TransInfo

Petr Kratochvil / CC0 1.0 nuotr.

Vokietija vis dėlto balsuos už naujas ES taisykles dėl sunkvežimių išmetamo CO2 kiekio

Europos Sąjungoje gali būti sumažinti griežtesni sunkvežimių ir autobusų išmetamo CO2 kiekio apribojimai. Nors ES jau buvo pasiekusi preliminarų susitarimą, Vokietija planavo savo pritarimą atšaukti. Galiausiai nusprendė balsuoti „už“.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Šių metų sausio viduryje Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba preliminariai susitarė dėl ES CO2 mažinimo standartų sunkesnėms nei 7,5 tonos sunkiasvorėms transporto priemonėms. Susitarime numatyti tikslai 2030-2034 m. sumažinti sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį 45 proc., 2035-2039 m. – 65 proc., o nuo 2040 m. – 90 proc. (palyginti su 2019 m.).

Nors ES transporto ministrai ir Europos Parlamentas pritarė naujoms riboms, tačiau dabar, kai jas reikia ratifikuoti, o tai paprastai yra tik formalumas, Vokietija atsisako savo pritarimo.

Trečiadienį federalinė vyriausybė nesugebėjo susitarti dėl bendros pozicijos dėl sunkvežimių išmetamo CO2 kiekio ribojimo – cituoja vyriausybės pareigūnų informaciją „Reuters“.

Vokietijos transporto ministras Volkeris Wissingas netikėtai paskelbė apie pasipriešinimą. Ir visa tai dėl to, kad liberali FDP (Laisvoji demokratų partija), kuriai jis priklauso, remiasi prielaida, kad Vokietija susilaikys nuo balsavimo dėl Europos planų, jei kuri nors iš vyriausybinių partijų jiems nepritars.

Be Vokietijos palaikymo šis pasiūlymas, kuriam taip pat priešinosi daugelis mažesnių ES šalių, gali būti nepriimtas. Didelės valstybės narės balsas yra labai svarbus, nes atsižvelgiama į gyventojų skaičių. ES pirmininkaujanti Belgija galutinį balsavimą atidėjo dviem dienoms iki penktadienio, tikėdamasi, kad Berlynas vis dėlto sutiks.

Galiausiai penktadienio popietę Vokietijos vyriausybės pareigūnai paskelbė, kad Federalinė transporto ministerija, kurioje tarnauja verslui palankūs Laisvieji demokratai (FDP), nustojo priešintis kompromisui. Taigi Vokietija balsuos už ES planus mažinti sunkvežimių išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Vežėjai yra patenkinti

Pagrindinė Vokietijos vežėjų asociacija BGL palankiai įvertino tai, kad Vokietijos vyriausybė nepritaria kompromisui dėl CO2 ir ragina iš naujo derėtis dėl teisės aktų.

Organizacijos teigimu, federalinės vyriausybės nepritarimas pabrėžė jos įsitikinimą, kad reikia būti atviresniems naujoms technologijoms. Per derybas Briuselyje Vokietijos transporto ministerija pasisakė už tai, kad būtų stiprinamas CO2 neutralaus kuro vaidmuo. Tai leistų vežėjams savo turimomis transporto priemonėmis aiškiai prisidėti prie klimato apsaugos.

BGL džiaugiasi, kad FDP vadovaujama Transporto ministerija siekia priimti praktiškesnį įstatymą.

„Tai ypač svarbu, atsižvelgiant į baterijomis ir vandeniliu varomų komercinių transporto priemonių infrastruktūros trūkumą. Vienintelis būdas užtikrinti didesnę klimato apsaugą krovininio kelių transporto srityje – įtraukti CO2 neutralius degalus į plataus užmojo automobilių parko limitus“, – komentuoja BGL.

„Atsižvelgdami į dabartinę padėtį, Europos Parlamentas ir Taryba turėtų pasinaudoti galimybe kuo greičiau atnaujinti kompromisinių sprendimų svarstymą naujose derybose“, – daro išvadą organizacija.

Paantraštės