TransInfo

Fot. Bosch secure truck parking

Bruksela sypnie groszem na bezpieczne parkingi

Komisja Europejska poinformowała o środkach, jakie w ramach funduszy z programu “Łącząc Europę” będą dostępne na budowę i przebudowę bezpiecznych parkingów w krajach Wspólnoty. Kwota nie jest zawrotna zważywszy na obecne potrzeby.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Komisja Europejska 16 września otworzyła nabór wniosków na pozyskanie funduszy na budowę lub modernizację parkingów dla pojazdów ciężarowych. Bruksela przeznaczy na ten cel 100 mln euro. Nabór wniosków potrwa do 19 stycznia 2022 r. Możliwe, że w ciągu najbliższych lat będzie powtarzany, a kwota może zostać zwiększona nawet do łącznie 600 mln euro w ciągu najbliższych trzech lat. Wnioskodawcy muszą być osobami prawnymi (organami publicznymi lub prywatnymi) i mieć siedzibę w krajach UE lub w państwach trzecich należących do programu “Łącząc Europę”.

Zdaniem KE bezpieczne parkingi powinny znajdować się co 100 km wzdłuż dróg sieci TEN-T. Tymczasem w Unii jest łącznie 300 tys. miejsc parkingowych dla ciężarówek, a brakuje aż 100 tys. Jeśli zaś chodzi o bezpieczne lokalizacje, w całej Unii jest ich zaledwie 7 tys., co odpowiada zaledwie 3 proc. parkingów. Straty z powodu kradzieży ładunków w UE Komisja szacuje rocznie na 8,2 mld euro. Przy tej kwocie fundusz unijny na tworzenie bezpiecznych parkingów to betka.

Na co można dostać dofinansowanie?

Dofinansowaniom z funduszu podlegają:

– prace mające na celu stworzenie nowych bezpiecznych i chronionych parkingów na drogowej sieci bazowej i jej węzłach lub na drogowej sieci kompleksowej (sieć bazowa TEN-T obejmuje najważniejsze połączenia, łączące najważniejsze węzły), jeśli służą one przede wszystkim użytkownikom drogowej sieci bazowej, dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych,

– prace mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ochrony istniejących parkingów na drogowej sieci bazowej i jej węzłach lub na drogowej sieci kompleksowej (sieć kompleksowa TEN-T obejmuje wszystkie regiony europejskie i ma zostać ukończona do 2050 roku), jeśli służą one przede wszystkim użytkownikom drogowej sieci bazowej, dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych.

Jeżeli inwestycja nie znajduje się bezpośrednio w sieci drogowej bazowej lub jeżeli znajduje się w sieci drogowej kompleksowej, wniosek musi uzasadnić jego przydatność dla funkcjonowania sieci bazowej.

Realizacja inwestycji, na którą został pozyskany fundusz, powinna trwać 4-5 lat.

Tagi