TransInfo

Csak minden huszadik cég használja ki teljes mértékben az informatikai potenciált az ellátási láncban

A cikk olvasási ideje 5 perc
|

20.06.2018

A legfrissebb DHL jelentés szerint, a legtöbb cég befeket ugyan a modern megoldásokba, de felhasználásuk hatékonysága változó. Csak minden huszadik cég használja ki teljes mértékben az informatikai potenciált az ellátási láncban.

Az ellátási lánc digitalizálása a cégek növekedésének valódi mozgatórugója lehet.

A logisztika mai világa már erőteljesen hat a digitalizáció fejlődésére. Természetesen ennek a fordítottja is nyilvánvaló – a teljes ellátási láncot új módon kell megszervezni – jelentette ki Vincenzo Campanella, az automatizált logisztikai megoldásokkal foglalkozó Cassiol Group marketing igazgatója.

Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a mai raktárak már nem azok a poros helyek a múltból, ahol a dobozok és mindenféle csomagok egymásra voltak dobálva. A modern raktárak már technológiailag fejlettebbek, intelligensebbek, dinamikusabbak mint valaha.

Az informatikai megoldások használatának előnyeit, beleértve a különböző tevékenységek automatizálását is, nem csak a „raktárak”, hanem az ellátási láncok egyéb feladatainak megvalósítói is észrevették.

A Big Data a legnépszerűbb informatikai befektetés

A DHL kutatásai az ellátási lánc digitalizálásával kapcsolatban atr mutatják, hogy az új technológiák és eszközök olyan gyorsan fejlődnek, hogy jelentősen megváltoztatják az ipar működését. Valamint azt is, hogy az ellátási láncnak gondot okoz a megoldások gyors „magáévá tétele”. Ennek okaként a cégeknek mindössze 5 százaléka képes teljes mértékben kihasználni a digitalizáció előnyeiket.

Az kétségtelen, hogy a digitalizálás rendkívüli hatást gyakorol az ellátási láncra és műveletekre a világ minden táján, és a jelentősége egyáltalán nem csökken. A cégek számos új termékkel és alkalmazással találkoznak a piacon, melyek elismerést szereztek az iparban. Az ellátási lánc digitalizálásának célzott stratégiája kulcsfontosságú az új technológiák környezetének megítéléséhez és az üzlettervezéshez, és előnyökkel is járhat a versenytársakkal szemben – állítja Lisa Harrington, a DHL megbízásából elvégzett kutatások kivitelezője, a Harrington Group elnöke.

Ugyanakkor a tudatossággal nincs probléma.  A DHL tanulmányban résztvevők majdnem 73 százaléka már befektetett a Big data adatelemzésbe. A legnépszerűbb digitális technológiák képzeletbeli dobogóján második helyen a felhő megoldás (63 százalék),  a harmadikon a tárgyak internete (54 százalék), majd a blockchain (51 százalék) áll. Öt válaszadóból négyet, akit a technológia használatából várhatóan elért legfontosabb előnyökről kérdeztek, a költségek csökkentése és a nagyobb jövedelmezőség érdekelt a legjobban.

Az ellátási lánc új technológiáinak alacsony kihasználtsága

A tudatosság egy dolog, de a gyakorlat sajnos egyenlőre sokkal rosszabbnak tűnik. Kiderült, hogy a válaszadók 95 százaléka nem használja teljes mértékben a megvásárolt technológia lehetőségeit, valamint az információs és analitikus megoldások által kínált lehetőségeket sem.

A kilátások azonban ígéretesek.

A következő generáció technikája, a mesterséges intelligencia, a sofőr nélküli autók, a blockchain, a  Big Data – ezek csak néhány olyan technológia, amelyet a modern vállalatoknak már alkalmazniuk kell az operatív stratégiákban és az ellátási láncban. És egyeztetni kell például egyes készülékek esetében.

A DHL által vizsgált cégvezetők kétharmada kijelentette, hogy a robotika kulcsfontosságú számukra, megelőzve az önjáró autókat (40%), a 3D nyomtatást (33%) és a kiterjesztett valóságot, valamint a drónokat (28%). Ha ezek a vélemények konkrét befektetési döntésekbe fognak fordulni az elkövetkező években, és -ami még fontosabb -, ha a technológiák valódi alkalmazásra találnak, akkor beszélhetünk majd valódi sikerről a logisztika digitalizálásában.

A befektetések hosszú megtérülési ideje tartja vissza a vállalkozókat

Egyenlőre, azonban a cégek elismerik, hogy csak most kezdik felismerni a lehetőségeket. 39 százalékuk alkalmaz egy vagy több információs és elemzési megoldást, és csak egyharmada tervezi eszközös megoldások alkalmazását.

A lassú tempó a megszokás hozadéka

Csak néhányan képesek megszabadulni a lassúságtól. Például a DHL már ma alkalmazza a raktáraiban a kiterjesztett valóságot, hogy növelje az összekészítési folyamat hatékonyságát. A raktári robotok csökkentik az összekészítési időt, támogatják az alkalmazottakat az ismétlődő feladatokban, például a csomagolásban. Ráadásul az iparmágnás bevezeti a robotok programozását (folyamat-automatizálás a robotika segítségével), a megfelelő szenzorok valós idejű információkat biztosítanak ügyfeleiknek a tárgyak helyéről és státuszáról (a tárgyak internete segítségével).

A hardvertechnológiák alkalmazása során a válaszadók több mint kétharmada főként a megbízhatóságuk miatt aggódik, ugyanakkor egy hasonlóan nagy csoport a bizonyos probléma a szervezet változásai miatt van ellenállásban, és persze a nem teljes vagy túl hosszú idejű – beruházások megtérülése miatt.

Fotó: Pixabay

Címke