TransInfo

Pomoc lekarska dla truckerów

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut
|

19.04.2010

Nagła choroba bądź uciążliwy ból głowy, spowodowany przez stałe naprężenie mięśni okolic karku lub nagłe zaburzenia jelit- jak z tym ma poradzić sobie trucker na trasie? Do tej pory nie było rozwiązania. Teraz przychodzi na pomoc tak zwana sieć DocStopów w całej Europie.

Krótkotrwałym rozwiązaniem na każde dolegliwości jest oczywiście niejednokrotne zażywanie lekarstw, których działania uboczne są w wielu przypadkach nieznane, co stwarza znaczne ryzyko dla dalszej jazdy samochodem ciężarowym. Tą możliwość wspomagają lekarstwa, które można kupować bez recepty w aptekach. Następnie są one zażywane bez kontroli lekarskiej, na podstawie własnej diagnozy. W innych przypadkach kierowca jedzie po prostu dalej w przykrym stanie zdrowia. Ryzyko spowodowania poważnego wypadku wzrasta wielokrotnie.

Ustawodawstwo wymaga, by stan zdrowia i samopoczucie kierowcy były dobre. Lekceważenie tych wymogów może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje dla truckera, jak i dla właściciela firmy w momencie, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku i wyjdzie na jaw, że powodem były problemy zdrowotne lub nadużycie lekarstw.

Sytuacja prawna: (Niemcy)

* Paragraf 1 Kodeksu Drogowego zobowiązuje każdego kierowcę do takiego zachowania, aby inni nie odnieśli szkody lub nie byli narażeni na niebezpieczeństwo

* W paragrafie 2 Kodeksu Uprawnień jest wskazówka, że kto z powodu fizycznej lub psychicznej niepełnosprawności nie jest w stanie bezpiecznie się poruszać w ruchu drogowym, temu wolno brać udział w ruchu drogowym tylko pod warunkiem, jeśli w odpowiedni sposób postara się o to, aby innych nie narażać na niebezpieczeństwo

Nie przestrzeganie tych przepisów może w zależności od sytuacji, a w najgorszym przypadku, pociągnąć za sobą znaczne konsekwencje karne dla kierowcy i przewoźnika.

 Aby dysponować liczbami i danymi dla niezbędnych rozwiązań z celem uzyskania akceptacji u stowarzyszeń zawodowych, pracodawców, kierowców, kas chorych i innych włączonych podmiotów, oraz opracowania wspomagających ofert, przeprowadzono ogólnoniemiecką ankietę wśród kierowców zawodowych.

Powstały następujące kwestie:

* Jak często dochodzi do takiej sytuacji ?
* Czy jest w ogóle potrzeba takiej opieki ?
* Co Pan robi w takiej sytuacji ?
* Czy zażywa Pan lekarstwa bez recepty ?
* Czy w takim przypadku przerwie Pan zleconą jazdę ?
* Czy w takim przypadku prosi Pan w firmie o kierowcę, który Pana zastąpi ?
* Czy po drodze konsultuje Pan lekarza lub szpital ?
* Czy jedzie Pan dalej mimo dolegliwości ?
* Czy słyszał Pan o przypadkach w których doszło w ten sposób do kolizji lub wypadku ?
* Czy ma Pan propozycje rozwiązań problemu nadające się do ich realizacji ?
* Czy istnieją oferty pomocy ze strony pracodawców, kas chorych, lub innych ?
* Czy tyczy to częściej starszych kierowców ?
* Czy kroki ze strony przedsiębiorstwa są wystarczające ?

Ustalono liczbę poszczególnych odpowiedzi na pytania i przeanalizowano propozycje celem polepszenia obecnej, niezadowalającej sytuacji.

Wydawałoby się, że najprostszą możliwością uniknięcia kłopotów zdrowotnych kierowców na trasie może być wizyta u lekarza jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Dla kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie transportowym nie zawsze jest to możliwe, bo wyjazd może mieć miejsce w święta, niedziele, w godzinach nocnych. Poza tym dolegliwości mogą pojawić się nagle – bez wcześniejszych objawów. W związku z tymi problemami planowane jest jak najszybsze stworzenie na głównych parkingach i stacjach paliwowych punktów informujących o najbliższych miejscach pomocy lekarskiej dla kierowców – chodzi o DocStopy. Mają one udostępniać kierowcom informacje, które pomogą im w ustaleniu adresu, drogi dojazdowej do poradni lekarskiej lub szpitala oraz zorganizują, w przypadku takiej potrzeby, transport do lekarza lub szpitala. Odległość takiej poradni medycznej od punktu DocStop nie powinna przekraczać 4 kilometrów. Niektóre poradnie lekarskie w Niemczech orzekły, że w przypadku nawiązania kontaktu z kierowcą czas oczekiwania na badanie w poradni będzie dla niego minimalny. Informacje o rozmieszczeniu DocStopów będą publikowane w mediach fachowych, telewizji, rozgłośniach radiowych oraz na ulotkach publikowanych przez związki i organizacje kierowców, a także przewoźników. W Niemczech sporządzono ogólnokrajową listę lekarzy, których poradnie znajdują się w pobliżu autostrad i są oni zainteresowani wzięciem udziału oraz wspomaganiem programu DocStop.

Jeżeli kierowca źle się poczuje, zachoruje lub pogorszy się jego stan zdrowia, powinien natychmiast, za pomocą punktu informacyjnego DocStop, skonsultować się z lekarzem. Lekarz po diagnozie wystawia odpowiednie zaświadczenie, tak jak jest to zwykle stosowane w zakładach pracy. Ważne, by kierowcy byli na tyle świadomi, żeby nie nadużywali kor zys tania z pomocy lekarskiej za granicą. Kierowcy z Niemiec mogą rozliczać się z lekarzem za pomoc medyczną swoją kar tą kasy chorych. Kierowcy z innych krajów posiadają albo europejską kartę kasy chorych, która jest uznawana, albo płacą wstępnie gotówką za leczenie i otrzymują dwa pokwitowania celem zwrotu kosztów przez kasę chorych w swoim kraju.

Punkty medyczne przeznaczone dla kierowców ciężarówek, znajdują się w Niemczech zwyczajowo przy zjazdach z autostrad lub w punktach serwisowych dla pojazdów ciężarowych.

Zasada funkcjonowania takiego punktu pomocy medycznej polega na tym, że lekarze dyżurni służący w DocStopach muszą mieszkać w odległości od nich nie większej niż 4 km, by w każdej chwili nieść pomoc kierowcom. Na początku roku 2009 funkcjonowało w Niemczech 250 DocStopów- do dziś ta liczba sporo urosła. Dodatkowo oferta jest rozszerzana na skalę europejską.

Jeżeli kierowca pojazdu wyposażonego w oprogramowanie map&guide poczuje się chory, może skontaktować się z centrum dyspozycyjnym firmy przewozowej, w której pracuje i poprosić o informację, gdzie znajduje się najbliższy DocStop. Oprogramowanie map&guide pozwala dyspozytorowi na natychmiastowe odnalezienie takiego punktu pomocy medycznej. Wydruk z mapy przejazdu z naniesionymi DocStopami kierowca może dostać również przed wyjazdem w trasę, by wiedział, gdzie może skorzystać z usług lekarza.

 

 

Autor: Paulina Pożarycka

Źródło: http://www.docstoponline.eu/cms/front_content.php