TransInfo

Tarp Europos Sąjungos ir Didžiosios Britanijos važinėja 2,3 mln. sunkvežimių. „Transporto sektorius neįsivaizduoja tokio varianto, kad susitarimas nebus pasiektas”

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

33 organizacijos paskelbė atvirą laišką dėl Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos susitarimo, skirto reguliuoti ekonominius santykius po brexito pereinamojo laikotarpio. Jo adresatai yra Borisas Johnsonas, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas ir Michelas Barnieras, vyriausiasis derybininkas, atstovaujantis Sąjungai derybose su Londonu. Transporto sektoriui atstovaujančios organizacijos ragina politikus pasiekti susitarimą  ir sutelkti dėmesį į bendrus tikslus.

Pramonės asociacijos ir sąjungos iš Austrijos, Bulgarijos, Čekijos, Danijos, Prancūzijos, Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Rumunijos, Vengrijos, Italijos ir Jungtinės Karalystės primena, kad per metus tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos važiuoja daugiau nei 2,3 mln. sunkvežimių.

“Šios transporto priemonės yra mūsų susijungtų ekonomikų “kraujotaka”, remia visus sektorius ir pramonės šakas tiekdami žaliavas, atsargines dalis, prekes prekybos centrams ir gatavus produktus savo vartotojams ir galutiniams klientams. Kelių transportas yra svarbus veiksnys prekybai, o jo indėlis viršija tiesioginę ir ekonominę svarbą” – rašoma atvirame laiške, kurį pasirašė taip pat Tarptautinė transporto sąjunga (IRU).

Laiško autoriai mano, kad būtinas yra susitarimas, kuris iš naujo reguliuotų ES ir Didžiosios Britanijos ekonominius santykius, ir kad vis dar įmanoma tęsti dėl to derybas.

“Pereinamojo laikotarpio pabaiga be ES ir JK susitarimo tai nėra geras variantas mūsų pramonei” – pabrėžė organizacijos.

Europos vežėjai ir logistikai mano, kad kvotų ir transporto leidimų sistemos atkūrimas neatitiks tokių didelių poreikių, kuriuos šiuo metu kelia prekyba tarp Bendrijos šalių ir Jungtinės Karalystės. Todėl visi yra suinteresuoti, kad sunkiasvorių krovininių transporto priemonių važiavimai ir tranzitas tarp ES ir JK būtų ekonomiškai pelningas.

Be susitarimo pralaimės visi

Laišką pasirašiusieji yra įsitikinę, kad susitarimo raktas yra abipusis standartų, kompetencijų ir sertifikatų, kuriais užtikrinamos tinkamos sąžiningos konkurencijos, aplinkos apsaugos, efektyvumo, kelių saugumo ir vairuotojų darbo sąlygų apsaugos priemonės, pripažinimas.

“Kelių transporto operatoriai abiejose kanalo pusėse (La Manche – red. pastaba) yra įsipareigoję veikti pagal aukštus standartus. Priešingu atveju mūsų laukia slegiantis pasirinkimas: arba dvišalių susitarimų tarp atskirų šalių kratinys, arba pasaulis, kuriame transporto pajėgumų trūkumas maršrutuose tarp ES ir JK yra laikomas oficialia politika (leidimų limitas). Bet kuris iš šių variantų bus nuostolingas visoms pusėms“, – rašoma laiške.

Todėl laiško autoriai ragina derybininkus sutelkti dėmesį ties bendrais tikslais – palaikyti susisiekimą transporto srityje suderintais ir abipusiais susitarimais. Kad derybose būtų pasiektas ekonomiškai pagrįstas rezultatas, leidžiantis kelių transporto pramonei atlikti savo vaidmenį sudarant sąlygas prekybai visose šalyse ir visuose ekonomikos sektoriuose.

Primename, kad pereinamasis laikotarpis baigiasi gruodžio 31 d. Jis galėtų būti pratęstas vieneriems metams, tačiau Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas griežtai atmeta šią galimybę. Jei ES ir JK iki gruodžio 31 d. nesudarys susitarimo, reguliuojančio jų tarpusavio santykius, įvyks vadinamasis kietasis brexitas. Rugsėjo pradžioje Borisas Johnsonas taip pat pareiškė, kad duoda Bendrijai laiką iki spalio 15 dienos sudaryti laisvosios prekybos susitarimą. Jei iki to laiko nebus pasiektas susitarimas, „abi Šalys turėtų tai priimti“– pareiškė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Doverio uosto nuotr.

Paantraštės