TransInfo

police.hu nuotr.

„Roadpol”: vis sunkiau atpažinti manipuliavimą tachografu

Naujos kartos išmanieji tachografai jau ne už kalnų. Tačiau, nepaisant to, kad technologiniai patobulinimai dar labiau palengvina kelių transporto inspekcijos darbą, vis sunkiau atpažinti tachografų klastojimo atvejus, Trans.INFO redakcijai sakė Europos kelių policijos tinklo "Roadpol" prezidentė Elvira Zsinkai. Vengrijos nacionalinė kelių eismo pareigūnė taip pat papasakojo apie tai, kaip "Roadpol" stiprina savo veiklą, siekdamas suteikti išsamias žinias apie manipuliavimą tachografais daugelyje valstybių narių.

Vidutinis skaitymo laikas 6 minutės

Policijoje tarnaujanti nuo 1998 m. E. Zsinkai šiuo metu dirba Vengrijos nacionalinėje kelių policijoje, kur, be kita ko, yra atsakinga už nacionalinių eismo įvykių prevenciją. Nuo 2016 m. aktyviai dalyvauja „Roadpol” veikloje kaip Operatyvinės darbo grupės narė, o šiuo metu yra šios organizacijos prezidentė.

Norėdami sužinoti, kokią įtaką technologijos daro kovai su nesąžiningais vežėjais, kreipėmės į „Roadpol”, kad sužinotume organizacijos prezidentės nuomonę apie išmaniuosius tachografus, kassavaitinius poilsio patikrinimus ir kovą su manipuliacijomis tachografais.

Pirmiausia, artėjant didesnio kelių mokesčio įvedimui Vokietijos keliuose, buvo nuogąstaujama, kad vadinamųjų „GPS trukdžių” naudojimas gali tapti labiau paplitęs. Todėl paklausėme “Roadpol” prezidentės, ar ji mano, kad ši nusikalstama veikla gali paplisti.

„Atsakymas priklauso nuo vairuotojų ir jų darbdavių elgesio”, – pasakė E. Zsinkai. “Mano nuomone, vairuotojai, kurie iki šiol laikėsi taisyklių, greičiausiai jų laikysis ir toliau, nepriklausomai nuo rinkliavų dydžio”.

Nuotoliniai patikrinimai

Dar vienas svarbus pastarųjų metų pokytis – vis dažniau naudojami nuotoliniai tachografų patikrinimai: kelios Europos šalių valdžios institucijos jau išbandė nuotolinio tachografų nuskaitymo techniką. Atsižvelgdami į tai, paklausėme „Roadpol” prezidentės, kiek laiko prireiks, kol tokie patikrinimai taps įprastu dalyku.

Jos teigimu, pasak „Roadpol” komercinio transporto ekspertų, Sveno Kiliano iš Vokietijos Reino krašto-Pfalco policijos ir Frederiko Martino iš Belgijos federalinės policijos, Europos Sąjungos valstybės narės iki 2024 m. rugpjūčio 18 d. turi savo kontrolės tarnybas aprūpinti vadinamaisiais DSRC kontrolės (arba nuotolinės ankstyvosios detekcijos) moduliais.

„Šiuo metu jau matome, kad kelios Europos policijos ir kontrolės tarnybos testuoja ir įsigyja DSRC modulius. Rinkoje yra keletas gamintojų, kurie siūlo skirtingus sprendimus. Jie siūlo stacionarias arba mobilias priemones, montuojamas ant tiltų, vartų arba tiesiog ant transporto priemonių. Dabar policijos tarnybos turi išbandyti įvairias priemones ir nuspręsti, kuris sprendimas geriausiai atitinka jų poreikius, kasdienį darbą ir strategiją”, – pridūrė E. Zsinkai.

Kitas svarbus veiksnys yra nauja išmaniųjų tachografų versija, kuri buvo pradėta naudoti šių metų pradžioje. Pareigūnės nuomone, naudojant DSRC valdymo modulius pareigūnai gaus daug daugiau informacijos.

„Naudodami išmaniojo tachografo antrą versiją teisėsaugos pareigūnai gali patikrinti įvairius šiuo metu vykstančio vairavimo laiko parametrus, pavyzdžiui, darbo pamainas savaitės ir dviejų savaičių vairavimo laiką”, – pabrėžė ji.

Kada galime tikėtis reikšmingų pokyčių ar lūžio taško šių patikrinimų atžvilgiu? E. Zsinkai pateikė 2025 m. sausio 1 d. Tai data, kai kiekviename sunkvežimyje, vykdančiame tarptautinius pervežimus, turės būti įrengtas antrosios versijos išmanusis tachografas.

„Nuo tada DSRC modulis taps tikra pridėtine verte atrenkant tikrinamas transporto priemones. Tačiau svarbu tai, kad DSRC failas, kurį nuskaito (…) įranga, negali būti naudojamas kaip teisinis pagrindas skiriant baudą ar nustatant pažeidimą. Jis tik padės teisėsaugos institucijų bendruomenei iš anksto atrinkti transporto priemones, remiantis tachografo informacija, iš važiuojančių sunkvežimių. Bet kuriuo atveju transporto priemonė turi būti sustabdyta ir patikrinta įprastu būdu”, – pasakė “Roadpol” atstovė.

Tobulos technologijos

Akivaizdu, kad technologijos suteikia daugiau galimybių kelių eismo priežiūros pareigūnams visoje Europoje ir suteikia naujų priemonių nesąžiningiems vežėjams nustatyti. Tačiau technologijos, naudojamos manipuliacijoms tachografais, taip pat tobulėja ir tampa vis sudėtingesnės.

Europos kelių policijos tinklo vadovė pripažino, kad „darosi vis sunkiau aptikti sukčiavimą ir manipuliavimą tachografu”. Ji taip pat paaiškino, kaip policijos pareigūnai didina savo pastangas, kad kuo geriau apmokytų savo darbuotojus nustatyti su tachografais susijusį sukčiavimą ir manipuliavimą.

Pavyzdžiui, “Roadpol” organizuoja seminarus, kurie rengiami pačioje įmonėje arba bendradarbiaujant su ECR (Euro Controle Route, Europos transporto inspekcijos tarnybų grupė, bendradarbiaujanti siekdama pagerinti kelių eismo saugą). Ekspertų patarimai ir žinios, kuriomis dalijamasi per šiuos renginius, leidžia įvairioms valstybėms narėms patobulinti žinias apie manipuliavimą tachografais.

„Roadpol” instruktoriai žino apie naujausias visoje Europoje aptiktas manipuliacijas ir stengiasi dalytis savo žiniomis bei patirtimi su kitais Europos inspektoriais. Be to, būtent bendradarbiaujant mums pavyko sumažinti atotrūkį tarp kontrolės tarnybų ir sukčiautojų. Dabar galime reaguoti daug greičiau nei anksčiau”, – sakė „Roadpol” prezidentė.

Teisėkūros įtaka

Be technologijų įtakos komercinei kontrolei, šiais metais taip pat buvo pastebima teisėkūros įtaka. Skaitytojai gali prisiminti neseniai priimtą Europos Komisijos sprendimą dėl savaitinio poilsio, kuriame teigiama, kad policija negali reikalauti fizinių įrodymų (pvz., viešbučio sąskaitų), kad šie poilsio laikotarpiai iš tikrųjų vyko ne sunkvežimio kabinoje. Ar dėl to kelių eismo pareigūnams tapo sunkiau kontroliuoti šį įstatymą? 

„Paprastai nedraudžiama klausti vairuotojo, ar jis turi fizinį įrodymą, ar ne. Kalbėtis su vairuotojais ir užduoti klausimus per patikrinimus keliuose yra kasdienio darbo dalis. 2023 m. kovo 23 d. Europos Komisijos Mobilumo ir transporto generalinis direktoratas (DG Move) paskelbė pranešimą, kaip užtikrinti kassavaitinio poilsio laikotarpių laikymąsi. Kelių policija taip pat dalyvavo rengiant šį dokumentą ir paprašė DG Move pasidalyti patirtimi ir geriausios praktikos pavyzdžiais. Šiame procese “Roadpol” pažymėjo, kad norint išsiaiškinti atvirus klausimus ir atvejus (pvz., ar vairuotojas turi viešbučio sąskaitas faktūras, kitus dokumentus ir t. t.), būtina kalbėtis ir klausti vairuotojo. Aišku ir negalima skirti baudos remiantis tuo, kad vairuotojas negali pateikti fizinių įrodymų”, – pasakė pareigūnė.

Ji taip pat pridūrė, kad „niekada nebuvo lengva kontroliuoti šį aspektą” ir kad „dauguma Europos valstybių narių niekada neprašė pateikti fizinių įrodymų, patvirtinančių vairuotojų apsistojimą viešbutyje”.

“Dauguma valstybių narių atlieka šias patikras, tačiau joms patvirtinti naudoja skirtingas priemones. Žinoma, negalime atskleisti pernelyg daug detalių apie tai, kaip šie patikrinimai atliekami. Tačiau galime daryti prielaidą, kad šis klausimas iš tiesų peržiūrimas ir kad vairuotojams labai svarbu savo darbą atlikti kuo geresnėmis ir saugesnėmis sąlygomis. Gerai pasirengęs vairuotojas, galintis atlikti savo darbą optimaliomis sąlygomis, prisideda prie saugesnio eismo ir mažesnio nelaimingų atsitikimų, kuriuose nuovargis turėjo įtakos, skaičiaus, – pasakė “Roadpol” vadovė.

zurnalas transporto vadovams

Paantraštės