TransInfo

Girteka Logistics przecenia usługi przewozowe . “To sposób na ograniczenie pustych przebiegów”

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Nawet do 35 proc. taniej w porównaniu do średniej ceny rynkowej – taka oferta pojawiła się niedawno na stronie firmowej Girteka Logistics. Litewski przewoźnik zapowiedział ofensywę cenową, oferując w ramach akcji rabaty na ładunki całopojazdowe (FTL) w Europie.

Girteka Logistics obniżyła ceny na 12 trasach europejskich. Zniżka oscyluje na poziomie od 15 do 35 proc. i różni się w zależności od kierunku. Największy upust (35 proc.) przewoźnik oferuje na trasach z Francji do Niemiec, Belgii, Holandii i Włoch. Na nieco mniejsze zniżki można się było załapać na trasach z Niemiec lub Hiszpanii. Na tych kierunkach rabat wynosił od 15 do 25 proc. 

Akcja Girteki spotkała się dużym zainteresowaniem branży, ponieważ oferta litewskiego przewoźnika – szczególnie na trasach po Unii Europejskiej – jest naprawdę atrakcyjna. Przykładowo, średnia cena transportu w relacji Francja-Niemcy Zachodnie to 550 euro, tymczasem Girteka obniżyła tę stawkę do 350 euro. Cena na trasie z Paryża do Madrytu wynosi zazwyczaj około 1,2 tys. euro, a oferta litewskiego przewoźnika opiewała na niecałe 800 euro.

inelo_marcosbis_webinar

Sposób na puste przebiegi

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące kampanii zniżkowej Girteka Logistics poinformowała Trans.INFO, że takie rabaty nie są niczym niezwykłym w działalności firmy, “ponieważ stanowią opcję ograniczenia pustych przebiegów”. Zdaniem przewoźnika, to główny powód, dla którego firma zdecydowała się na takie zniżki.

– W niektórych regionach Unii Europejskiej występuje brak równowagi w zakresie importu i eksportu, dlatego oferujemy rabaty w celu ponownego zbilansowania zdolności produkcyjnej – twierdzi Girteka Logistics. Firma tłumaczy w ten sposób, dlaczego rabatami zostały objęte przewozy na konkretnych kierunkach

W kwestii średniej stawki przewozowej na tych trasach przewoźnik zwraca uwagę, że obliczenia są uogólnione i mogą nie dotyczyć faktycznego stanu ze względu na wahania rynkowe.

– Stawki zmieniają się codziennie, nawet co godzinę, czasami trudno jest ustalić dokładną średnią cenę rynkową w niektórych regionach, szczególnie w Niemczech i Hiszpanii – twierdzą przedstawiciele Girteki.

Dostawy na rynku spotowym

Firma już pewnego czasu aktywnie poszukuje do współpracy przewoźników do tzw. short-notice deliveries na rynku spotowym. Jest to podyktowane wzrostem zapotrzebowania na usługi firm przewozowych, które są w stanie odebrać ładunek FTL możliwie jak najszybciej. 

– Dla naszych klientów czas jest głównym aspektem przy zleceniu dostaw spotowych. Staramy się jak najszybciej odpowiadać na takie zapytania. Klient przesyła zapytanie, otrzymuje potwierdzenie i w ciągu 1-2 godzin otrzymuje ofertę na przewóz ładunku. W idealnym scenariuszu może to nastąpić w ciągu pół godziny – powiedział Šarūnas Stanislovėnas, szef sprzedaży i marketingu Girteka Logistics na na rynki europejskie.

Girteka zwróciła uwagę na nagły wzrost popytu na pewne towary. “Niezależnie od tego, czy chodzi o szczyt sezonu, czy nie, czasami obserwujemy skok popytu na różnorodne produkty – od najbardziej unikalnych (jak np. zabawki spinner) do zwykłych, zapotrzebowanie na które rośnie akurat w danej chwili (np. na papier toaletowy na początku pandemii). W takich sytuacjach zamówienia spotowe na szybkie dostawy są aktualne jak nigdy dotąd” – stwierdził Šarūnas Stanislovėnas.

Fot. Girteka Logistics

Tagi