TransInfo

Kontroversiškas teismo sprendimas dėl manipuliavimo tachografo duomenimis. Už ką atsako vairuotojas, o už ką vežėjas?

Vidutinis skaitymo laikas 2 minutės

Italijoje Kasacinis teismas neseniai priėmė sprendimą dėl manipuliavimo tachografo duomenimis. Paaiškino kokios pasekmės laukia vairuotojo, ir kokios jo darbdavio.

2019 m. gegužės 2 d. Italijos Kasacinio teismo pirmasis skyrius priėmė nutarimą dėl manipuliavimo tachografo duomenimis – praneša Italijos transporto portalas trasportoeuropa.it. Sprendimas turėjo išsiaiškinti, ar ši sukčiavimo rūšis tai nusikaltimas, ar turi būti baudžiamas administracine tvarka. Italijos policija už tachografo duomenų keitimą pradėjo traukti atsakomybėn tiek vairuotojus, tiek transporto priemonių savininkus – pagal Italijos baudžiamojo kodekso 437 straipsnį. Remiantis šia nuostata, manipuliavimas prietaisais (įskaitant tachografą), kuriais siekiama išvengti nelaimingų atsitikimų darbe – tai baudžiamasis nusikaltimas.

Po pirmųjų vairuotojus apkaltinamųjų nuosprendžių vadovaujantis Italijos baudžiamojo kodekso 437 straipsniu, buvo pateikti apeliaciniai ir kasaciniai skundai.  Nauju nutarimu teismas išsklaidė bet kokias abejones.

Pagal 2019 m. gegužės 2 d. teismo sprendimą Nr. 18221 už manipuliavimo tachografo duomenimis, vadovaujantis baudžiamojo kodekso 437 straipsniu, atsako tik vežėjas. Vairuotojas atsako tik už Kelių eismo kodekso 179 straipsnio pažeidimą, kuris baudžiamas tik bauda.

Kasacinis teismas priėmė sprendimą dėl vairuotojo, kuris manipuliavo tachografu 4 magnetais, kad galėtų grįžti namo anksčiau. Teisėjai nusprendė, kad vyrui turėtų būti skiriama tik bauda už minėto Kelių eismo kodekso nuostatų pažeidimą.

Tačiau, jei manipuliavimas buvo darbdavio atliktas tiesiogiai arba jo vardu, jis atsakytų už nusikaltimą pagal Baudžiamojo kodekso 437 straipsnį.

Paantraštės