TransInfo

Telematika a pótkocsikon– a piac erősen fejlődik

A cikk olvasási ideje 9 perc
|

26.06.2018

Nem is olyan régen a pótkocsiknak készült telematikai rendszerek újdonságnak számítottak. Sok szállítmányozó megkérdőjelezte, hogy van-e egyáltalán értelme ilyen berendezést használni, hiszen minek a pótkocsit követni, ha a vontatót is lehet. Most már azonban bebizonyosodott, hogy a megoldás teret nyert a piacon, és a szakemberek hatalmas növekedést jósolnak az elkövetkezendő évekre.

A telematika lehetővé teszi a járműinformációk rögzítését és továbbítását a kihasználtságukat monitorozó rendszerekbe. Az adatok az üzemeltető szerverére kerülnek, és információs bázist képeznek azzal kapcsolatban, hogy hol dolgozik a jármű és a járművezető. A telematika használatának egyértelmű előnyei azonban nem jelentik azt, hogy a megoldás általános dologgá vált volna.

A kutatásokból pl. kiderül, hogy a szállítmányozási cégek közül csak minden ötödik ruház be telematikus megoldásba a pótkocsikra (Európában 3,7 millió pótkocsi esetében használják). Mindennek dacára a svéd Berg tanácsadó cég előrejelzése szerint négy éven belül a telematikával felszerelt pótkocsik száma két- és félszeresére fog nőni. 9 millió darabra számítanak ugyanis. A tanácsadók véleménye szerint ez lesz a válasz az ügyfelek elvárásaira, mivel egyre többször szeretnék pontosan tudni, nem csak azt, hogy mi történik éppen a járművel, hanem azt is, hogy mi a helyzet a rakománnyal.

Pusztán a vontató adatai nem elegendőek, mert pl. nem mutatják pl. a hűtőkamra hőmérsékletét.

A telematikus berendezések alapvető feladata a monitorozott objektumok folyamatos „bemérése”. Többek között maguk a pótkocsigyártók is tartanak ilyet a kínálatban. A Krone TControl szállítói kiemelik, hogy minden egyes pótkocsit lehet monitorozni, mint ahogy az egész flottát is (mindent térképen prezentál). Nincs jelentősége, milyen típusú pótkocsik vannak az adott flottában, még ha egy flotta különböző típusú pótkocsikból áll, mindet fel lehet szerelni egy és ugyanazon rendszerrel (egyformán működik ponyvás, a népszerű „konténerszállító” vagy izoterm vagy hűtő pótkocsikkal).

Kulcsfontosságú a pótkocsitulajdonosok számára az lesz, hogy a jármű egyes műszaki részleteit is lehet követni

Ami érdekes, az az, hogy egyre több „pótkocsis rendszert” a nyerges vontatók gyártói vezetnek be, mert így akarják növelni a szállítóeszközeik hatékonyságát. A pótkocsi műszaki állapotát felmérő funkcióval nemrég pl. a Mercedes gyári Uptime rendszerét is gazdagították. Az ellenőrzés a főbb berendezésekre terjed ki: a fékek és pneumatikus felfüggesztés légellátása, a fékek vezérlésére valamint a kapcsolószerkezetre a vontató és a pótkocsi között. Amennyiben a fék sűrített levegős rendszerében tömítetlenség jelentkezik, jelzi, és lehetővé teszi a gyors reakciót. Az Uptime a vontatóból szerez információt a pótkocsiról a hagyományos kapcsolószerkezet csatlakozóján keresztül, a pneumatikus kapcsolaton keresztül és a kommunikációs interfészen (CAN-busz) keresztül.

Az Uptime-ot kiterjesztik a pótkocsi vagy félpótkocsi problémáinak felderítésére is. Így fokozatosan teljesítjük az ígéretünket, miszerint folyamatosan bővítjük a rendszerünket, hogy az ügyfeleink számára optimális megoldást kínálhassunk a teljes szerelvény rendelkezésére állásának növeléséhez. – magyarázza Stefan Buchner, a Mercedes-Benz Trucks főnöke. A funkció automatikusan aktiválásra kerül az Uptime felhasználói számára.

Ellenőrzött hőmérsékletű áruk szállítására szolgáló pótkocsik esetében a fejlődést az áruk átvevői maguk kényszerítik ki. A hőmérséklet teljes monitorozásáról van szó, vagy a nedvességéről vagy a fényéről gyakorlatilag az egész út során. A gyártótól a fogyasztóig (hogy az élelmiszeripari termékek, a virágok vagy a gyógyszerek ne veszítsék el az érzékelhető, vagy fizikai-kémiai tulajdonságaikat). A megoldások hasonlítanak egymásra, tanúsított hőérzékelőkre épülnek, amelyek egyenletesen vannak elosztva a pótkocsi rakterében. Információt küldenek a pótkocsi kamráinak hőmérsékletéről közvetlenül a központi rendszerbe. Ez az információ együttesen érkezik meg a szerverre, és ez szigorúan meghatározott időközönként történik meg (amely időközt a pótkocsi felhasználója határoz meg). Az adatokat meg lehet jeleníteni és elemezni, a hőmérséklet változását pedig fájlba menteni, létrehozva egy dokumentumot, amely igazolja az áru optimális hőmérsékletben való szállítását a végfelhasználó számára.

Példának ott a Blulog megoldása, amely hőmérséklet- és nedvességérzékelőkből áll hűtőpótkocsik számára. Képes valós időben riasztásokat generálni (SMS, vagy e-mail-értesítések küldése, amikor átlépik a „megadott” határértékeket). Az ilyen típusú adatrögzítőket alkalmazták többek között az első, piacon kapható, szállításhoz és raktározáshoz tervezett tartályokban, ezeket elektronikus berendezésekkel felszerelve pedig, lehetővé teszik a rakomány hőmérsékletének és helyzetének megállapítását, anélkül, hogy külső áramforrásra lenne szükség (a dióda azonnal jelzi, hogy a hűtőkör megsérült-e a szállítás során.

A pótkocsikon lehet alkalmazni rádiós rögzítőket is a hőmérséklet és a nedvesség monitorozására, amilyeneket a Loggicar kínál. Közvetlenül négy hőmérséklet- és nedvességérzékelőt (pl. hűtő, levegő bement és kimenet a pároogtatóba, termék hőmérséklete), valamint négy kétjelzésű jelzőt is (oldalajtó nyitása, hátsó ajtó nyitása, leolvadás, aggregátor működése). Figyelemfelkeltő a könnyű telepítés, mivel csak el kell helyezni az érzékelőket a raktérben és bekapcsolni a vezérlő modult (a berendezés 5 perc alatt telepíthető). A jármű motorjának lekapcsolásakor a Loggicar -R továbbra is rögzít, hála a beépített akkumulátornak.

A pótkocsi telematikája megakadályozza a jogosulatlan személyek behatását

Egyre jobban számítanak a megfelelő tanúsítványok azzal kapcsolatban, hogy az adott pótkocsi megfelel-e az ilyen jellegű elvárásoknak (pl. TAPA-TSR; Transported Asset Protection Association- Truck Security Requirements). Fokozatos (1-től 3-ig; az 1-es a legmagasabb biztonsági fokozat). A Door Protect az egyik ilyen megoldás, az ajtók automatikusan reteszelésre kerülnek, és csak akkor lehet őket kinyitni, ha a diszpécser erre utasítást ad a telematikán keresztül, és a járművezető megadja a megfelelő biztonsági kódot (nem ritkán a rendszer nem csak a hátsó ajtó zárását ellenőrzi, hanem elektronikusan monitorozza a tetőt és az oldalfalakat is).

Egyre gyakrabban van dolgunk komplex megoldásokkal, és éppen ezek – a pótkocsik szállítói szerint – néznek a legszebb jövő elé. A pótkocsikait telematikai csomaggal szerelik fel: abroncsnyomás ellenőrzés, segítség a rámpánál és fejlett biztonsági rendszer a hűtőfelépítményhez (földrajzi helyzet követése, ajtók, hűtőhőmérséklet, a hűtőaggregátor „állapota”, vagy … a kapcsolókészülék állapota).

A Schmitz Cargobull gyári telematikát kínál TrailerConnect néven. A rendszer az jármű helyzetének meghatározása alapvető funkción kívül különböző információt szolgáltat, mint pl. futásteljesítmény, ajtók nyitottsága/bezártsága, raktér hőmérséklete, munkaórák illetve a hűtőaggregátor riasztásai, de ugyanígy az aggregátor akkumulátorának töltöttsége, hűtőaggregátoros pótkocsi esetében, de ellenőrizhetjük a jármű mennyire van megrakva, és mindezt ki lehet egészíteni az EBS rendszerből származó adatokkal. A telematika lehetővé teszi különböző összeállítások és elemzések készítését is – hallottuk meg az EWT Truck & Trailer Polskánál.

A pótkocsik telematikája a más területeken megfigyelhető irányba halad, egyre inkább a mobil berendezések kezdenek dominálni. A specialisták nagy reménnyel néznek a Trailer Innovation verseny legutóbb díjazott megoldásai felé. Ilyen pl. az iTAP alkalmazás a FleetRemote modullal (Knorr-Bremse és TIP Trailer Services), amely lehetővé teszi távolról „irányítani” a berendezéseket egy okostelefonról vagy egy tabletről. A vontató fülkéjében ülve a járművezető ellenőrizheti a nyomást a pótkocsi egyes kerekeiben, a tengelyterhelést, a hőmérsékletet a hűtőkamrában, a feszültséget az áramkörben, vagy a fékkörök állapotát (az ujj elhúzása az okostelefon képernyőjén pl. lehetővé teszi a pneumatikus felfüggesztés szintjének növelését vagy csökkentését a rakodórámpa közelében). A FleetRemote hozzáférést ad az adatokhoz a flottamenedzser számára is.

Egyre nagyobb az érdeklődés a flottakezelést megkönnyítő applikációk iránt is, amely flották különböző márkájú pótkocsikból állnak (béreltekből is).

Különböző forrásokból összeszedni és integrálni az adatokat pl. a Finder Online platform tudja. A flottaüzemeltető tudja, hogy mikor került felvételre a rakomány, az útvonal mely pontján található éppen, milyen sebességgel halad, és hogy mikor érkezett meg, vagy fog megérkezni a helyszínre. A fuvarszervező használhatja a riasztás vagy értesítés funkciókat. A rendszer automatikusan elküldi a megfelelő üzeneteket a megadott paraméterek túllépése esetén a jármű munkájával kapcsolatban, pl. sebességtúllépés, vagy a megfelelő szállítási hőmérséklet (pl. élelmiszeripari termékek) esetében. Az adott földrajzi területre való behajtás vagy kihajtás jelzése lehetővé teszi, hogy a rakományt előre elő lehessen készíteni az átvételre vagy a raktárat az áru átvételére. Egyes megoldások lehetővé teszik a pótkocsi/félpótkocsi távoli vezérlését, függetlenül a vontató járműtől.

A fejlett eszköznek köszönhetően, amely lehetővé teszi a pótkocsi vagy a félpótkocsi monitorozását valós időben tetszőleges helyről a világon, mint pl. a Helios rendszer (Emtech), például az egész szállítási útvonal monitorozható: az indulás pillanata és a megérkezésé, a megállók és az eltérések a meghatározott mutatóktól, tudomást lehet szerezni (SMS-ben vagy e-mailen) az útvonaltól való eltérésről, lehet felügyelni a munkaidőt és a feladatok határidőre való elvégzését, és tájékozódni a nem engedélyezett megállókról és állomásokról.

A Helios Advanced telematika által megosztott pótkocsira/félpótkocsira vonatkozó adatok kiterjedne a fékrendszer hibáira, a túlterheltségre, stb. Az Ont he Air rendszer lehetőséget ad a berendezés távoli programozására. Az online alkalmazás és a mobil alkalmazás (Android, iOs) lehetővé teszik a jármű felügyeletét a számítógépről ugyanúgy, mint a mobil berendezésekről (telefon, tablet), és a „nyitott” rendszer lehetővé teszi az integrációt más hasonló rendszerekkel, mint a navigációs rendszerek vagy indításgátlók.

Fotó: Wielton

Címke