TransInfo

AdobeStock/auremar

“Linava” siūlo mažinti amžiaus reikalavimus vilkikų vairuotojams ir leisti jais dirbti sulaukus 18 metų

Po Europos Komisijos pasiūlymo paankstinti vilkikus galinčių vairuoti žmonių amžių, panašių veiksmų ėmėsi ir Lietuvos vežėjus atstovaujanti “Linava”. Asociacija prašo Susisiekimo ministerijos imtis iniciatyvos rengiant įstatymo projektą vilkikų vairuotojų amžiaus mažinimui iki 18 metų. Šiuo metu vairuoti vilkiką galima nuo 21 metų.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

2023 m. kovo 1 d. Europos Komisija pateikė pasiūlymus dėl naujų nuostatų, palengvinant kelių eismo taisyklių laikymąsi tarpvalstybiniu mastu. Vienas iš pasiūlymų – leisti jauniems vairuotojams įgyti patirties pagal lydinčio vairuotojo programą – nuo 17 metų amžiaus būtų galima mokytis vairuoti ir gauti vairuotojo pažymėjimą, o išlaikius vairuotojo pažymėjimą 17 metų, nuo 18 metų jau būtų galima vairuoti vieniems ir dirbti profesionaliais vairuotojais.

“Linavos” manymu, sumažinus leistiną vilkikų vairuotojų amžių Lietuvoje nuo 21-erių iki 18-os, būtų efektyviai sprendžiamas klausimas ne tik dėl didesnio vilkiko vairuotojo profesijos patrauklumo. 

„Labai svarbu akcentuoti ir tai, kad jei vilkiko vairuotoju būtų galima dirbti vos tik sulaukus pilnametystės, jaunas žmogus, kurį domina toks darbas, iškart po mokyklos galėtų sėkmingiau įsilieti į darbo rinką. Tas keleto metų tarpas, kai jaunam žmogui reikia palaukti, kol sukaks 21-eri ir galės sėsti už vilkiko vairo, daug ką pakeičia. Jaunuolis per tą laiką atranda naujas galimybes, tad ir vilkiko vairuotojo darbas apie kurį galvojo anksčiau, dažnu atveju pasilieka nuošalyje“, – pastebi asociacijos viceprezidentas ir krovininės tarybos pirmininkas Vytas Bučinskas.

Tuo tarpu „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas akcentuoja, kad “žmogaus amžius apskritai nelemia, kiek gerai vilkiko vairuotojas galės atlikti savo darbą”.

„Jei 18 metų žmogus tampa už save pilnai atsakingas priimant įvairiausius sprendimus, tai kodėl, pavyzdžiui, išsilaikius atitinkamas teises, jis gali turėti mažiau atsakomybės vairuojant vilkiką, nei šviežias vilkiko vairuotojas, kuriam yra 21-eri? Jei jaunas žmogus yra gerai apmokytas, tai jis tikrai neturėtų būti prastesnis už vyresnį. Be to, jaunuoliai yra linkę operatyviai įsisavinti naują informaciją, turi daug noro tobulėti“, – sako Z. Buivydas.

Anksčiau “Linavos” Inovacijų ir transporto politikos sekretorius Andrius Burba Trans.INFO sakė, kad vežėjai paprastai nenori patikėti naujam vairuotojui brangaus krovinio “ne tik todėl  kad jis brangus, bet ir dėl to, jog vilkikas yra pavojinga transporto priemonė”.

“Avarijos gali būti labai skaudžios ir aplinkiniams, todėl reikia atsakingai paruošti naują vairuotoją būti eismo dalyviu, kuris nekeltų pavojaus sau ir kitiems”, – sakė A. Burba Trans.INFO redakcijai.

Be to, jo teigimu, vairuotojo profesionalo paruošimui su apmokymais ir praktika reikia maždaug dvejų metų, o transporto įmonės neturi tiek laiko.

“Naujas vairuotojas iš pradžių turi važiuoti mažesnio gabarito transporto priemone ir tik Lietuvoje. Jis turi pajusti kelią, priprasti prie kelio ženklų, planšetinio kompiuterio kabinoje, įrenginių, darbo su transporto dispečeriu”, – sakė A. Burba.

Visą interviu su A. Burba galima perskaityti Žurnale transporto vadovams.

Primename, minimalus amžius, kada leidžiama įgyti teisę vežti krovinius vilkikais (C, CE, D1, D1E kategorijos) yra 21 metai, o vairuoti autobusus – nuo 24 metų.

Paantraštės