TransInfo

Fotó: Wikipedia/Sabas88/CC BY-SA 4.0

Az óceáni árufuvarozásban megnőttek a késések. Újabb robbanás a tengeri szállítmányozásban?

A Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) elemzése szerint júniusban egy év után először nőttek a késések a globális tengeri szállításban. És mindez a globális kereskedelem növekedésének csigatempója ellenére.

A cikk olvasási ideje 3 perc

Az intézet adatai szerint júniusban a hajóval szállított áruk 8 százaléka késett a célállomás elérésében. Egy hónappal korábban ez az arány 7 százalék volt. Az ellátási láncok túlterheltségének csúcsán – 2021 őszén – ez az arány megközelítette a 14 százalékot. 2022 elején pedig még a rakomány 12 százaléka nem érkezett meg időben a kikötőkbe.

Ennek két fő oka lehet.

„A kínai partoknál a megnövekedett forgalom és az alacsony vízállás miatt csak részben hajózható Panama-csatorna korlátai együttesen lehetnek felelősek a hajók zsúfoltságának közelmúltbeli növekedéséért” – mondta Vincent Stamer, az IfW közgazdásza.

Ami a kínai partoknál megnövekedett forgalmat illeti, ez az országból származó export jelentős növekedésének köszönhető. Miután a Közép Államban az évfordulón feloldották a járványügyi korlátozásokat, mindenki azt remélte, hogy az ázsiai óriás gyorsan visszatér a teljes gazdasági aktivitáshoz, és ezzel lendületet ad a megtépázott világgazdaságnak. Ez sokáig nem történt meg, de már márciusban rekordot jelentő 315 milliárd dolláros exportot könyvelhetett el az ország. Ez az első alkalom, hogy bármely ország egy hónap alatt 300 milliárd dollár feletti exportértéket ért el.

Vajon ez azt jelenti, hogy az év második felében visszatér a jólét, ahogyan azt sokan bejelentették?

Ez még nem olyan biztos. Végül is a világkereskedelem még mindig zsákutcában van. A kieli IfW szerint idén júniusban 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az EU mind az importban, mind az exportban csökkenést regisztrált (ahogy Németország is, külön elemezve). Az USA esetében az export nőtt (0,9 százalékkal), az import viszont csökkent (több mint 2 százalékkal). Egyedül Kínában volt növekedés mind az exportban, mind az importban – 3,5 százalékkal és 3,7 százalékkal.

A Freight Waves azonban májusban azt írta, hogy lehetséges, hogy a hajótulajdonosok (akiknek kényelmetlen a több mint egy éve tartó árcsökkenés) csökkentik a tengeri kapacitáskínálatot, miközben arra várnak, hogy az Egyesült Államokban és Európában a vevők kimerítsék a világjárvány során felhalmozott készleteiket. És amikor ezek az év második felében elfogynak – a hajótulajdonosok magasabb árakat tudnak majd diktálni.

Egyelőre azonban semmi sem utal arra, hogy az európai és amerikai fogyasztók visszatérnének az infláció előtti szokásaikhoz.

Címke