Április közepén az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a biztonságos teherautó-parkolókról (SSPA) szóló tanulmány eredményeit, amely a hivatalos EU-weboldalon is elérhető. A jelentés szerint az Európai Unió súlyos hiánnyal küzd a biztonságos és tanúsított parkolóhelyek terén. Jelenleg körülbelül 390 000 parkolóhely hiányzik, és a becslések szerint ez a szám 2040-re elérheti a 483 000-et.
Bár az EU-ban sok parkolóhely rendelkezik alapvető biztonsági intézkedésekkel, jelentős részük még mindig nem felel meg az uniós biztonsági előírásoknak, és nem rendelkezik megfelelő tanúsítvánnyal. A tanúsítás kulcsfontosságú: biztosítja az uniós szabványoknak való megfelelést, és megfelelő védelmet nyújt a járművezetőknek és járműveiknek. A helyzet különösen súlyos Németországban, Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban, amelyek jelentős közlekedési folyosók mentén helyezkednek el, így fokozottan ki vannak téve a közúti árufuvarozás elleni bűncselekményeknek.
Az Európai Bizottság olyan szervezetekkel együttműködve, mint az IRU, a DEKRA, az ESPORG, a Panteia, a CERTH/HIT és a CBRA, biztonsági szabványokat dolgozott ki a teherautó-parkolók számára. E szabványok négy biztonsági szintet különböztetnek meg: bronz, ezüst, arany és platina. Ez lehetővé teszi a fuvarozók számára, hogy a szállított áru típusa és értéke alapján válasszák ki a megfelelő biztonsági szintet.
A szabványok többek között az alábbi szempontokat értékelik:
- külső védelem (pl. kerítések),
- maga a parkolóterület,
- be- és kilépési pontok,
- belső és szervezeti eljárások.
Például egy bronz minősítésű parkoló csak részleges megfigyeléssel rendelkezik, míg a platina szintű létesítmény 24 órás helyszíni személyzettel és rendszámfelismerő technológiával van felszerelve a be- és kilépési pontokon.
A biztonsági szinttől függetlenül minden parkolónak biztosítania kell az alapvető kényelmi szolgáltatásokat is, például WC-t, zuhanyzót, étel- és italfogyasztási lehetőséget, valamint internet-hozzáférést.
Az infrastruktúrahiány orvoslása érdekében az Európai Bizottság stratégiai beruházásokat javasol, beleértve a meglévő, de még nem tanúsított létesítmények gyors korszerűsítését és tanúsítását.
„Ez a leggyorsabb és legköltséghatékonyabb módja annak, hogy bővítsük az uniós szinten tanúsított SSPA-parkolók hálózatát. A jelentés ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az infrastruktúra fejlesztését össze kell hangolni a digitalizációval és a jobb elérhetőséggel, hogy a parkolók vonzóbbá és hozzáférhetőbbé váljanak. A Bizottság jelentős forrásokat különített el körülbelül 65 parkolóhely építésére vagy korszerűsítésére a CEF-program keretében” – áll az Európai Bizottság közleményében.
A jelentés szerzői úgy vélik, hogy 2040-re az egész EU területén kiépülhet egy teljes mértékben működőképes, biztonságos és fenntartható parkolóhálózat.
„A hivatásos járművezetők az európai közúti fuvarozás gerincét alkotják – ők tartják mozgásban az ipart, biztosítják az élelmiszerellátást, és mobilitást a polgároknak. Megérdemlik a megfelelő pihenési körülményeket. Ez a tanulmány konkrét ütemtervet nyújt – most közösen kell lépnünk a megvalósítás érdekében” – mondta Apostolos Tzitzikostas, a fenntartható közlekedésért és turizmusért felelős biztos.
Kevés a szálláshely a sofőrök számára
A jelentés a biztonságos parkolók közelében található szálláshelyek elérhetőségét is elemzi, figyelembe véve a közelséget, a szolgáltatások színvonalát, a kapacitást és az árakat.
A kutatás szerint sok parkoló közelében nincs megfelelő szálláshely. Bár távolabb elérhetők lehetnek hotelek, a teherautó-sofőrök gyakran nem tudják ezeket igénybe venni az alternatív közlekedési lehetőségek hiánya miatt. A tanulmány maximum 3 km-es távolságot tekintett gyalogosan megtehetőnek, de a gyakorlatban kevés sofőrnek van ideje ennyit sétálni a szállásig.
„A SSPA-k közelében lévő hotelek többsége elsősorban turistákat és üzleti utazókat szolgál ki. Bár magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtanak, üzleti modelljük – a hosszabb tartózkodású, többet fizető vendégek kiszolgálása – nem illeszkedik a teherautó-sofőrök igényeihez. A magas árak akadályt jelentenek, és a szolgáltatások rugalmassága is korlátozott” – áll a jelentésben.
További kihívást jelent a sofőrök változó munkarendje, amely gyakran nem egyezik a szállodák működési idejével. Emellett problémát okoz az étkezéshez, a parkoláshoz és a nyugodt környezethez való hozzáférés is. A jelentés szerint a helyzet javítható lenne például:
- alacsonyabb forgalmú időszakokra bevezetett dinamikus árképzéssel,
- a sofőrök igényeire szabott szolgáltatásokkal,
- valamint szorosabb együttműködéssel a hotelek és a parkolók között.
„A forgalmas időszakokban nem valószínű, hogy a hotelek fogadni tudják a kamionsofőröket, mivel előnyben részesítik a hosszabb tartózkodású, többet fizető vendégeket. Azonban az alacsonyabb keresletű időszakokban a sofőrök fontos kiegészítő vendégkört jelenthetnének – még ha ez nem is jelent végleges vagy tökéletes megoldást” – zárul a jelentés.
Változhat a Mobilitási Csomag?
Mivel a magánszektor és a közintézmények is alulfinanszírozzák a célzott szállásinfrastruktúra-fejlesztéseket, az Európai Bizottság vitát sürget az SSPA-k jövőbeni szerepéről.
„Az SSPA-k már most is alapvető szolgáltatásokat és magas szintű biztonságot nyújtanak, valamint lehetőséget teremtenek a pihenésre és a társas kapcsolatokra. A heti rendszeres pihenő fülkében történő eltöltésének engedélyezése – kizárólag magas színvonalú (arany vagy platina kategóriás) parkolókban – beruházási ösztönzőként is szolgálhat, és ténylegesen javíthatná a munkakörülményeket. Ehhez azonban jogszabály-módosításra van szükség” – olvasható az EC jelentésében.
Különösen a Mobilitási Csomag azon rendelkezését kellene módosítani, amely megtiltja a hétvégi pihenő fülkében való eltöltését – ez a szabály a kezdetektől vitatott a fuvarozási ágazatban, és megosztja a szakmát.
A jelentés javaslatot tesz arra is, hogy amennyiben a sofőr nem választ más szálláslehetőséget (pl. hotelt), akkor kötelező legyen tanúsított SSPA-ban pihenni.
„Durva támadás a sofőrök jóléte ellen”
Az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetsége (ETF) élesen bírálta a jelentés ajánlásait, „durva támadásnak” nevezve azokat a teherautó-sofőrök jóléte ellen. A szakszervezet szerint a sofőrök már most is akár három hetet is kénytelenek lehetnek a fülkében tölteni.
„Egyetlen fiatal sem akar három hétig távol lenni otthonról, minden éjjel egy szűk ágyban aludni, egy forgalmas autópálya mellett, gyakran alapvető kényelmi szolgáltatások nélkül” – figyelmeztet az ETF.
A szakszervezet a kutatás módszertanát és a szakszervezeti szereplők kizárását is bírálta a konzultációs folyamatból.
„Mintegy 1 400 érdekelt felet vontak be, de egyetlen járművezetői érdekképviseletet sem hívtak meg. Ez súlyos mulasztás, amely aláássa a jelentés hitelességét. Ráadásul egyetlen tagunkat sem kérdezték meg – ez pedig megkérdőjelezi az eredmények reprezentativitását” – olvasható az ETF közleményében.
A szövetség azt is nehezményezi, hogy a több mint 100 oldalas jelentés ellenére nem tartalmaz konkrét javaslatokat a hivatásos járművezetők munkakörülményeinek és pihenési lehetőségeinek javítására.
“Ez a tanulmány alapjaiban hibás, és nem szolgálhat alapul az EU közlekedéspolitikájának alakításához” – zárul az ETF nyilatkozata.