TransInfo

Trans.INFO nuotr.

Vilkikų vairuotojų įdarbinimo kvotą numatoma padidinti

Išsekus trečiųjų šalių vilkikų vairuotojų įdarbinimo kvotoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija didins jos dar 3,5 tūkst. kvotų.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Migracijos departamentas lapkričio 17 dienos popietę dar skelbė, kad kvotų yra ir jų užteks iki metų pabaigos, tačiau tos pačios dienos vakarą kvotų nebeliko. Todėl siūloma jų skaičių padidinti tiek, kiek buvo prašymų lapkričio 17 dieną. 

„Ieškojome, kaip išspręsti tą situaciją (…). Penktadienį išsiuntėm Vidaus reikalų ministerijai derinti siūlymą, kad padidinti kvotą, kiek tų prašymų buvo pateikta, kad nuimti spaudimą verslui ir institucijoms“, – LRT radijui pirmadienį sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas „Jei valstybinė institucija rodė, kad tos kvotos dar yra, tai mes turime prisiimti tą klaidą ir ją išspręsti ir padaryti, kad žalos dėl to nekiltų“, – pridūrė jis.

Pasak jo, visiems metams bendras visų sektorių kvotų limitas siekė 36 tūkst., jis būtų padidintas dar 4,3 tūkst. kvotų, iš kurių 3,5 tūkst. – paslaugų sektoriuje, kur didžiąją dalį ir sudaro transporto darbuotojai. 

Kam teikiamas prioritetas?

Asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas teigiamai vertino žinią apie planuojamą padidinti kvotą. 

„Ta viltis mums gera žinia, kadangi prasideda dabar pats sezonas, kalėdinis metas, nereikėtų stovėti, dėl to džiaugiamės girdėdami šituos žingsnius“, – LRT radijui sakė Z. Buivydas. 

Paklaustas apie galimybę visiškai atsisakyti kvotų ir leisti rinkai reguliuotis pačiai, viceministras teigė, kad prioritetas yra siūlyti darbą lietuviams. Be to, pasak jo, vis dar pasitaiko darbuotojų išnaudojimo atvejų.

„Transporto srityje vairuotojų tūkstančiui gyventojų turime daugiausiai Europos Sąjungoje, tapome transportininkų šalimi, kas nėra blogai, bet didžiąja dalimi darbuotojai, kurie važiuoja, aptarnauja Vakarų Europos rinkas, o ne Lietuvos, kas nėra blogai, bet pagrindinė problema su transporto sektoriumi – vis dar aukštas darbo ginčų skaičius ir dėl to nelegalaus darbo atvejai pasitaikantys“, – sakė V. Šilinskas. 

Kiek anksčiau „Linava“ skelbė, kad kvotų limitas turi būti padidintas kuo skubiau, kad logistikos sektoriaus veikla iki Naujųjų metų nesutriktų, arba iš viso jų atsisakyti. Vežėjų teigimu, kvotų limitai įmonėms kasmet atneša milijoninių nuostolių.

Pasak Z. Buivydo, kvotų limitas greitai išsenka ir dėl vadinamosios „pašto dėžučių“ problemos, kai laikino įdarbinimo įmonės, kurios neturi nei transporto veiklos licencijos, nei krovininių automobilių, pagal kvotas kviečia profesionalius tarptautinę kvalifikaciją turinčius vilkikų vairuotojus iš Uzbekistano, Kazachstano, Kirgizijos, o tuomet juos „pernuomoja“ užsienio vežėjams.

Kvotos iššvaistomos, o turėtų būti stebimos

Lietuvos profesinių sąjungų aljanso vadovas Audrius Cuzanauskas Trans.INFO teigė, kad kvotos yra būtinos.

„Turi būti sudaryti jų skyrimo kriterijai. Kai kuriose įmonėse yra 30–40 proc. darbuotojų kaita. Kvotos iššvaistomos, o turėtų būti atidžiai stebimos. Panašiai yra ir su Leidimais gyventi Lietuvoje. Šiuos dokumentus atsiima patys darbdaviai. Bet dažnai jie jų negrąžina vairuotojams. Mums ne vieną kartą teko su policija važiuoti iš darbdavio atsiimti darbuotojo asmens dokumentų“, – sakė interviu Žurnalui transporto vadovams A. Cuzanauskas.

Visą interviu su Audriumi Cuzanausku skaitykite čia: Lietuvoje didėja minimalioji mėnesinė alga. Ar tai turės įtakos vežėjų kišenei?

Šaltinis: BNS

zurnalas transporto vadovams

Paantraštės