TransInfo

EU tanulmány: a közép- és kelet-európai járművezető még mindig lényegesen olcsóbb

A cikk olvasási ideje 2 perc

Az Európai Unió Bizottsága számára nemrégiben elkészített tanulmány szerint a kelet-európai fuvarozóknál alkalmazott tehergépjármű-vezetők általában 179% -kal kerülnek kevesebbe a vállalatnak, mint nyugat-európai társaik.

A tanulmány 2019-es adatokat használ, de tartalmaz előrejelzéseket 2023-ig: eszerint, a bérek arányosan magasabbak lesznek a kelet-európai fuvarozóknál az elkövetkező években. A nyugati munkaerőköltségek azonban még így is várhatóan 171% -kal magasabbak lesznek 2023-ra:

Becslések szerint 2019-ben a nyugat-európai fuvarozók munkaerőköltségei átlagosan 179% -kal magasabbak voltak, mint a kelet-európai vállalkozásoké (3-15. Táblázat). Ez a költségkülönbség abban nyilvánul meg, hogy a nyugat-európai vállalatok számára a munkaerőköltségek arányaikban magasabbak a teljes működési költségekhez viszonyítva. Noha a munkaerőköltségek 2023-ra előre jelzett növekedési üteme magasabb a kelet-európai tagállamokban, mint a nyugat-európai tagállamokban, a nyugati munkaerőköltségek várhatóan továbbra is 171% -kal magasabbak lesznek, mint a keleti. A munkaerőköltségek a dél-európai országokban körülbelül félúton vannak a nyugati és a keleti értékek között (lásd 3-15. Táblázat)” – írja a tanulmány.

A Bizottság számára készített jelentés azt is kiemelte, hogy a munkaerőköltségek, amelyek magukban foglalják a bruttó béreket és a társadalombiztosítási költségeket, a fuvarozók számára kulcsfontosságú elemek. Ezért a tanulmány megállapítja, hogy „a munkaerőköltségek különbségei az EU közúti árufuvarozási piacán jelentősen befolyásolják a piaci dinamikát„.

Sőt, a fent említett 2019-es adatok grafikonja lebontotta a fuvarozók költségeit az egyes EU-tagállamokra nézve is. Dániában, ahol az EU-ban a legmagasabb a működési költség, a munkaerőköltség önmagában magasabb, mint Litvániában, Romániában és Lettországban.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a sofőrhiány miatt az EU-n kívüli országokból érkező járművezetők száma is erőteljesen növekedett az EU-ban:

Az e járművezetők számára kiállított járművezetői igazolások száma 2014 és 2016 között csaknem megduplázódott, mintegy 76 000-re (a közúti árufuvarozási ágazat teljes munkaerő 2,5% -a). Legtöbbjük Lengyelországban, Litvániában, Szlovéniában és Spanyolországban dolgozik (Európai Bizottság, 2017c).

Fotó:port of Dover

Címke