Obiekt dysponujący 170 miejscami parkingowymi dla ciężarówek przy A1 w Schwerte jest największym parkingiem dla transportu ciężkiego w całej Nadrenii Północnej-Westfalii. Odcinek A1 między Wuppertalem a Unną łączy wschodni rejon Ruhry bezpośrednio z obszarem Münster i jest ściśle powiązany z pozostałą siecią dróg dalekiego zasięgu. Obiekt Lichtendorf Süd ma na celu znaczne złagodzenie chronicznego niedoboru miejsc parkingowych wzdłuż intensywnie uczęszczanych osi tranzytowych zachodnich Niemiec.
Oddzieleniu ruchu ciężarowego i osobowego
Według Deges niemieckiej spółki specjalizującej się w planowaniu i budowie dróg federalnych, która realizowała projekt na zlecenie rządu federalnego, obiekt zajmuje powierzchnię około 4,8 hektara – czyli tyle, co osiem boisk piłkarskich. Deges podkreśla znaczenie konsekwentnej separacji ruchu ciężarowego i osobowego – dzięki osobnym pasom ruchu oraz zjazdom i wjazdom dla osobówek i ciężarówek wyraźnie zwiększa się bezpieczeństwo na parkingu.
Reakcja na braki na obwodnicy Zagłębia Ruhry
Rzecznik Deges zaznaczył, że projekt stanowił bezpośrednią odpowiedź na poważny deficyt miejsc postojowych dla ciężarówek wzdłuż tzw. obwodnicy Zagłębia Ruhry– odcinka trasy, który według danych Federalnego Instytutu ds. Dróg już w 2018 roku, a ponownie w 2023 roku, został zidentyfikowany jako szczególnie przeciążony.
Poparcie ze strony gospodarki i organizacji branżowych
Projekt spotkał się również z uznaniem w środowiskach biznesowych i związkowych. Stefan Peltzer z Izby Przemysłowo-Handlowej Nadrenii Północnej-Westfalii podkreślił, że nowe miejsca postojowe nie tylko ułatwią codzienną pracę kierowców zawodowych, ale również zwiększą atrakcyjność samego zawodu. Krótszy czas poszukiwania miejsc parkingowych przekłada się na bowiem na większy komfort pracy, ale też na bardziej efektywne planowanie tras.
Ekspert ds. transportu z ADAC Westfalen, Dirk Krüger, nazwał inwestycję „ważnym krokiem” w kierunku poprawy sytuacji parkingowej na niemieckich autostradach. Z powodu braku wolnych miejsc kierowcy często zmuszeni są do zatrzymywania się na zjazdach lub pasach awaryjnych – co może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wciąż są ogromne braki
Pomimo licznych działań w ostatnich latach, zapotrzebowanie na miejsca parkingowe dla ciężarówek nadal pozostaje wysokie. Jak zauważa niemiecki automobilklub Auto Club Europa (ACE), wiele parkingów w całym kraju jest wciąż przeciążonych. Szczególnie napięta sytuacja panuje wzdłuż osi wschód-zachód.