TransInfo

Rytų Europos svarba pasaulio ekonomikai. „Amerikos tiekimo grandinės lyderiai turėtų ieškoti čia naujų galimybių“

Vidutinis skaitymo laikas 6 minutės

Gamyboje daugelis JAV Vidurio Vakarų tiekimo grandinės lyderių labai priklauso nuo Azijos partnerių. Jie nuolat stebi rytų rinkos oro ir konteinerių transporto tendencijas. Tiekimo grandinė yra nepaprastai svarbi palaikant gamybą, dėl kovos su dideliais tarifais ir COVID-19 epidemija sklandus grandinės valdymas tampa vis didesniu iššūkiu. Todėl yra keletas priežasčių, kodėl Rytų Europa turėtų tapti įmonių susidomėjimo objektu.

Nuo praėjusių metų JAV įmonės strategiškai tvarko nuolat kintančius į JAV iš Kinijos įvežamoms prekėms taikomus muitų tarifus. Finansų direktoriai vis daugiau dėmesio skiria didesnių išlaidų poveikiui finansiniams rezultatams. Remiantis „Tariffs Hurt the Heartland“ analize, 2019 m. spalio mėn. dėl prekybos karo papildomai buvo sumokėta 7,2 mlrd. JAV dolerių muito. Tai reiškia, kad nuo 2018 m. spalio mėn. tai padidėjo 1 mlrd. JAV dolerių.

Tuomet atėjo 2020 m. ir pasaulį užvaldė COVID-19. Kinijos gamyklos sustojo, jų darbuotojai pasislėpė savo namuose. Konteineriai pradėjo kauptis Azijos uostų dokuose. Tai parodė priklausomybę nuo Kinijoje gaminamų prekių, kurių paprasčiausiai nebuvo. „Foreign Policy“ internete paskelbtame straipsnyje rašo, kad, pvz., amerikiečių kompanijos, kurios stengiasi padidinti ventiliatorių gamybą, susidūrė su sunkumais gauti iš Kinijos gamyklų ir kitų šaltinių, reikiamas dalis.

Amerikiečiai vis dar dvejoja

Gera žinia verslo savininkams ir vartotojams yra tai, kad uostai atviri ir krovinių srautai vyksta nepaisant pasaulinės sveikatos krizės ir muitų tarifų. Šiandien verslininkams kyla iššūkis, kaip išlaikyti krovinių srautą ir kiek tai kainuos. Straipsnius šia tema parašė keli ekspertai, cituodami šiuos ir kitus verslininkų užduodamus klausimus.

„Geopolitical Futures“ išspausdintame straipsnyje „China is the Next China“ teigiama, kad Kinijoje veikiančios JAV įmonės nėra pasirengusios persikelti. Straipsnyje puikiai pristatoma istorija apie tai, kaip santykiai atvedė prekybos pasaulį į tokią padėtį, kokia ji yra dabar, t.y. į didelę priklausomybę nuo Kinijos. Straipsnyje teisingai teigiama, kad dauguma tiekimo grandinių vis tiek turės pasikliauti kiniškomis prekėmis ir mokėti kinų diktuojamas kainas.

Straipsnyje cituojama Amerikos prekybos rūmų Kinijoje atlikta apklausa. Šioje šalyje veikiančių įmonių buvo klausiama, ar jos aktyviai svarsto galimybę perkelti dalį ar visą veiklą į užsienį. 55 proc. apklaustųjų teigė, kad dar per anksti tai pasakyti.

Gal atėjo laikas ieškoti galimybių kitur, nes čia susiduriame su krize ir pagaliau turime laiko peržiūrėti procesus ir strategijas?

Nepaisant krizės, Rytų Europa vystosi

Dabartinės rinkos sąlygos rodo, kad artinasi geras laikas verslui Rytų Europoje. Tokios šalys kaip Slovakija, Čekija, Vengrija ir Lenkija yra vienos greičiausiai besivystančių šalių pasaulyje. Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, po krizės Lenkija buvo sparčiausiai auganti ekonomika Europoje. O dabar palyginkime tai su Europos Sąjungos programa „Horizontas 2020“, kuri remia pramonei palankių ekonominių sąlygų kūrimą.

Štai keletas priežasčių, kodėl manome, kad įmonės turėtų susidomėti Rytų Europa:

Jokios politikos

Tai yra JAV prezidento rinkimų metai. Dabartinis prezidentas jau spaudžia, kad Kinija būtų nubausta ne tik už tarifus, bet ir už COVID-19 pandemiją. Šiuose rinkimuose bus kovojama daugiausia dėl to, kas nubaus Kiniją, o tai kad laimės lapkritį, atrodo antraeilis klausimas.

Sąnaudos

Nors atsitraukimas nuo prekių gamybos Kinijoje reiškia JAV gamintojams mažiau politikos, muito tarifai ir didesnės išlaidos reiškia mažesnę grąžą įmonėms, kurios tiesiog nori išlaikyti tiekimo grandines ir pardavimus. Verta pagalvoti, kaip minėtos šalys gali prisidėti prie šios dėlionės. Politinis klimatas ir mažesnės išlaidos yra du pliusai.

Kaina ir profesionalumas

Darbo jėgos išlaikymo išlaidos gamybos sektoriuje turi esminę reikšmę. „Eurostato“ tinklalapio duomenimis, mažiausias darbo užmokestis Europoje 2018 m. buvo Rytų bloke, įskaitant Lenkiją, Bulgariją, Latviją ir Lietuvą. Technologijos pasiekia šias šalis nepaprastu greičiu. Pavyzdžiui, Rumunijoje kiekvienam 1000 gyventojų yra 6 programuotojai. Šiuo metu Europoje yra daugiau nei 5,7 mln. profesionalių programuotojų, t.y. per pastaruosius metus jų yra 200 tūkst. daugiau. Palyginimui, JAV jų yra 4,4 mln.

Prieiga

Daugelis tiekimo grandinės vadybininkų yra atsakingi už prekes, kurios parduodamas Europoje, o gaminamos Kinijoje. Galbūt užuot tiesiog stebėti sąlygas Hamburgo, Antverpeno ir Roterdamo uostuose, jie turėtų atidžiau pažvelgti į vadinamąjį Naująjį šilko kelią, t.y., tiesioginį susisiekimą tarp Kinijos ir Lenkijos geležinkeliu. Jis jungia Siano (Sianis, Xian) uostą su Lenkijos intermodaliniu mazgu Slavkuve (Sławków). Dėl bėgių pločio skirtumų Ukrainos ar Baltarusijos pasienyje turi būti pakeisti riedmenys. Nepaisant to, perkrovimo galimybė Lenkijos centre leidžia greitai pristatyti prekes į rinką, o tai gali turėti įtakos naujo kliento įgijimui. Konteinerių geležinkelio linija taip pat suteikia susisiekimą su Gdansko uostu, dėl to ji gali būti naudojama Kinijos kroviniams gabenti į Skandinaviją.

Ištekliai

Šioms šalims būdinga stabili prieiga prie gamtos išteklių, tokių kaip mediena, gamtinės dujos, cinkas, anglis, siera, rūda, varis ir kt. Jos taip pat turi tinkamą infrastruktūrą. Kaip minėta pirmiau, Kinijos iniciatyva „Belt and Road Initiative“ daro Europą Naujuoju šilko keliu vykstančių Kinijos traukinių paskirties stotimi.

Laikas diversifikuoti pasaulines tiekimo grandines

Amerikos kompanijos keičia savo pasaulines tiekimo grandines, o Rytų Europa bus viena iš jų ateities sėkmės sudedamųjų dalių. Pavyzdys? Tony Short tai Gošeno (Goshen) Indianos valstijoje veikiančios „Wieland Designs“ tiekimo grandinės direktorius. Štai jo žodžiai:

„Kai ieškojome tiekėjo naujai produktų linijai, būtų kvaila nesirinkti Kinijos. Tačiau pagaliau puikų variantą radome Lenkijoje. Mums pavyko užmegzti bendradarbiavimą su pripažinta Lenkijos grupe, kuri teikia aukštos kokybės produktus konkurencingomis kainomis. Būtent to mums ir reikėjo “.

Kadangi vis daugiau mūsų klientų siekia diversifikuoti savo pasaulines tiekimo grandines, mes siūlome jiems paramą gabenant prekes ir palaikymą susijusiuose su tuo reikalavimuose. Tuo metu, kai jie užmezga vertingus santykius su Rytų Europos logistais, tam, kad užmegztų ilgalaikį ir pelningą bendradarbiavimą.

Pixabay/TheDigitalWay nuotr.

Paantraštės