TransInfo

Фот. pixabay

Авіаційне ельдорадо закінчилося. Літаки є, бажаючих немає

Золоті роки для авіакомпаній, безумовно, закінчилися. Хоча проблеми з доступністю потужностей залишилися в минулому, попит різко знизився. Певну надію дають проблеми морського транспорту. За прогнозами IATA (Міжнародної асоціації повітряного транспорту), доходи від авіаперевезень, як очікується, досягнуть 111 мільярдів доларів США у 2024 році - це на 17 відсотків менше, ніж у 2023 році.

Прочитати цю статтю можна за: 6 хвилин

За оцінками, минулорічний результат становить близько 134 мільярдів доларів США. Це також помітне зниження в річному обчисленні – на третину порівняно з 2022 роком.

Це також значно нижче результату 2021 року. (210 мільярдів доларів). Авіаційний сегмент мав надзвичайно високі показники у 2021-2022 роках. Пандемія спричинила високий попит на споживчі товари (а у випадку з авіаперевезеннями – ще й на медичні та фармацевтичні товари). Одночасна зупинка пасажирських перевезень (на які припадає більша частина обсягів авіаперевезень) призвела до різкого зростання ставок, а отже, і доходів авіаоператорів.

Незважаючи на очікуване зниження у 2024 році, доходи сектору все ще очікуються вищими, ніж у допандемічному 2019 році, коли вони становили 101 млрд доларів США.

За оцінками ІАТА, у 2023 році світовий обсяг перевезень досягне 58 мільйонів тонн. Цього року очікується зростання до 61 мільйона тонн.

Останні реальні дані підтверджують цю тенденцію. Згідно з офіційними даними ІАТА, світовий попит, виміряний у вантажних ткм (тонно-кілометрах), у жовтні 2023 року зріс на 3,8 відс. у річному обчисленні.

Доступна ємність, що вимірюється у вантажних ткм, також зростає набагато швидше, ніж попит – у жовтні вона була на 13,1 відс. вищою, ніж за аналогічний період минулого року. Це пов’язано з поверненням до нормальних пасажирських перевезень, які були сильно обмежені під час і навіть після пандемії.

Азія на підйомі, Захід знемагає

Найбільше пасажиропотік зріс в Азії (на 30 відс.) і на Близькому Сході (на 15 відс.) – регіонах, де спостерігалося найсильніше зростання попиту. Так звані, потужності також зросли в Європі та Північній Америці – на 7 відс. та 2,4 відс. відповідно.

Відновлення попиту, зростання прибутків і збільшення обсягів торгівлі – все це добрі ознаки. Але попит все ще нижче допандемічного рівня, і ми маємо багато невизначеності щодо напрямку розвитку світової економіки, а це означає, що наш оптимізм повинен бути обережним, – сказав Віллі Уолш, генеральний директор IATA.

Що стосується попиту, то глобальне зростання в першу чергу було зумовлене підвищенням попиту на ринках Азійсько-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу. Перший, на який припадає понад 32 відс. світового попиту, у жовтні зріс на 7,6 відс. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Близькосхідний ринок (на який припадає 13 відс. світового ринку) продемонстрував майже 11 відс. зростання попиту.

Представники сектору, що працюють в Європі та Північній Америці, були менш оптимістичними. Попит на авіаперевезення на Старому континенті зріс лише на 1 відс. у річному обчисленні, а на північноамериканському континенті – на 1,8 відс.

Чи прокидається попит?

Що стосується поточної ситуації, то дані щомісячного „Огляду авіаційного ринку” компанії DHL дають схожу картину. У грудні 2023 року пропускна спроможність в авіаційному секторі зросла на 10 відсотків у річному обчисленні. Це відбулося в основному завдяки збільшенню вантажних місць на пасажирських літаках на цілих 17 відс.

Попит в останньому місяці 2023 року був на 3 відс. вищим у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Важливо відзначити, що це був перший місяць за весь рік з явним зростанням попиту на перевезення. До вересня попит мав тенденцію до зниження. У жовтні він зріс на 1 відс., а в листопаді був на тому ж рівні, що і роком раніше.

У грудні, згідно з даними DHL, також спостерігалося місячне зростання ставок на 8 відсотків, але все одно на 18 відсотків менше, ніж торік. Це пояснює цифри, наведені IATA щодо доходів операторів вантажних авіаперевезень.

У 2024 році DHL очікує, що доступні потужності будуть перевищувати попит протягом року, який буде продовжувати знижуватися через економічний спад. Значне зростання обсягів можна очікувати в січні і на початку лютого напередодні китайського Нового року. Однак протягом решти року (особливо в першій половині) важко розраховувати на значне збільшення попиту.

Стабілізація на горизонті

Експерти консалтингової компанії Xeneta, з іншого боку, у своєму звіті Air Freight Outlok 2004 стверджують, що цього року можна очікувати певної стабілізації після кількох божевільних, нестабільних років.

Раптове падіння ставок, яке ми спостерігали на початку (2023 – прим. ред.) року, заспокоїлося в останні місяці. Здається, ринок має нову базову лінію, з якої, як я очікую, з’явиться класична сезонність”, – сказав Ніл ван ден Воув, директор з авіаперевезень Xenet. Однак він додав, що це буде приглушена сезонність.

За даними Xeneta, попит на авіаперевезення у 2023 році був на 8 відс. нижчим, ніж до пандемії. У 2024 році компанія очікує, що попит зросте на 1-2 відс., а доступні потужності збільшаться на 2-4 відс.

Пророчі слова

Такими були оцінки Xeneta наприкінці листопада. Однак слова головного експерта компанії щодо потенційного майбутнього виявилися пророчими. Ван де Воу додав у звіті, що для ситуації в авіаперевезеннях дуже важлива ситуація на морському транспорті.

97 відсотків контейнерних вантажів перевозяться морем. Якщо в морському сегменті виникнуть проблеми, навіть незначні, завжди буде можливість заробити на авіаперевезеннях. Якщо в 2024 році ми знову зіткнемося з „чорним лебедем”, нам потрібно буде пристебнути ремені перед черговим роком американських гірок”, – написав ван де Воув у листопадовому звіті.

Постійні напади єменських бойовиків-хуситів на судна, що прямують до Середземного моря і Суецького каналу, що тривають з середини грудня минулого року, значно збільшили час доставки вантажів до європейських портів (на 7-10 днів). Морські тарифи також зросли.

Така тривала ситуація збільшить попит на авіаперевезення (хоча слід пам’ятати, що не все можна перевезти літаком) і призведе до подальшого зростання тарифів. Тим більше, що наявний транспортний простір в авіації незрівнянно менший, ніж в океанському чи залізничному транспорті, тому перевізники зможуть диктувати ціни.

Теги