W dwóch nowych pozwach zgłoszono roszczenia dotyczące niemal 15 tys. zakupów ciężarówek przez około 1 tys. firm. Sprawa dotyczy udziału największych marek w kartelu, który już wcześniej został potwierdzony przez unijne instytucje.
Pod koniec czerwca br. firma Truck ReClaim – partner niemieckiego związku transportowego BGL – złożyła dwa pozwy przeciwko kartelowi ciężarówek. Dochodzone są w nich roszczenia na rzecz około 1 tys. przedsiębiorstw, obejmujące prawie 15 tys. transakcji zakupu ciężarówek.
Inicjatywę BGL wspierają także inne niemieckie związki branżowe: Bundesverband Möbelspedition und Logistik (AMÖ) e.V., BWVL Bundesverband für Eigenlogistik & Verlader e.V. oraz DSLV Bundesverband Spedition und Logistik e.V.
Tym samym BGL angażuje się w trzy projekty pozwów zbiorowych przeciwko kartelowi, które mają na celu ochronę interesów firm transportowo-logistycznych zrzeszonych w organizacji” – podkreśla związek w komunikacie.
Kartel producentów i nieskuteczne odwołanie Scanii
Przypomnijmy, że producenci ciężarówek MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco i DAF w lipcu 2016 r. ukarani zostali rekordową w historii Unii Europejskiej grzywną, której łączna wysokość sięgnęła niemal 3 mld euro. Zmowa będzie kosztowała koncerny znacznie więcej – przewoźnicy z całej Europy walczą o odszkodowania. Z kolei 27 września 2017 r. Komisja Europejska nałożyła na szwedzki koncern samochodowy Scania karę w wysokości 880 mln euro za udział w zmowie cenowej. Firma, jak ustaliła KE, przez 14 lat z pięcioma innymi producentami ustalała ceny samochodów ciężarowych i koszty nowych technologii ograniczających emisję spalin. Scania postanowiła odwołać się od nałożonej kary, jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ostatecznie, 1 lutego 2024 roku, potwierdził zasadność nałożenia na Scanię kary w wysokości około 880 milionów euro za udział w kartelu. Wyrok ten prawomocnie stwierdził, że producent ten był stroną zmowy kartelowej i odpowiada za wszelkie szkody nią spowodowane.
Nie ma przedawnienia
W trakcie postępowania sądowego wszczętego przez Scanię termin przedawnienia roszczeń wobec Scanii został zawieszony, w związku z tym termin ten jeszcze nie upłynął.
Dodatkowo BGL zwraca uwagę na pewną osobliwość prawną:
Ponieważ Scania ponosi solidarną odpowiedzialność za wszystkich innych członków kartelu, a więc przewoźnicy mogą dochodzić w dalszym ciągu odszkodowań za zakupy ciężarówek innych producentów biorących udział w zmowie, takich jak MAN, Daimler, Volvo/Renault, DAF lub Iveco” – wynika z komunikatu organizacji.