TransInfo

Prancūzai pagaliau suprato, kas yra socialinis dempingas. Ar padidins sausumos transporto inspektorių skaičių?

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

UNSA-SAFACTT, Prancūzijos valstybės tarnautojų sąjunga, atsakinga už sausumos transporto kontrolę, pasisakė dėl skandalo susijusio su „Gefco“ vengimu mokėti socialinio draudimo įmokas Prancūzijoje. Tai yra bylos, kurioje prokuratūra apkaltino devynis žmones iš bendrovės vadovybės, tęsinys dėl neteisėtos vairuotojų iš Vidurio ir Rytų Europos „skolinimosi“ sistemos.

Kovo antroje pusėje Prancūzijoje buvo sulaikyti asmenys, susiję su byla dėl sunkvežimių vairuotojų, kurie dirbo Prancūzijoje, nors buvo įdarbinti Lenkijos ir Slovakijos įmonėse. Tyrimas byloje truko 4 metus o prasidėjo po žandarmerijos patikrinimo, atlikto logistikos bazėje Quincey Aukštutinės Sonos departamente Prancūzijos rytuose. Tada paaiškėjo, kad „netinkamomis sąlygomis“ gyveno 35 vairuotojai iš Vidurio ir Rytų Europos. Todėl buvo pradėtas tyrimas, kuriame dalyvavo Centrinis kovos su nelegaliu darbu biuras (Office central de lutte contre le travail illégal – OCLTI).

Tyrimas parodė, kad įsivėlusių į šią veiklą vadybininkų tikslas buvo išvengti socialinio draudimo įmokų mokėjimo Prancūzijoje. Prancūzijos socialinio draudimo ir pašalpų šeimai surinkimo organizacijos vertinimu, 2015–2018 m. sukelta tuo žala siekia 800 tūkst. Eur.

Netrukus po sulaikymų „Gefco“ pareiškė, kad nustojo bendradarbiauti su kai kuriomis įmonėmis, dėl kurių atliekamas tyrimas. Be to, Prancūzijos žiniasklaidai išsiųstame elektroniniame laiške bendrovė patvirtino, kad 3 su skandalu susiję asmenys buvo atleisti. Be to, „Gefco“ paskelbė, kad norės padaryti vidinį auditą.

Pagal mūsų etikos kodeksą ėmėmės patikrinimo ir vidaus audito, kad patikrintume, ar laikomasi mūsų subrangovų valdymo kontrolės sistemų“, – bendrovės pareiškimą cituoja Prancūzijos žiniasklaida.

„Gefco“ skandalas Prancūzijoje sukėlė sujudimą

Byla Prancūzijoje sulaukė didelio dėmesio ir pasisakė net susisiekimo ministras Jeanas-Baptiste’as Djebbari.

Prancūzijos vyriausybė derybose dėl Mobilumo paketo, gynė socialines sąlygas ir konkurenciją kelių transporto srityje kaip prioritetinius klausimus, kurios turi užtikrinti vidaus rinkos atvėrimą ir geresnes vairuotojų darbo sąlygas. Taisyklių turi laikytis visi, o kontrolės tarnybos turi tai užtikrinti“, – sakė ministras, komentuodamas „Gefco“ vadovų sulaikymus ir tyrimo rezultatus.

Praėjusią savaitę pareigūnų, atsakingų už sausumos transporto priežiūrą, sąjunga – UNSA-SAFACTT pakomentavo Djebbari pareiškimus Prancūzijos žiniasklaidoje. Sąjunga pateikė pasiūlymus, kurie gali užkirsti kelią panašioms situacijoms ateityje – praneša portalas actu-transport-logistique.fr.

Ši situacija tai nėra pavienis atvejis, daugybė vežėjų ir operatorių, didelių grupių ir jų dukterinių įmonių sukūrė mažų sąnaudų bendrovių ir privertė verslininkus, kurie nėra rezidentai (Prancūzijos – red. pastaba) dirbti kaip subrangovai. Kartais net nesąžiningus susitarimus vykdo užsakovas“, – paaiškino UNSA-SAFACTT generalinis sekretorius Emmanuel Put.

Anot pareigūnų, tokia organizacija, kokia veikė „Gefco“, sukuria socialinio dempingo situaciją, turinčią rimtų pasekmių kelių transporto sektoriui.

Tai sukuria stiprią nesąžiningą konkurenciją vežėjams, kurie laikosi taisyklių, taigi – daro įtaką pusiausvyrai kelių transporto rinkoje, vairuotojų darbo sąlygoms ir kelių eismo saugumo sąlygoms“, – skaičiuoja Emmanuel Put.

Todėl UNSA-SAFACTT siūlo susisiekimo ministrui artimiausiais metais pradėti masinį vidaus transporto kontrolierių įdarbinimą. Nes šiuo metu veikiančių inspektorių skaičius neleidžia veiksmingai kovoti su tokiomis organizacijomis, kurios veikė „Gefco“. Nuo kelerių metų įdarbinama tik 12 kontrolerių per metus.

Pareigūnų sąjunga taip pat siūlo „bendradarbiaujant su Europos Komisija, prižiūrint Transporto ministerijai, įsteigti nacionalinį padalinį kovai su nesąžininga kelių transporto konkurencija“. Be sausumos transporto inspektorių šioje įstaigoje būtų taip pat: teisėjai, darbo ir socialiniai inspektoriai bei policijos pareigūnai.

Redakcijos komentaras

 

Socialinio dempingo šaltinis

Kaip matome iš atgarsių, kuriuos sukėlė „Gefco“ vadovų byla, Prancūzijos administracija pagaliau suprato, kad socialinio dempingo šaltinis buvo ne Vidurio ir Rytų Europos transporto įmonės, o įmonės iš jų pačių kiemo. Tik kyla klausimas, ar iš esmės teisingas postulatas, siekiant geriau kontroliuoti priklausomybę tarp Prancūzijos bendrovių ir jų dukterinių įmonių, įregistruotų naujosios ES šalyse, netaps pretekstu politinei kampanijai prieš verslininkus ne iš Prancūzijos.

 

Nes jei bus įkurta nauja įstaiga, kad būtų galima susekti ir kovoti su tokiomis praktikomis kaip sunkvežimių vairuotojų „skolinimas“ dirbti Prancūzijoje, iš vežėjų iš Vidurio ir Rytų Europos, natūralu, kad vežėjai iš Lenkijos, Slovakijos ir Vengrijos, taip pat bus stebimi. Tada gali paaiškėti, kad daugiau dėmesio skiriama klausimams, tiesiogiai su jais susijusiais. Už visas neteisėtas praktikas bus smerkiamos užsienio, o ne Prancūzijos įmonės, nuo kurių prasidėjo veiksmai susiję su socialinių įmokų savo šalyje mokėjimo vengimu. Laikas parodys, ar prancūzai tikrai pasirengę sąžiningai kovoti su šalies verslininkų padarytais piktnaudžiavimais.

Gefco nuotr.

Paantraštės