TransInfo

Artėja vandenilio revoliucija. Kada alternatyvus kuras pakeis dyzeliną?

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Sunkvežimis, kuris skleidžia garus vietoj anglies dioksido, azoto oksidų ir kietųjų dalelių? Tai nėra tolimos ateities vizija, bet tikėtina ateinančių laikų realybė. Šiuo metu sunkvežimiai gali pasipildyti vandenilio degalų tik keliose vietose, tačiau planuojama sukurti tinkamą infrastruktūrą. Kodėl vandenilis turi šansą iš transporto rinkos išstumti dyzeliną? Yra keletas priežasčių.

Daugelis Europos miestų stengiasi pagerinti oro kokybę. Vis daugiau didmieščių įveda apribojimus transporto priemonėms su dyzeliniu varikliu. O tai verčia transporto įmones ieškoti alternatyvių sprendimų pristatymams miestuose. Todėl kasmet auga ekologišku kuru varomų sunkvežimių populiarumas. Vežėjai nusprendžia nenaudoti dyzelinu varomų transporto priemonių ne tik dėl praktinių priežasčių ir įvaizdžio, bet taip pat dėl svarbiausių klientų reikalavimų.

Šalia sunkvežimių, kurie naudoja suskystintas gamtines dujas (SGD), suslėgtas gamtines dujas (CNG) ir elektrinius sunkvežimius, verslininkai taip pat gali pasirinkti vandeniliu varomas transporto priemones.

Didžiausi sunkvežimių su vandenilio kuro elementus naudojančia elektros pavara privalumai, tai nulinis išmetamųjų dujų kiekis ir mažesnės kuro sąnaudos. Tokios transporto priemonės taip pat yra labai tylios. Be to, palyginus su elektriniuose sunkvežimiuose naudojamomis baterijomis, kuro elementų sistema leidžia sumažinti svorį ir padidinti erdvę kroviniams.

Jorikas Ligenas (Yorick Ligen) iš Lozanos politechnikos instituto (EPFL) teigia, kad šis sprendimas skirtas revoliucionizuoti sunkvežimių transportą, o šios naujovės bus plačiai prieinamos 5 ateinančių  metų bėgyje. Kuro elementais varomas transporto priemones iki šiol siūlo tik keletas gamintojų – pvz. „Hyundai“ ir „Nikola Motor Company“.

Vandenilio pavaros veikimas

Kuro elementai gamina elektros energiją, kuri varo elektros variklį. Ši elektros energija gaminama vandeniliui jungiantis su deguonimi. Vandenilis teka iš bako, o deguonis patenka į kuro elementus kartu su oru, kuris važiavimo metu patenka per automobilio priekines groteles.

Tokiu būdu pagaminta elektros energija patenka į baterijas ir varo elektros variklį. Jos perteklius, kai naudojama mažiau galios (pvz., važiuojant ramiai, vidutiniu greičiu), yra kaupiamas ličio jonų baterijoje. Vienintelis šio vandenilio ir deguonies reakcijos šalutinis produktas yra grynas vanduo.

1000 vandeniliu varomų sunkvežimių nuo „Hyundai” įmonės

Spalio mėnesį, „Hyundai” paskelbė, kad pasirašė sutartį su Šveicarijos kompanija „H2 Energy“ dėl 1000 sunkvežimių su kuro elementų sistema tiekimo. Sutarties įgyvendinimas prasidėjo šiemet ir truks iki 2023 m. Šis modelis yra aprūpintas naujai sukurta kuro elementų sistema, kurios galia – 190 kW (2 x 95 kW). Su ja galima nuvažiuoti apie 400 km po vieno pasipildymo. Leistinas maksimalus sunkvežimio svoris yra 18 t (34 t, įskaitant priekabą).

Šveicarijos kompanija „H2 Energy“ specializuojasi vandenilio iš atsinaujinančių šaltinių gamyboje ir tiekime. Užsakyti automobiliai bus prieinami klientams (pvz., degalinių operatoriams ir mažmeninės prekybos sektoriaus įmonėms).

Vandeniliu varomi sunkvežimiai iš „Toyota“ bendrovės

„Toyota” savo pirmąjį vandeniliu varomą sunkvežimį „Alfa“ pristatė 2017 m. spalio mėnesį. Sunkvežimyje buvo panaudotas elektrinis variklis ir kuro elementų sistemos iš lengvojo automobilio – „Toyota Mirai“.

Mažiau nei po metų, 2018 m. liepos mėnesį, „Toyota“ išleido kitą savo sunkvežimį – „Beta“. Japonai sugebėjo padidinti atstumą, kurį gali įveikti sunkvežimiai iš 320 km „Alpha” modelyje iki 500 km „Beta” modelyje, galingesnio variklio ir didesnės talpos vandenilio bakų dėka. Transporto priemonės buvo sukurtos bendradarbiaujant su amerikiečių sunkvežimių gamintoju „Kenworth“. Gamintojai skelbia dar vieną sunkvežimį, pagamintą remiantis „Kenworth T680“ modeliu.

Įspūdingas „Nikola“ bendrovės sunkvežimių nuvažiuojamas atstumas

„Nikola Motor Company” pristatė du sunkvežimių modelius su kuro elementų pavara – “Nikola One” ir “Two”. Koncernas dėl didžiulio susidomėjimo savo transporto priemonėmis Senajame žemyne, planuoja patekti į Europos rinką. Šiuo tikslu jis sukūrė kitą, Europos standartams ir taisyklėms pritaikytą, vandeniliu ir elektra varomą vilkiką – “Tre”.

Didžiausia „Tre“ pasiekiama galia – 1000 AG, o priklausomai nuo modelio, transporto priemonė galės nuvažiuoti nuo 500 iki 1200 km. Pilnas tuščio bako pasipildymas trunka tik 20 minučių. „Nikola Tre” sunkvežimio premjera planuojama šiais metais, balandžio 16 d. Finikse, JAV. Masinė gamyba prasidės 2022 m. pabaigoje arba 2023 m. pradžioje.

Bus daugiau vandenilio degalinių

Nepaisant visų vandeniliu varomo sunkvežimio naudojimas kelių transporte suteikiamų pranašumų ir privalumų, Lietuvos vežėjas neapsispręs pirkti tokių transporto priemonių dėl to, kad nėra tinkamos degalinių infrastruktūros. Tačiau tai pasikeis ateityje. Didžiausias vandenilio degalinių skaičius Europoje yra Vokietijoje – jų yra apie 60. Iki 2021 m. pabaigos Lenkijoje bus sukurtos dvi tokios vietos – Gdanske ir Varšuvoje. Vandenilio degalinės Europoje:

Vėliavomis be skaičiaus pažymėtose šalyse stotys yra ruošiamos.

Paantraštės