Przepływ dokumentów bez papierów i… monitoring w transporcie. Dzięki blockchain to możliwe

Przepływ dokumentów bez papierów i… monitoring w transporcie. Dzięki blockchain to możliwe

Technologia blockchain, czyli łańcuch bloków służy – najogólniej mówiąc do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. W Porcie Rotterdam wykorzystywana jest m.in. do “bezpapierowego” przepływu dokumentów i monitorowania ładunków.

Na platformie Blockchain Deliver na dobre zagościły: ABN AMRO, Port of Rotterdam i Samsung SDS. Współpraca tych firm dotyczy kilku aspektów przewozów, od finansowania, poprzez gwarancje i ubezpieczenia, aż po monitoring i pełną dokumentację. Niedawno poinformowano, iż taką pełną “ścieżkę”, od dostawcy w Korei, aż do magazynu w holenderskim Tilburgu pokonał pierwszy transportowany kontener.

Deliver należy do pionierskich inicjatyw w dziedzinie zarządzania łańcuchem dostaw opartych na technologii blockchain. To platforma transakcyjna o rozproszonej architekturze. Zapewnia odpowiednią poufność informacji, a przy tym zabezpiecza dane przed ingerencją z zewnątrz, np. próbą sfałszowania.

W tym przypadku technologia blockchain umożliwia również interoperacyjność, śledzenie kontenera, przetwarzanie potrzebnej dokumentacji, a finansowanie można wykonać w zaufany, bezpieczny sposób.

hyperLOG 2019

Nowe technologie, takie jak blockchain, mogą całkowicie przejąć zarządzanie łańcuchem dostaw i “zakłócić” tradycyjne sposoby działania

Jak ujawnił dokument Proof of Concept (PoC), całkiem realny jest ekosystem zarządzania łańcuchem dostaw z pełną, bezproblemową integracją wszystkiego co związane z administracją i finansami. Jednocześnie sprzyja automatyzacji procesów, zapewniając korzyści wszystkim podmiotom uczestniczącym w łańcuchu dostaw.

W przypadku rotterdamskiego portu, poza dostępem do bieżących, w pełni wiarygodnych informacji ułatwiających podejmowanie kolejnych decyzji, chodzi też o praktyczną eliminację kilogramów dokumentów, które towarzyszyły przemieszczaniu ładunków w tradycyjnej formie.

Interesujący jest udział bankowców.

Przepływy handlowe często stanowią zabezpieczenie kredytów. Jesteśmy mocno zaangażowani, aby pomóc naszym klientom w ich procesie pełnej automatyzacji przepływów handlowych. Wszystkie strony zaangażowane w przepływy skorzystają z bardziej skutecznych kontroli, większej wydajności, przejrzystości i identyfikowalności – tłumaczy Edwin van Bommel, Chief Innovation Officer w ABN AMRO (bank ABN AMRO specjalizuje się m.in. w finansowaniu handlu).

Platformę Deliver zaprezentowano kilka miesięcy wcześniej, konkretnie w marcu br. Prezentowano ją jako połączenie Ethereum blockchain i Hyperledger Fabric. Deliver, w istocie łączy bowiem różne typy platform blockchain obsługując m.in. notaryzację dokumentów, zapobieganie podwójnej płatności i transfer aktywów.

System blockchain odprawy w Koreańskiej Służbie Celnej opiera się na Hyperledger Fabric, natomiast port Rotterdam w Holandii korzysta z platformy Ethereum. Rozpoczęliśmy projekt Deliver, aby połączyć różne platformy – podkreślał wówczas Han Seung-Yeop, menedżer w Samsung SDS (TokenPost).

Celem pierwszej wspólnej realizacji było zweryfikowanie poszczególnych elementów systemu (kontakt z wieloma nadawcami z różnych branż i działanie w różnych obszarach handlowych).
Sprawdzano możliwości integrowania poszczególnych etapów w łańcuchu dostaw: od zarządzania przepływem, połączonym ze śledzeniem ładunków, poprzez całkowitą digitalizację dokumentacji (praktycznie wyeliminowano dokumenty papierowe), aż po wszelkie aspekty finansowe całej operacji.

Dzięki tym zabiegom łańcuch dostaw stał się bardziej przejrzysty i wydajny, a w perspektywie długoterminowej ma przynieść również wymierne, całkiem spore oszczędności jego uczestnikom.

 

Fot: Pixabay.com

Trending articles
comments
0 comments
Removed user
Trending articles