Masz newsa? Powiedz nam o tym!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził ponownie, że zaświadczenie A1 jest dokumentem wiążącym dla instytucji ubezpieczeń społecznych w całej Wspólnocie.

Zaświadczenia A1 stanowi potwierdzenie, że pracodawca odprowadza za pracownika składki ubezpieczeniowe. Kierowcy, którzy są delegowani za granicę, muszą posiadać taki dokument.

Zgodnie z postanowieniem TSUE w sprawie C-474/16 Belu, zaświadczenie A1 wydane zgodnie z przepisami, jest wiążące zarówno dla instytucji ubezpieczeń społecznych państwa członkowskiego, w którym praca jest wykonywana, jak i dla sądów tego państwa. Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdza to po raz kolejny – czytamy na stronie Inicjatywy Mobilności Pracy, największego europejskiego think-thanku zajmującego się tematyką delegowania pracowników.

Zaświadczenie A1 musi być wystawione przez instytucję wyznaczoną przez właściwą władzę państwa członkowskiego zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Sprawa Belu

Sprawa rozpatrywana przez TSUE dotyczyła A1 wystawionych przez urzędy w Niemczech dla pracowników agencji pracy tymczasowej Belu Dienstleistung, którzy delegowani byli do pracy we Francji. Według tamtejszych władz, w związku z przekroczeniem 24-miesięcznego okresu delegowania należało stosować francuskie prawo pracy i przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego. Sprawa trafiła do sądu w Strasbourgu. Agencja i zarządzający nią otrzymali karę grzywny. Belu odwołało się od wyroku do sądu apelacyjnego w Colmar, który skierował się w tej sprawie o interpretację do TSUE.

Trybunał powołał się na orzeczenie w podobnej sprawie (C-620/15 A-Rosa Flussschift), które wydał w kwietniu zeszłego roku i potwierdził wiążący charakter zaświadczenia A1.

Fot. Flickr.com/katarina_dzurekova CC BY 2.0

Komentarze

comments0 komentarzy
thumbnail
Aby ustawić powiadomienia o komentarzach - przejdź do swojego profilu