TransInfo

Agneškos Kulikovskos-Velgus/Trans.INFO nuotr.

Vokietija pasipiktino ES susitarimu su Ukraina dėl kelių transporto. „Tai skandalas!”

Vokietijos transporto ir logistikos organizacija BLV-pro (Die Bundesverband Logistik & Verkehr) išdėstė savo poziciją dėl Europos Sąjungos laikinojo susitarimo su Ukraina ir Moldova dėl kelių transporto. 

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Asociacijos narių teigimu, susitarimas sukuria nepalankias konkurencines sąlygas Vokietijos vežėjams ir palaipsniui blogins šios sektoriaus padėtį. Atrodo, kad šiuo klausimu vokiečiai dabartinę padėtį vertina panašiai kaip Lenkijos transporto verslininkai, kurie neseniai dėl šios priežasties surengė streikus.

Praėjusių metų lapkričio 6 d. Lenkijos vežėjai pradėjo protesto akciją dėl nesąžiningos konkurencijos transporto rinkoje, kurią, be kita ko, lėmė ES ir Ukrainos susitarimas dėl kelių transporto. Daugiau kaip 10 savaičių jie blokavo Lenkijos ir Ukrainos sienos kirtimo punktus, reikalaudami atnaujinti transporto leidimų išdavimą Ukrainos vežėjams.

Šių metų sausio viduryje Lenkijos transporto įmonių atstovai susitarė su Infrastruktūros ministerija ir iki kovo 1 d. sustabdė sienos su Ukraina blokadas. Vyriausybė dar turi įvykdyti kai kuriuos vežėjų reikalavimus.

Šią savaitę Lenkijos infrastruktūros ministras Dariuszas Klimczakas ir plėtros ir technologijų ministras Krzysztofas Hetmanas Varšuvoje susitiko su Vokietijos Federacinės Respublikos vicekancleriu, ekonomikos ir klimato apsaugos ministru Robertu Habecku. Viena iš pagrindinių pokalbių temų buvo Europos Sąjungos ir Ukrainos susitarimo poveikis krovininio kelių transporto rinkai.

Ministras D. Klimčakas paprašė Vokietijos vicekanclerio paremti darbus susijusius su Europos Sąjungos ir Ukrainos susitarimo pakeitimu ir detalizavimu. Lenkijos ministerija nori, kad jis leistų išlaikyti konkurencingumą Europos tarptautinio krovinių vežimo keliais rinkoje. Svarbus pakeitimo elementas turėtų būti sprendimų, kuriais būtų panaikintas pagal susitarimą draudžiamų transporto operacijų vykdymas, priėmimas.

Vokietija pasipiktino susitarimo poveikiu

Tačiau Bendrijos ir Ukrainos bei Moldovos susitarimo dėl transporto poveikio tema užima ne tik ministrus. Šią savaitę dėl jo poveikio pasisakė ir Vokietijos organizacija BLV-pro.

Ar mes ką nors praleidome, ar buvome sąmoningai neinformuoti? Mūsų turima informacija rodo, kad ES su Ukraina ir Moldovos Respublika sudarė laikinuosius kelių transporto susitarimus, kurie galioja nuo 2022 m. birželio 29 d. Tai reiškia, kad tam tikrą laiką tranzitiniam ir kintamajam eismui tarp ES ir šių dviejų šalių leidimų nereikia. Susitarimo tikslas – laikinai palengvinti krovinių vežimą keliais tarp Europos Sąjungos teritorijos ir Ukrainos teritorijos bei per ją, atsižvelgiant į Rusijos konflikto su Ukraina pasekmes”, – rašoma oficialioje organizacijos pozicijoje.

Pasak BLV-pro prezidento Konstantino Popovo, tai sukuria „tolesnes nepalankias konkurencines sąlygas Vokietijos kelių transportui, dėl kurių tęsis šio sektoriaus nukraujavimas”.

Organizacija pastebi, kad Vokietijos greitkeliais kasdien važiuoja daugybė ukrainietiškų transporto priemonių, vežančių, pavyzdžiui, grūdus į Nyderlandus.

Todėl, BLV-pro teigimu, Ukrainos ir Moldovos krovinių vežėjai be leidimų gali vykdyti šiuos krovinių vežimus:

  • krovinio vežimas transporto priemone, kurios pradžia ir pabaiga yra skirtingų susitariančiųjų šalių teritorijoje, tranzitu arba be jo per trečiosios šalies teritoriją;
  • krovinio vežimas transporto priemone iš vienos susitariančiosios šalies teritorijos į tos pačios šalies teritoriją tranzitu per kitos susitariančiosios šalies teritoriją;
  • krovinio vežimas pakrauta transporto priemone vienos susitariančiosios šalies teritorijoje arba iš tos teritorijos į trečiąją šalį tranzitu per kitos susitariančiosios šalies teritoriją;
  • krovinio vežimas tuščiomis anksčiau minėtų operacijų metu. Tokiu būdu vairuotojo dokumentai – pagal šį Susitarimą ES arba Ukrainos išduoti vairuotojo pažymėjimai ir kvalifikacijos liudijimai – bus pripažįstami galiojančiais kitoje susitariančiojoje šalyje.

Šis susitarimas atveria kelią savivalei, sąžiningų rinkos sąlygų sustabdymui Vokietijos mažosioms ir vidutinėms transporto bendrovėms ir Rytų Europos vairuotojų vergovei bei kančioms” – pasakė asociacijos sekretorius Bärbelas Karnikas.

„Kada bus suteikta pagalba ir apsauga Vokietijos kelių transportui? Kodėl neatsižvelgiama į Rytų Europos vairuotojų minimalų darbo užmokestį atitinkamoje transporto šalyje? Kaip vairuotojai gali čia važinėti neturėdami atitinkamos kvalifikacijos/registracijos 95?” – retoriškai klausė organizacija.

“Kol mūsų vairuotojai kas 5 metus turi atnaujinti licenciją, ES čia kuria I ir II klasės vairuotojų kadrus. Vežimas be leidimų, vairavimas be galiojančių pažymėjimų – tai skandalas!” – pasakė  BLV-pro.

Paantraštės