TransInfo

Nézd meg, hogyan boldogulj a hőségben. Az ADAC 10 tippje hivatásos járművezetőknek.

A cikk olvasási ideje 6 perc

Az idei nyár kivételesen forró. Hogy lehet ilyen kánikulában boldogulni útközben? 

Ma az előrejelzések szerint Németországban a hőmérséklet egyes régiókban a 40 Celsius fokot is elérheti. Nem lesz sokkal hűvösebb Magyarországon sem, ahol a hőmérséklet 37 fokig emelkedhet árnyékban. Ilyen körülmények között a vezetés is stresszesebb lesz és nagyobb igénybevételt jelent, az anyagok tűrőképessége pedig kisebb. Ezért a német autóklub 10 útmutatást fogalmazott meg a hivatásos járművezetők számára. Nézzétek meg, hogyan lehet gondoskodni az egészségről és a biztonságról a különösen forró napokon.

1. Koncentrálás rutin helyett

A hivatásos járművezetők képzett profik a volán mögött, de mindenki más a legjobb esetben is csak képzett laikus. Még ha néha nehéz is, a hivatásos járművezetőknek meg kell őrizniük a hidegvért, még kritikus helyzetekben is, mivel ők vezetik a 40 tonnás járműveket, és nagyobb felelősség nyugszik rajtuk.

2. Kerüld a figyelem elterelését

A táblagépek, újságok és mobiltelefonok tilosak a volán mögött.

3. Az vagy, amit megeszel és amit megiszol

A szénhidrátok segítenek koncentrálni, míg a túl nehéz, zsíros és túl nagy étkezések fáradtságot okoznak. A könnyű étkezés, a sok gyümölcs és a kisebb adatok, valamint az elegendő mennyiségű folyadék az ideális magas hőmérséklet esetén. Szénhidráttartalmú ételek például a gabonapelyhek joghurttal, a gyümölcsök túróval vagy íróval, a műzliszeletek, aszalt gyümölcsök, mogyoró vagy rozskenyér mézzel.

Az izzadás a túl kicsi mennyiségű folyadékkal együtt szintén hamar okoz fáradtságot, fejfájást vagy koncentrációs zavart, és ami ezzel jár, a reakcióidők növekedését. A profi járművezetőknek 3 liter folyadékot kell fogyasztania kánikulás napokon. A víz, a citromos víz vagy a keserű tea kiegészíti az ásványi anyag tartalékokat, és megelőzi a problémákat a keringési rendszerben. Tartsd magad azonban távol a fagyasztott italoktól – nem csak hasfájást okoznak, de csak rövid ideig hűtenek és izzadást okoznak, mivel a szervezetnek ki kell egyenlítenie a nagy hőmérsékletkülönbséget.

4. Elegendő alvás

A hivatásos járművezetők számára az extrém hőmérséklet a nagy forgalommal együtt a szervezet nagy leterhelését jelentik. A meleg és a rossz alvás negatív hatással vannak a koncentrációra, és így jelentősen megnövelik a balesetek kockázatát. Az elegendő mennyiségű alvás (azaz napi hét óra) ezért nagyon fontos. Az álmosság első jelei a szúró szem és a gyakori pislogás. Ez annak a jele, hogy itt az ideje a pihenőnek.

5. Állítsd be helyesen a légkondicionálót

A fülke túlzott hűtése csak rövid ideig tartó megkönnyebbülést hoz, hosszú távon viszont akár keringési problémákat is okozhat. A légkondicionálót maximum hat fok különbségre szabad állítani a külső hőmérséklethez képest. Az utazás megkezdése előtt érdemes kiszellőztetni a fülkét.

6. Hűvös fülke

Ha nem lehet elkerülni a tűző napon aló parkolást, segíthet a plusz védelem, vagyis egy takaró az első szélvédőre, amely visszaveri a napsugarakat. Ne feledd, menet közben ne használj nedves zsebkendőket az ablakhoz – csak növelik a páratartalmat és így az érzékelt hőmérséklet a fülkében növekszik.

Érdemes speciális frissítő sprayket használni, valamint testet hűtő krémeket, valamint felvétel előtt a pólót lehűteni a hűtőben. Kirakodás során javasolt a világos fejfedő használata.

7. Figyeld a szervezeted

Ha szédülsz, hányingered, vagy erős fejfájásod van, állj meg, keress árnyékot és igyál vizet. Ha a tünetek erősödnek, és nem szűnnek meg, hívj orvost. Használhatod a vészhívó telefont a pálya menti oszlopokon (a német autópályák mellett találhatók). Az ingyenes Doc Stop vonal a 00800 0362 7867 számon összeköt a legközelebbi orvossal.

8. Hőségben gondoskodj a gumiabroncsokról is

A nyári időszakban, különösen kánikula idején ne feledkezz meg az abroncsok megfelelő nyomásáról sem. Magas hőmérséklet esetén az abroncsok puhábbak lesznek, az érintkezési felületük megnő, és gyorsabban elhasználódnak. Ha túl alacsony bennük a nyomás, az abroncsok fellazulnak. Ilyenkor túlmelegedhetnek, és kiszakadhatnak, vagy meggyulladhatnak.

Ezért indulás előtt gondosan ellenőrizni kell az abroncsokat, hogy nincs-e rajtuk esetleg sérülés: dudor, karcolás vagy hólyagosodás.

Ezen felül legalább két hetente egyszer ellenőrizni kell a nyomást „hidegen” (beleértve a pótkereket is).

9. Helyes reakció defekt esetén

Ha minden óvintézkedés dacára defektet kapsz, őrizd meg a nyugalmadat és a hidegvéredet, és kezdd meg a mihamarabbi fékezést. Nem szabad erősen fékezni. A járművet fokozatosan kell lefékezni.

 

A hátsó abronccsal ellentétben a kormányzott tengely abroncsának a sérülése jóval hamarabb észrevehető. A jármű ilyenkor egyre nehezebben vezethető – ha jobbra húz, a jobb oldali „papucs” érintett, ha balra, a bal. Ilyen helyzetben is mihamarabb meg kell állni (fokozatos fékezéssel), hogy megvizsgáljuk a helyzetet.

10. Helyes viselkedés az abroncs kigyulladása esetén

Ha kigyullad a gumiabroncs, az egyes számú szabály az, hogy „ne fenyegessünk emberéletet”. Ikergumik esetén haladj tovább vészvillogóval addig, amíg az égő abroncs le nem válik a felniről. Ilyenkor biztonságos távolságot kell tartani a többi járműhöz képest. Fontos, hogy ne álljunk meg hirtelen, mert ilyenkor a tűz átterjedhet az egész teherautóra. Miután az abroncs levált, állj meg a leállósávon, biztosítsd a baleset helyszínét, kapcsold le a vontatót, és állítsd le kb. 20 méterrel arrébb.

Ha egyes abroncsokról, vagy a kormányzott tengely abroncsáról van szó, végig kell gondolnod, hogy mi lesz a jobb? Leállítani a járművet, vagy a továbbhaladás alacsony sebességgel. Mindentől függetlenül viszont állj meg, ha az égő abroncs kiszakadt, vagy fellazult a felnin. Ellenkező esetben elveszítheted az uralmat a jármű fölött.

A tűz a korai szakaszában jellemzően eloltható a szabványos hat kilós poroltóval. Ne feledkezz meg azonban arról, hogy minél hamarabb értesítsd a tűzoltóságot, lehetőleg még menet közben. Fontos, hogy add meg a jármű pontos helyzetét, hogy milye rakomány van a kocsiban, főleg, ha veszélyes anyagról van szó.

Fotó: Trans.INFO

Címke