TransInfo

GLS usprawnia proces zwrotów. Uruchamia portal dla handlu krajowego i transgranicznego

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
|

12.02.2021

Firma kurierska uruchomiła portal do zwrotów paczek. Z usługi mogą korzystać zarówno duże, jak i niewielkie sklepy. Wolumen przesyłek nie jest bowiem brany pod uwagę.

Nowy serwis GLS umożliwia zwrot paczek z 15 krajów Europy, w tym z Niemiec, Austrii, Holandii, Hiszpanii czy Holandii. To istotne o tyle, że według raportu „E-commerce w Polsce 2020”, przygotowanego przez firmę Gemius, już 30 proc. internautów z Polski robi zakupy w sklepach internetowych działających za granicą, a polskie sklepy online z powodzeniem działają na rynkach zagranicznych.

Obserwujemy stały wzrost wolumenu przesyłek transgranicznych. Możliwość dokonania wygodnego zwrotu na pewno jest atutem z punktu widzenia klientów z zagranicy. To element budujący wiarygodność i zaufanie do sklepu – zauważa Małgorzata Markowska, marketing manager GLS Poland.

Jak działa wspomniany portal do zwrotów?

Jeśli sklep udostępnia usługę firmy kurierskiej swoim klientom, wówczas etykieta zwrotna w formacie pdf jest generowana na stronie i wysyłana mailem do odbiorcy. Można ją także wydrukować bezpośrednio ze strony. Paczki można zwracać za pośrednictwem punktów Szybka Paczka/Parcel Shop, na terenie Polski i Europy.

Rozwiązanie jest oparte na przeglądarce internetowej. Usługa działa w handlu krajowym i transgranicznym.

Trudno o lojalność

Jak wskazuje GLS, polityka zwrotów ma dla handlu online kluczowe znaczenie, zwłaszcza dziś, w czasach tzw. „szoku lojalności”.
Jak wynika z raportu „State of Returns: New Expectations” (Narvar Consumer Study, 2020), w USA w okresie pandemii aż 56 proc. kupujących robiło zakupy w nowych sklepach. Dlaczego? Decydował o tym krótszy czas dostawy oraz fakt, że w magazynie brakowało określonego produktu. To nie wszystko – bywało, że potrzebowali czegoś, czego zwykle nie kupowali lub zakupami wspierali lokalny biznes.

Co więcej, 87 proc. osób z tej grupy zadeklarowało, że będzie robić zakupy u nowych sprzedawców również wówczas, gdy sytuacja wróci do normalności.

Obsługa zwrotów była kluczowa. 76 proc. klientów, którzy skorzystali z oferty jakiegoś sklepu po raz pierwszy i mogli „łatwo” lub „bardzo łatwo” zwrócić produkt, przyznało, że tam wróci. 33 proc. spośród tych, którzy doświadczyli trudności z oddaniem towaru u nowego dla siebie sprzedawcy, stwierdziło, że była to ich ostatnia wizyta.

Zwroty nie znikną

Jak wiadomo, zwroty są nieoderwalnie związane z handlem w sieci.

Tylko 3 na 10 osób kupujących online nigdy nie zwracało zamówionych produktów – wynika z wspomnianego już raportu „E-commerce w Polsce 2020”. Podobny obraz wyłania się z badania przeprowadzonego przez firmę Splitit w USA (w listopadzie 2019). Wynika z niego, że blisko 60 proc. kupujących online przynajmniej raz oddawało zamówiony online produkt, a 38 proc. zwracało nawet do 10 proc. zamówień.

Możliwość łatwego zwrotu ma dla e-commerce kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku sklepów sprzedających odzież, obuwie i związane z nimi akcesoria.

Fot. GLS Poland

Tagi