TransInfo

Freepik nuotr.

Jungtinei Karalystei pavyko sumažinti vilkikų vairuotojų trūkumą. Paaiškėjo labai paprastas būdas

Statistika rodo, kad nors sunkvežimių vairuotojų trūkumas Jungtinėje Karalystėje lieka sudėtingas, vairuotojų skaičius grįžta į priešpandeminį lygį.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Situacija Jungtinės Karalystės transporto sektoriaus darbo rinkoje pasikeitė iš dalies dėl to, kad pandemijos metu susidūrusios su tiekimo problemomis, daugelis bendrovių buvo priverstos didinti darbo užmokestį, o geras atlyginimas padėjo pritraukti daugiau žmonių. Tuo įsitikinęs įdarbinimo įmonės „Driver Require” generalinis direktorius Kieranas Smithas.

“Dėl vairuotojų trūkumo sukeltų tiekimo grandinių problemų, 2021 metais daugelis įmonių (…) turėjo didinti darbo užmokesčius. Šis trūkumas taip pat atkreipė dėmesį į sunkvežimių vairuotojams skirtų patalpų poreikį”, – pasakė K. Smithas. “Jungtinės Karalystės vyriausybė šiam tikslui skyrė daugiau nei 100 mln. svarų (116,8 mln. Eur – red.)”.

„Driver Require” ataskaitoje teigiama, kad 2022 m. viduryje sunkvežimių vairuotojų skaičius sugrįžo į priešpandeminį lygį, kuris tuo metu siekė 300 tūkst. žmonių.

Jungtinės Karalystės kelių transporto operatorių federacija pripažįsta, kad vairuotojų trūkumą pavyko sumažinti nuo 100 tūkst. iki 60 tūkst., ir nors tai vis dar didžiulis skaičius, situacija transporto ir logistikos sektoriuje žymiai pagerėjo.

Kaimyninių šalių vairuotojai

Didelę reikšmę situacijos pakeitimui turi ir tai, kad Jungtinėje Karalystėje nuolat arba retkarčiais dirba daug vairuotojų iš kaimyninių šalių. Nacionalinės statistikos tarnybos (ONS) duomenimis, sunkvežimių vairuotojais dirbančių ES piliečių skaičius šioje šalyje dabar yra didesnis nei 2021 m. pradžioje.

„Driver Require” vadovo teigimu, vien jo agentūroje įdarbinami ES piliečiai vis dar sudaro apie 33 proc. vairuotojų. Didžiausios sunkvežimių vairuotojų paklausos metu (sezoniškumo, atostogų metu ir pan.) laisvas darbo vietas užpildo būtent laikinieji darbuotojai iš Europos Sąjungos šalių.

„Augimą skatina Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ir galintys dirbti “kitą darbą” žmonės, kurie sunkvežimių vairuotojo pažymėjimą panaudoja papildomam darbui”, – pasakė K. Smithas. 

Jo teigimu, užsieniečiai įsidarbina sunkiasvorių transporto priemonių vairuotojais piko metu, nes tuomet gali gauti geriausią atlyginimą ir sutartį, kuris suteikia jiems geras, stabilias pajamas. Kai darbas tampa mažiau pelningas, jie grįžta į savo ankstesnį darbą.

Mokymas nėra vairuotojo motyvacija

„Driver Require” vadovo nuomone, vyriausybės iniciatyvos, susijusios su nemokamais sunkvežimių vairuotojų mokymais, nepadeda motyvuoti žmones dirbti transporto sektoriuje. Pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos žmonės sprendžia, ar jie nori dirbti sunkvežiuose, yra užmokestis ir darbo sąlygos.

„Tikroji problema buvo ta, kad darbo užmokestis ir darbo sąlygos nebuvo pakankamai geros, kad būtų galima sulaikyti apmokytus vairuotojus (profesijoje – red.)”, – pasakė K. Smithas.

Akivaizdu, kad darbuotojų trūkumo problema sumažėjo, kai šie du svarbūs veiksniai pasikeitė.

zurnalas transporto vadovams

Nemaloni realybė

Neabejotina, kad šie du veiksniai daro teigiamą poveikį pramonei, tačiau ekspertai nėra nusiteikę optimistiškai.  „Driver Require” įspėja, kad transporto sektoriaus vis dar laukia „niūrios perspektyvos”. Dėl krizės darbdaviai gali ir vėl mažinti atlyginimus, o tai gali sukelti tą pačią problemą – vairuotojų dingimą iš rinkos.

Tokią prognozę lemia kelios priežastys. Viena iš jų – bendras infliacijos lygis. Kita – didėjančios transporto išlaidos (pvz., didelės degalų kainos, transporto priemonių parko dekarbonizavimo išlaidos), dėl kurių įmonės darys viską, kad darbo užmokestis augtų kuo įmanoma lėčiau.

K. Smitho teigimu, situacija gali pasikartoti – vairuotojai galiausiai paliks šią profesiją, ir tik eilinis darbo užmokesčio didinimas galės priversti juos grįžti dirbti sunkvežimių vairuotojais.

„Jei darbo užmokestis nedidės taip sparčiai, kaip infliacija, artimiausiais metais jis realiai mažės”, – pasakė jis.

Ekspertas atreipė dėmesė į dar vieną svarbią problemą. Tuo metu šios profesijos atstovai dar labiau pasens, jaunų transporto įmonės pritraukti nesugebės, todėl “naujas” vairuotojų trūkumas gali būti didesnis, nei šiuo metu.

„Maždaug po penkerių ar dešimties metų mus vėl ištiks lėta, bet labai rimta darbo jėgos krizė. Ji bus taps tokia rimta, kad darbo užmokestis vėl pradės kilti. Tada sulauksime naujo vairuotojų antplūdžio, bet tada jau bus per vėlu (…)”, – pasakė K. Smithas.

Paantraštės