TransInfo

Lenkijos žemės ūkio ir plėtros ministerijos nuotr.

Žemės ūkio produktų tranzitas iš Ukrainos per Lenkiją ir Vengriją bus atnaujintas

Lenkijos ir Ukrainos ministrų derybos dėl žemės ūkio produktų gabenimo iš Ukrainos per Lenkijos teritoriją baigėsi susitarimu. Lenkija leis ukrainiečiams tranzitu gabenti prekes, kurias nuo balandžio 15 d. pati uždraudė importuoti.

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Po dvi dienas trukusių derybų abiejų vyriausybių atstovams pavyko pasiekti susitarimą.

„Problemas su Lenkijos partneriais sprendžiame labai greitai. Ukrainos žemės ūkio produktų tranzitas bus atblokuotas iš ketvirtadienio į penktadienį „, – pasakė Ukrainos ekonomikos ministrė Julija Sviridenko.

Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministras Robertas Telusas teigė, kad tam tikrą laikotarpį produkcija bus gabenama konvojuojant. Tai padaryti padės SENT transporto stebėjimo sistema ir elektroninės plombos.

Lenkijos plėtros ir technologijų ministras Waldemaras Buda teigė, kad tranzitą bus galima atnaujinti išleidus du reglamentus. Tarp jų – galimybės keisti vežimo paskirties vietą panaikinimas – šia nuostata siekiama užkirsti kelią ukrainietiškų produktų palikimui Lenkijoje. Taip yra todėl, kad iki šiol buvo galima pakeisti tranzito deklaraciją, pavyzdžiui, Lenkijos centre.

„Pagal šį sprendimą negalima bus pakeisti paskirties vietos, t. y. negalima bus sustoti bet kuriame muitinės punkte, “išmuitinti” prekes ir palikti jas rinkoje”, – sakė Waldemara Buda.

Tokiu būdu, tranzitas iš Ukrainos gali vykti į keturis Lenkijos uostus (Gdanską, Gdynę, Ščeciną ir Svinouiscį) arba į kitas šalis. 

Ukraina Paskelbė, kad panaikins licencijas tiems eksportuotojams, kurie pažeis sutartas procedūras.

Draudimas importuoti grūdus iš Ukrainos

Prieš kelias dienas Lenkija ir Vengrija paskelbė laikiną ukrainietiškų grūdų ir kitų maisto produktų (daržovių, vaisių, sėklų, mėsos, pieno ir pieno produktų) gabenimo draudimą. Apribojimas palietė net tranzitą į trečiąsias šalis. Pirmadienį prie jų prisijungė Slovakija (Bratislava uždraudė tik ukrainietiškų grūdų pardavimą savo rinkoje, bet ne jų tranzitą). 

Tam įtakojo Lenkijos ūkininkų, nepatenkintų mažesnėmis žemės ūkio produktų kainomis vidaus rinkoje, protestai. Primimename, kad kovo pabaigoje Lenkijos ūkininkai surengė streiką, reikalaudami grąžinti muitus Ukrainos grūdams arba visiškai uždrausti žemės ūkio produktų importą iš šios šalies.

Panašių priemonių gali imtis ir kitos šalys, pavyzdžiui Bulgarija ir Rumunija. Bulgarijos vyriausybė pažymėjo, kad kitoms šalims įvedus apribojimus kyla pavojus, kad nesiėmus atitinkamų priemonių vidaus rinkoje susikaups didelis grūdų kiekis. 

Rumunijos ūkininkai taip pat pradėjo protestuoti prieš žemės ūkio produktų importą iš Ukrainos. Protestas įgauna vis didesnį pagreitį – jame jau dalyvauja daugiau kaip 10 tūkst. ūkininkų. Rumunijos žemės ūkio ir bendradarbiavimo aljansas (AAC) teigė, kad Rumunijos ūkininkai jau patyrė didelę žalą dėl per didelės grūdų pasiūlos rinkoje.

Lenkijos ir Vengrijos valdžios institucijų teigimu, ukrainietiški grūdai sumažino grūdų kainas Europos sąjungos šalyse ir smogė jų gamintojams, todėl Vidurio Europos šalių vyriausybės nusprendė įvesti importo iš Ukrainos apribojimus (ūkininkams rengiamos subsidijos).

Balandžio pradžioje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kelionės į Varšuvą metu aptarė grūdų problemą su Lenkijos ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu, po kurios jis pareiškė, kad „artimiausiu metu bus rastas šio klausimo sprendimas”.

Europos Komisija pasmerkė sprendimą blokuoti Ukrainos prekes. Pareiškime ji teigė, kad prekybos politika priklauso išimtinei ES kompetencijai ir „tokiais sunkiais laikais labai svarbu visus sprendimus koordinuoti ir suderinti ES”.

Antradienį, balandžio 18 d., Lenkija ir Ukraina atnaujino derybas dėl ukrainietiškų maisto produktų ir grūdų tranzito, pranešė Ukrainos ekonomikos ministerijos ir Lenkijos žemės ūkio ir plėtros ministerijos spaudos tarnybos.

Po šių derybų Vengrijos žemės ūkio ministras Istvanas Nagy patikino, kad Ukrainos žemės ūkio produktų tranzitas bus tęsiamas. Slovakija taip pat leido tranzitu gabenti grūdus ir žemės ūkio produktus iš Ukrainos, nors ir uždraudė jų importą.

Bendradarbiavimas: Bartošas Vavryšukas

Paantraštės