TransInfo

Fotó: ITD

Szankciók a kabotázsszabályok megsértéséért. Nézze meg, melyik országban a legszigorúbbak

Egy lengyel közúti ellenőrzés során a Közlekedési Felügyelőség járőrei egy német kamiont ellenőriztek. Sofőrje olyan szabálysértést követett el, amelyet a nyugat-európai országok ellenőrző szolgálatai gyakran büntetnek. Nézze meg, milyen büntetést kapott a kabotázskorlátozások megsértéséért Lengyelországban, és milyen szankciók vannak más országokban.

A cikk olvasási ideje 6 perc

A lengyel közlekedés-felügyelet ellenőrei a közelmúltban megállították egy német vállalkozó kamionját a 1. sz. országúton . A tachográfból, a járművezetői kártyából származó adatok ellenőrzése, a sofőr (lengyel állampolgár) kihallgatása és az okmányelemzés során az ellenőrök megállapították, hogy a kamionos ötször szállított rakományt Lengyelországban, azaz megsértette a hatályos előírásokat.

Az ellenőrök leállították a szabályellenes szállítást, és a szállított rakományt egy lengyel fuvarozó átvette, hogy a címzetthez eljuttassa.

A német vállalkozó ellen a közúti szállításról szóló törvény szerinti közigazgatási eljárás indul. 12 ezret zlotyi letétet (több mint 1 millió forint – a szerk.) kell fizetnie a várható bírság miatt. Ellenkező esetben a teherautót egy kijelölt őrzött parkolóba irányítják” – írja az ITD hivatalos közleménye.

Illegális kabotázs és pénzbírságok Európában

Az eset kapcsán érdemes felidézni a tíz európai országban kiszabott büntetéseket illegális kabotázsért.

Belgium

A belga királyi rendelet (2000. július 19-i, egyes közúti közlekedési szabálysértések esetén az összegek beszedéséről és letétbe helyezéséről szóló) előírásai szerint 1980 euró (kb 7450 ezer forint) pénzbírság minden egyes végrehajtott illegális kabotázsszállítás után.

Ha a bemutatott nemzetközi szállítási engedély vagy kabotázsengedély nem ( vagy nem teljesen) került kitöltésre, 990 euró (372 ezer forint) letétet kell fizetni.

Cseh Köztársaság

A Mobilitási Csomag elfogadásával módosultak a kabotázsra vonatkozó rendelkezések (konkrétan az 1072/2009/EK rendelet 8. cikke – a kabotázs tilalma 4 napra a fogadó országban, miután abban az országban kabotázst hajtottak végre) .

A közúti szállításról szóló 111/1994. sz. cseh törvény bevezette a mobilitási csomag kabotázsra vonatkozó rendelkezéseit a nemzeti szabályozásba.

A cseh jog szerint a külföldi fuvarozó akkor követ el szabálysértést, ha megsérti az EU kabotázsszabályait, és nem biztosítja, hogy a járművezető az ellenőrzés során bemutatja a fuvarozásra vonatkozó dokumentumokat (amelyeket az 1072/2009/EK rendelet előír, amely a Mobilitási Csomag része).

A cseh közúti szállítási törvény szerint a fuvarozót 350 000 cseh koronáig terjedő pénzbírsággal sújthatják ezekért a jogsértésekért. cseh korona (kb. 5,5 millió forint).

Dánia

Dániában az illegális kabotázs 35 000  dán korona (kb 1,7 millió forint) pénzbírsággal sújtható.

Franciaország

Franciaországban az illegális kabotázs egy év börtönnel és 15 000 eurós (kb 5,6 millió forint) pénzbírsággal büntethető, plusz jár érte még 7 nap pihenő a kamionnak és egy év vezetési tilalom az ország területén a sofőrnek. Ezenkívül a Regionális Közigazgatási Szankciók Bizottsága (CRSA) kérésére a regionális prefektus szankciókat szabhat ki az alábbiak szerint:

  • a szállítási engedély hiteles másolatának ideiglenes (maximum 1 év) vagy végleges visszavonása (a cég megszűnéséhez vezető végleges visszavonás);
  • a jármű mozgásképtelenné tétele (maximum 3 hónap) legalább 2 szabálysértés esetén;
  • a cégvezető jó hírnevének átmeneti elvesztése gazdálkodási képtelenség miatt (maximum 5 év);
  • a kabotázs ideiglenes tilalma Franciaországban nem honos fuvarozók számára (maximum 1 év).

Spanyolország

A spanyolországi illegális kabotázs esetében a fuvarozót 4001 eurós (kb.1 ,5 millió forint) bírság fenyegeti .

2017 januárja óta illegális kabotázs esetén a fuvart megrendelő céget is megbüntetik , legyen az fuvarozó, szállítmányozó vagy más cég.

A spanyol megbízó 2001 eurós (kb 750 ezer forint) pénzbírsággal sújtható ezért a bűncselekményért .

Hollandia

2023 július 1-je óta az európai kabotázsrendelet megsértését a közúti teherszállításról szóló törvény (WWG) bünteti. Ily módon az ILT ( Inspectie Leefomgeving en Transport vagy Inspectie for the Environment and Transport) megszerezte a szükséges eszközöket és jogköröket a közúti ellenőrzésekhez.

Az ILT-től kapott információk szerint a kabotázsszabályok megsértése esetén az ellenőrök hatósági jegyzőkönyvet készítenek, a jogsértést az ügyészség (OM) kezeli, amely megállapítja a kabotázs-bírság végösszegét.

A szabálysértésért kiszabott bírság 4400 euró (kb. 1,6 millió forin).

Németország

A kabotázsszabályok megsértéséért súlyos pénzbírságot szabnak ki Németországban.

Az Art. 19 mp. 2a. A német közúti közlekedési törvény (GüKG) 7. pontja szerint akár 5000 euró is is lehet a büntetés a fuvarozó számára.

Az első szabálysértésért általában 1000 euró pénzbírságot (kb 376 ezer forint) szabnak ki.

A megbízót viszont itt sokkal szigorúbban kezelik – az art. 19 mp. 7. szek. 1a GüKG 1. sz., 20 000 euróig (kb 7.5 millió forint) terjedő pénzbírsággal sújtható .

Norvégia

Jelenleg Norvégiában a kabotázshoz kapcsolódó szabálysértések 25 000-től 50 000 norvég koronáig (kb 831 ezer és 1,6 millió forint között) terjedő pénzbírsággal sújthatók.

Svédország

2021 végén a svédek megemelték a kabotázsszabályok megsértése miatt kiszabott bírságok összegét. 2021. december 1-től az illegális kabotázst 60 000 svéd koronás (1,9 millió forint) pénzbírsággal sújtják Svédországban.

Olaszország

Olaszországban az illegális kabotázs az 1974. június 6-i törvényből eredő, a közúti szállításra vonatkozó nemzeti szabályozás szerint büntetendő.

Ez a rendelkezés 5000-15 000eurós pénzbírsággal (1,8 millió forint és 5,6 millió forint között) szankcionálja a kabotázsra vonatkozó közösségi jog megsértését, valamint további közigazgatási szankció a jármű három hónapos leállítása formájában.

Ha a cselekmény három éven belül ismétlődik, a jármű hat hónapig lefoglalható.

Benelux kabotázsszerződés

A Benelux-országok ellenőrei eltérően kezelik az e régióból származó fuvarozókat. A Benelux Szerződésnek köszönhetően a belga, holland és luxemburgi fuvarozóknak joguk van az áruk szabad mozgásához a területükön. Ez azt jelenti, hogy a három ország területén erre a fuvarozócsoportra nem vonatkoznak kabotázskorlátozások. Ezért őket nem érinti a négy napos „leállási” időszak, mert a szerződés a Mobilitási Csomagból adódó új kabotázsszabályok életbe lépése ellenére is érvényben van.

A gyakorlatban például egy holland fuvarozó korlátlan számú belföldi utazást tehet Belgiumban (vagy Luxemburgban) anélkül, hogy először teljesen kirakodná a nemzetközi rakományt. Ezek a szabályok csak a Benelux-országokban letelepedett fuvarozókra vonatkoznak, akik ezen országok valamelyikében kiállított közösségi engedéllyel rendelkeznek – magyarázza a TLN holland közlekedési szervezet.

A szakszervezet ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a Benelux Szerződés nem mentesíti a fuvarozókat az IMI-rendszerben való regisztráció kötelezettsége alól, amikor a megállapodás hatálya alá tartozó országokban kabotázst végeznek.

Címke