TransInfo

Blockchain transporte ir logistikoje. VGM, arba kaip tai daro „Kuehne + Nagel“

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Blockchain technologija arba blokų grandinė skirta – paprastai tariant – saugoti ir siųsti informaciją apie internete sudarytus sandorius, kurie išdėstyti vienas po kitu duomenų blokų forma.

Blockchain gali būti naudojama įvairiems komerciniams sandoriams aptarnauti ir visi šie sandoriai gali būti vykdomi už daugelį metų veikiančios sistemos ribų, tiesiogiai tarp šalių. Tai pagreitina ir automatizuoja dokumentų srautą. Apie tai žino, pvz., „Kuehne + Nagel“ bendrovėje.

„Kuehne + Nagel International AG“ IT direktorius Martinas Klebe (Martin Kolbe) atkreipia dėmesį į tai, kad su blockchain technologijos naudojimu logistikos pramonėje susijusių sąrašas pažadų yra ilgas, tačiau ji retai taikoma.

„Kuehne + Nagel“ naudodami blockchain palaiko šimtus tūkstančių sandorių per mėnesį, o šia technologija naudojasi žinomo jau VGM (Verified Gross Mass) portalo vartotojai. Visa portale įvesta informacija yra saugoma grandinėje, o tai leidžia keistis duomenimis naudojant vidines blockchain sąsajas. Taigi nebūtina naudoti papildomų ryšio kanalų. Viskas daroma laikantis konfidencialumo ir duomenų privatumo taisyklių.

Skaitmeninis apskaitos registras atsparus sukčiavimui

Blockchain gali pakeisti įmonių, ypač tų, kuriose sunku užtikrinti tiekimo grandinės skaidrumą, veikimą (kai grandinė yra labai išplėsta, o su tokiomis situacijomis mes vis dažniau susiduriame, gali būti sunku gauti išsamų tiekėjų, subrangovų ir klientų atliktų sandorių vaizdą).

Galutinis vartotojas dažnai susiduria su problema, kad neįmanoma atsekti kelio, kurį perėjo atskiri elementai, sudarantys galutinį produktą. O tai, didėjant konkurencijai, taip pat techninei produktų pažangai, dažnai būtina, nors dėl to, kad reikia optimizuoti pristatymo grafikus arba sumažinti išlaidas.

Blockchain esmė remiasi peer-to-peer tinklu be centrinių kompiuterių, valdymo ir sandorių tikrinimo sistemų.

Tai toks specifinis, bendras skaitmeninis apskaitos registras, išsklaidyta visame tinkle. Bet kuris tinkle esantis kompiuteris gali dalyvauti atskirų operacijų perdavime ir autentifikavime. Šis sandorių registras iš vienos pusės yra atviras visiems, iš kitos, visiškai apsaugotas nuo neteisėtos prieigos (kriptografinių įrankių dėka).

Specialistai užtikrina, kad bloko grandinė, kaip apskaitos registras esant dabartinėms kompiuterių technologijoms ir skaičiavimo galiai, negali būti suklastotas, o blockchain blokų grandinėje išsaugoti sandoriai yra negrįžtami. Jei kas nors bandytų pakeisti vieną bloką, tai reikštų visos po jo esančios grandinės pakeitimą.

Jei kas nors bandys apgauti, pakeisti ar įvesti neleistiną operaciją, blockchain mazgai tikrinimo ir suderinimo procese nustatys, kad vienoje registro kopijoje yra sandoris nesuderinamas su įrašais tinkle ir atsisakys jį įtraukti į blokų grandinę. Todėl duomenys, sandoriai ir jų tvarka yra atsparūs visų rūšių klastojimui ir manipuliavimui.

Nors sandoriai yra prieinami tik pagal kiekvieno vartotojo prieigos teises, visa jų istorija, nuo blockchain pradžios iki dabarties, gali būti peržiūrėta ir patikrinta.

VGM patvirtina tinkamą konteinerių svorį

Jau žinomo portalo „Verified Gross Mass“ pirmoji versija buvo paskelbta prieš trejus metus, kad krovinių siuntėjai galėtų patogiai užpildyti VGM deklaracijas, kurios reikalingos vežant jūrą (Tarptautinės konvencijos dėl žmogaus gyvybės apsaugos jūroje – SOLAS reikalavimas). Siuntėjas privalo pateikti vežėjui patikrintą bendrą konteinerio svorį (VGM), kuriame yra: prekės svoris, visų pakrovimo ir pakavimo medžiagų svoris, konteinerio tara, pasirašytas (gali būti elektroninis parašas) asmens, įgalioto pateikti siuntėjo VGM.

Ši informacija turi būti pateikta vežėjui prieš pastatant konteinerį uoste. Leidžiami du konteinerių svėrimo metodai. Pirmasis – siuntėjas arba trečiasis asmuo siuntėjo vardu sveria visą pakrautą konteinerį. Antrasis – siuntėjas arba kažkas jo vardu sveria prekes kartu su pakuotėmis, įskaitant padėklų svorį, pakavimo ir apsaugančių medžiagų svorį, pridedant konteinerio tarą, taip gaudamas bendrą konteinerio svorį.

VGM buvo įdiegta saugumo sumetimais, siekiant užtikrinti, kad krovinių siuntėjai vežėjams pateiktų tikslią ir teisingą konteinerio masę. Kartais buvo problemų, žmonių ir turto nenaudai, sukeltų dėl neteisingo konteinerių deklaruoto svorio.

Blockchain užtikrina saugų keitimąsi informacija

Siuntėjas yra už krovinio tikrinimą atsakingas subjektas. Tai jis, šių taisyklių tikslais, buvo apibrėžtas kaip važtaraštyje arba kitame jūrų transporto dokumente, arba kurio vardu buvo sudaryta vežimo sutartis su jūrų vežėju, nurodytas subjektas. Jis yra atsakingas už VGM perdavimą vežėjui ir terminalo operatoriui.

NVOCC (Non-Vessel Operating Common Carrier – virtualus laivo savininkas, kuriuo yra „Kuehne + Nagel“) yra jūrų vežėjo (VOCC) siuntėjas, todėl yra atsakingas už VGM pateikimą laivo savininkui pagal laivo gavėjo gautą VGM. Neseniai sprendimas buvo praturtintas naujomis funkcijomis, didinant ekspeditorių patogumą (įskaitant visų klientų siuntų VGM būsenų skaidrumą ir saugomos informacijos istoriją). Dabar naudojant blockchain technologiją galima keistis duomenimis tarp įvairių partnerių.

„VGM portalas, kurį kartu sukūrė jūrų krovinių ekspertai ir mūsų IT komanda, leidžia mums įgyti praktinės patirties naudojant blockchain technologiją daugeliui sandorių vidinėje gamybos aplinkoje. Ši technologija atneša naudą mūsų klientams – tai visiškai saugus sprendimas keistis informacija su trečiosiomis šalimis, didinant efektyvumą ir didesnį skaidrumą“, – aiškina Martinas Kolbe.

Jis taip pat pažymi, kad „Kuehne + Nagel“ dalyvauja daugelyje projektų, naudojant blockchain technologiją, vykdomų kartu su klientais, tiekėjais ir valdžios institucijomis, susijusių su logistikos sektoriaus reikalavimais. Tačiau pilnas blockchain technologijos potencialas gali būti išnaudotas tik bendradarbiaujant su verslo partneriais.

Paantraštės