TransInfo

Térjen vissza a teherautó négy hetente a regisztráló országba? Bulgária azzal fenyegetőzik, hogy bepanaszolja a Mobilitási Csomagot

A cikk olvasási ideje 3 perc

Szeptember utolsó hetében az európai parlamenti képviselők megszavazták az egyeztetési mandátumokat, megerősítve ezzel három, a kelet- és közép-európai szállítmányozók számára kedvezőtlen beszámolót. A bolgárok nem zárják ki, hogy bepanaszolják a Mobilitási Csomag egy részét az Európai Bíróságnál.

Peter Vitanov bolgár európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament Közlekedési és Turisztikai Bizottságának tagja bejelentette, hogy Bulgária valószínű az Európai Bírósághoz fordul a Mobilitási Csomag egy részének törlése érdekében. Erre a lépésre akkor fogja elszánni magát, ha az úgynevezett trilógus során az európai parlamenti képviselők nem jutnak kompromisszumra a legellentmondásosabb kérdésekben – számol be a legnagyobb, az Európai Unió belső politikájával foglalkozó portál, az euractiv.com. A háromoldalú megbeszélések november 1-jén kezdődnek.

“Macron-csomag”

Az európai szállítmányozás számára készült előírások, amelyeket a portál „Macron-csomagnak” nevez, az ágazat működésének új szabályait vezeti be, többek között a járművezetőket a revideált kiküldetési irányelv hatálya alá helyezi, megtiltja a fülkében való éjszakázást, befagyasztja a kabotázst, és ami a legellentmondásosabb – kötelezővé teszi a teherautók visszatérését négy hetenként a szállítmányozó székhelyére. A bolgárok, románok, lengyelek, magyarok, lettek és litvánok ellenzik ezeket a változásokat, amelyek véleményük szerint protekcionista eszközök. Véleményük szerint ezek a szabályozások lehetetlenné teszik a közép- és kelet-európai országok szállítmányozási vállalatai számára, hogy szolgáltatásaikat Nyugat-Európa piacain is felkínálják. Ez pedig munkahelyek elvesztését hozza magával, és a kereseti kivándorlás növekedését.

Vitanov véleménye szerint a bolgár kormánynak és a szállítmányozóknak el kell fogadniuk bizonyos változásokat, hogy a legellentmondásosabb javaslatok törlését el tudják érni.

Az üres teherautó visszatérése [a szállítmányozó székhelyének országába  – a szerk.] szembe megy az EU egyik alapelvével – az áruk és a tőke szabad áramlásával” – mondta el az euractiv.com portálnak Vitanov.

Hasonló nyilatkozatot tett idén januárban az infrastruktúráért felelős lengyel miniszter, Andrzej Adamczyk is. A lengyel kormány akkor azt ígérte, panaszt készít elő az Európai Bíróságon, amennyiben az EU elfogadja a Csomag előírásait, amelyek kizárják a lengyel szállítmányozási vállalatokat a közösségi piacokról. Az Infrastruktúráért Felelős Minisztérium a Trans.INFÓ-nak adott tájékoztatása szerint a Mobilitási Csomag előírásainak bepanaszolása az Európai Bíróságon még mindig komoly megfontolások tárgyát képezi.

Amennyiben az elfogadott előírások végső formája előnytelen lesz Lengyelország számára, akkor be lehet majd őket panaszolni. Érdemes felidézni, hogy az egyeztetések még mindig tartanak, és az előírások végleges formája egyeztetés alatt áll. Az első trilógus (azaz az első egyeztetési kör a Tanács, az Európai Parlament és az Európai Bizottság között) 2019. október 3-ára van kiírva” – jelentette be a tárca szóvivője, Szymon Huptyś.

Fotó: PxHere

Címke