Spore zmiany w czeskim systemie opłat drogowych. Stawki dla ciężarówek wzrosną

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Przyszły rok przyniesie sporo zmian u południowego sąsiada. Winiety będą elektroniczne, a przewoźnicy drogowi będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni z powodu opłaty za hałas i zanieczyszczenie.

W przyszłym roku opłata od pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t za korzystanie z czeskich autostrad i niektórych dróg 1 klasy będzie trójskładnikowa. Oprócz stawki za korzystanie z drogi uwzględniona zostanie również opłata za hałas lub zanieczyszczenie. Korekty stawek zatwierdził w poniedziałek czeski rząd. 

Celem tych opłat (za hałas i zanieczyszczenie – przyp. red.) jest uzyskanie dodatkowych środków na inwestycje w środki zaradcze, które zmniejszą negatywny wpływ hałasu i zanieczyszczenia powietrza na ludność mieszkającą wokół dróg. Mowa np. o budowie ścian akustycznych w sąsiedztwie dróg I klasy, które przebiegają w pobliżu miast i wsi”- wyjaśnia czeski minister transportu Karel Havlíček. Jak dodaje, Czechy biorą tu przykład z sąsiednich krajów – Austrii i Niemiec, które do opłat drogowych zaliczają koszty zewnętrzne infrastruktury. 

Wysokość opłaty za hałas będzie obliczana na nowo na podstawie liczby osi i masy pojazdu. Wysokość opłaty za zanieczyszczenie powietrza – na podstawie normy emisji, masy pojazdu i liczby osi. Wraz ze wzrostem normy opłata maleje. Obie opłaty,  zaproponowane przez Ministerstwo Transportu, mieszczą  się w wysokości maksymalnego dopuszczalnego limitu określonego w dyrektywie europejskiej. Rząd liczy, że wprowadzenie trójskładnikowej struktury stawek opłat za przejazd spowoduje wzrost oczekiwanych wpływów z opłat drogowych w 2021 r. w porównaniu do 2019 r. o ok. 1,6 mld koron, co daje łączny przychód w wysokości ok. 12,6 mld koron. Dodatkowo przychody ma zwiększyć tegoroczna rozbudowa systemu dróg płatnych o kolejne 900 kilometrów – donoszą czeskie media. 

Wysokość stawek nie jest jeszcze znana. 

Podwyżki to tylko część zmian

Ponadto z początkiem przyszłego roku nastąpi zmiana kategorii emisji z kategorii:

  • EURO 0 – II;
  • EURO III i IV; 
  • EURO V; EEV, 
  • EURO VI i wyższe,

na kategorie:

  • EURO 0 – IV; 
  • EURO V, EEV; 
  • EURO VI; 
  • kategoria emisji powyżej EURO VI.

Dodatkowo planowane są zmiany w zakresie ważności winiet autostradowych – winiety roczne będą ważne przez 365 dni zamiast roku kalendarzowego. Zmiany powinny obowiązywać już w nowym elektronicznym systemie opłat autostradowych. Winiety cyfrowe od przyszłego roku mają zastąpić stosowane obecnie winiety papierowe.

Fot. Fot. Pixabay/499585

Tagi