зернових. Франція, Австрія, а також Німеччина говорять про загрозу ринкам зерна, птиці, м’яких фруктів і цукру. Ці країни кажуть, серед іншого, про необхідність відновлення тарифних квот, дію яких зараз призупинено згідно з правилами ЄС.

Польща підтримує ці вимоги, ми звернулися до Єврокомісії з проханням відновити тарифні квоти на деякі чутливі продукти, але це було відхилено ЄК”, – додає Секерські.

З його слів, він має намір найближчим часом зустрітися з єврокомісаром торгівлі Валдісом Домбровскісом аби додати в постанову Єврокомісії новий захисний механізм, який передбачатиме застосування регіональних обмежень у тому разі, „якщо ринкова проблема зачіпатиме не весь Євросоюз, а одну країну чи регіон”. Йдеться, зокрема, про запропонований українською стороною механізм ліцензування експорту сільськогосподарської продукції до Польщі, рішення, яке „за відповідної підтримки Єврокомісії”, зі слів Секерські, могло б бути прийнятним.

Теги