TransInfo

Płaca minimalna w Austrii. Najważniejsze fakty

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Po Niemczech i Francji, kolejny kraj UE ma przepisy dotyczące płacy minimalnej dla pracowników delegowanych. 1 stycznia wprowadziła je Austria i dotyczą one także branży transportowej. Choć 12 stycznia Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” wniósł do Komisji Europejskiej formalną skargę przeciw Austrii, to na razie kierowcy i firmy transportowe muszą spełniać szereg nowych obowiązków.

Nowe przepisy to skutek nowelizacji austriackiej ustawy o zapobieganiu dumpingowi płacowemu i socjalnemu. Dotyczą m.in. kwoty płacy minimalnej oraz obowiązków związanych z delegowaniem kierowców w tym kraju. Jedynie w przypadku tranzytu przez Austrię (bez kabotażu), nowe przepisy nie mają zastosowania wobec kierowców.

Obecnie płaca minimalna w Austrii wynosi od 8,49 euro i 10,50 euro, w zależności od grupy, do której zostanie zaklasyfikowany kierowca (wg. układu zbiorowego dla branży transportowej).

Kary za niewypłacenie płacy minimalnej są srogie:

  • gdy dotyczy to nie więcej niż 3 pracowników: od 1 tys. do 10 tys. euro. Kolejne naruszenie: od 2 tys. do 20 tys. euro
  • gdy dotyczy więcej niż 3 pracowników: od 2 tys. do 20 tys. euro. Powtórne naruszenie: od 4 tys. euro do 50 tys. euro

Obowiązki pracodawcy przed wysłaniem kierowcy do Austrii

  • Zgłoszenie elektroniczne najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy na formularzu ZKO 3 (dostępny na stronie: TUTAJ). Za brak zgłoszenia kara od 500 do 10 tys. euro.
  • Brak obowiązku posiadania przedstawiciela. Pracodawca musi wyznaczyć osobę do kontaktu (może być nim delegowany kierowca) oraz pełnomocnika odpowiedzialnego karno-administracyjnie (np. dyrektor firmy).
  • Przedłożenie formularza A1 potwierdzającego posiadanie zagranicznego ubezpieczenia. Za brak – kara od 500 do 100 euro.
  • Prowadzenie dokumentów płacowych w języku niemieckim (umowa o pracę, karta płac, potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia lub potwierdzenia przelewów bankowych, zapisy wynagrodzeń i czasu pracy oraz dokumenty o zakwalifikowaniu do danej kategorii płacowej).

Także każdy kierowca, przekraczający granicę austriacką, musi mieć komplet dokumentów (w j. niemieckim):

  1. zgłoszenie (ZKO 3);
  2. umowa o pracę (Arbeitsvertrag) lub dokładny opis praw i obowiązków służbowych z wysokością wynagrodzenia (Dienstzettel);
  3. karty czasu pracy (Arbeitszeitaufzeichnung);
  4. listy płac (Lohnaufzeichnung);
  5. listy wypłat wynagrodzeń (Lohnzahlungsnachweise) w postaci przelewów bankowych lub listy wypłat z kasy firmy;
  6. potwierdzenie ubezpieczenia w Polsce (druku A1);
  7. urzędowe pozwolenie na zatrudnienie delegowanego pracownika w państwie, gdzie siedzibę ma pracodawca (jeśli jest wymagane).

Dopuszczalna jest forma elektroniczna, ale wszystkie dokumenty muszą być udostępnione na miejscu kontroli np. z tabletu kierowcy do laptopa kontrolera.

Więcej informacji znajdziecie w dokumencie Ministerstwa Spraw Socjalnych >>> TUTAJ

Foto: pixabay.com

Tagi