TransInfo

Port of Dover nuotr.

Vėlavimai atliekant patikrinimus po „Brexito“: Britanijos Vyriausybė pristatė pasienio perėjos punktų veikimo modelį

Didžiosios Britanijos Vyriausybė oficialiai paskelbė, kad likusieji sanitariniai ir fitosanitariniai bei išsamūs muitinės tikrinimai, taikomi iš Šiaurės Airijos gabenamoms, reikalavimų neatitinkančioms prekėms, vėluos trimis mėnesiais. Paskelbta taip pat galutinė taip vadinamo pasienio veikimo modelio versija.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Paskelbtame pranešime Britanijos Vyriausybė pranešė, kad po „Brexito“ tikimasi eilinio sanitarinių ir fitosanitarinių patikrinimų (SPS) termino atidėjimo. Jis buvo atidėtas jau kelis kartus. Toks sprendimas priimtas „išklausius verslininkų nuomonės“.

Sveikatos pažymėjimai, importuojant iš ES gyvulinės kilmės produktus, augalus, vidutinės rizikos augalinės kilmės produktus bei negyvūninės kilmės didelės rizikos maisto (ir pašarų) produktus bus privalomi nuo 2024 m. sausio 31 d. Anksčiau Vyriausybė buvo nurodžiusi 2023 m. spalio 31 d. terminą.

Likusieji SPS tikrinimai bus įvedami laipsniškai:

  • 2024 m. balandžio 30 d. – identifikaciniai ir fiziniai patikrinimai importuojant iš ES gyvulinės kilmės produktus, augalus, vidutinės rizikos augalinės kilmės produktus bei negyvūninės kilmės didelės rizikos maisto (ir pašarų) produktus. Šiuo metu sanitarinių ir fitosanitarinių prekių importo iš likusių pasaulio šalių atveju bus naudojamas naujas, rizika paremtas modelis.
  • 2024 m. spalio 31 d. – įsigalios saugos ir apsaugos deklaracijos, susijusios su importu į ES. Be to, bus ribojami su importu susiję formalumai. 

Veiklos modelis

Tuo metu, kai buvo oficialiai paskelbta apie SPS tikrinimo nukėlimą vėlesniam terminui, Didžiosios Britanijos Vyriausybė paskelbė galutinę savo tikslinio veiklos modelio, skirto sienos perėjimo punktų veikimo funkcionavimui, versiją (ang. Border Target Operating Model, TOM).

Visas 140 lapų dokumentas prieinamas Didžiosios Britanijos Vyriausybės interneto svetainėje.

Britanijos ministrų kabineto teigimu, šis modelis „padės įvesti naują pasaulinę saugos ir biologinės apsaugos patikrinimo sistemą, įskaitant pirmą kartą įvestą iš ES importuojamų prekių patikrinimą, ir naudotis dėl „Brexito“ atsiradusiomis laisvėmis iš viso pasaulio importuojamų prekių patikrinimų supaprastinimui. 

„TOM veiklos modelis leidžia geriau išnaudoti duomenis ir technologiją, kad įmonių veikla būtų efektyvesnė. Laikantis pažangesnio, rizika pagrįsto požiūrio, išvengiama veiksmų dubliavimo bei sumažinamas duomenų ir dokumentų, reikalaujamų iš įmonių prekių importo metu, kiekis. Tokiu būdu įmonės galės sutaupyti apie 520 mln. svarų per metus, lyginant su pirminiu importo modeliu, kuris turėjo įsigalioti 2022 m.“, – skelbia Britanijos ministrų kabinetas.

Vyriausybė pranešime pabrėžė, kad TOM naudoja naujas technologijas. Ji patikino taip pat, kad bendradarbiavo su verslininkais ir testavo registrus duomenų, išmaniųjų antspaudų bei GPS sekimo įrangos perteikimo srityse. Atliekant pilotažinius testus paaiškėjo, kad panaudotos technologijos gali palengvinti procesus visoje tiekimų grandinėje, taip pat sumažinti kaštus ir administracinę naštą.

„Mūsų TOM veiklos modelis leis įmonėms vykdyti efektyvesnį verslą, apsaugos nuo pavojų, kylančių biologinei apsaugai bei padės kovoti su nelegalių prekių importu, pvz. šaunamųjų ginklų ir narkotikų. Maksimaliai išnaudojant duomenis ir naujas technologijas, mūsų naujoviškas ir kartu rizika pagrįstas požiūris leidžia užtikrinti pasaulinio lygio pasienio sistemą. Tikiu, kad visiškai jas įgyvendinus, šios svarbios priemonės po „Brexito“ turės esminės naudos Britanijos ekonomikai ir verslui, o Vyriausybė pasirengusi padėti įmonės perbristi šį pereinamąjį laikotarpį“, – pareiškė baronienė Lucy Neville–Rolfe, Britanijos ministrų tarybos kabineto ministrė.

Paantraštės