TransInfo

Фот. pixabay Julius_Silver

Чутки про кінець глобалізації дещо перебільшені. Останній звіт DHL

Глобалізація процвітає, а її оголошений спад виявився передчасним, згідно з останнім звітом DHL Global Connectedness Index 2022. Індекс глобальної інтеграції повернувся до рівня, який був до пандемії.

Прочитати цю статтю можна за: 3 хвилини

Під час пандемії COVID-19 – з проблемами в ланцюгах постачань, затримками, перевантаженістю портів і стагнацією виробництва – на багатьох європейських заводах все частіше говорили про відхід від глобалізаційних процесів. Вирішенням проблем з постачанням з іншого кінця світу мала стати регіоналізація та ніаршорінг – переміщення виробництва та джерел постачання ближче до кінцевих ринків.

Однак ці прогнози про кінець глобалізації виявилися передчасними. Та й сама глобалізація, безумовно, піднялася зі смертного одра.

Після зниження у 2020 році індекс глобальної інтеграції повернувся до допандемічного рівня у 2021 році, а минулого року ще більше зріс.

Міжнародні потоки виявилися напрочуд стійкими під час останніх криз, відкидаючи уявлення про те, що глобалізація відступає”, – зазначають автори звіту.

Індекс глобальної інтеграції вимірює ступінь міжнародної інтегрованості у сферах торгівлі, капіталу, інформації та людських потоків. Індекс глобальної інтеграції DHL складається з близько 4 мільйонів даних у десятках різних категорій зв’язків між країнами. На частку торгівлі та потоків капіталу припадає по 35 відс. значення індексу, а на частку інформаційних та людських потоків – по 15 відс.

Більше того, у сфері торгівлі пандемія коронавірусу щойно призвела до її географічного розширення. У сфері людських потоків глобалізація, навпаки, скоротилася.

DHL повідомляє, що обсяги світової торгівлі в середині 2022 року були приблизно на 10 відсотків вищими, ніж до пандемії.

Однак аналітики очікують, що зростання торгівлі дещо сповільниться у 2023 році через економічний спад і зниження рівня споживання. Вони також очікують дещо нижчого рівня потоків капіталу. Глобальні прямі іноземні інвестиції досягли допандемічного рівня в 2021 році, але почали слабшати лише з другого кварталу 2022 року.

Глобалізована Європа

Найбільш глобально інтегрованою країною є Нідерланди. Країна повернулася на перше місце, яке вона на деякий час втратила у 2020 році. За нею йдуть Сінгапур, Бельгія, Швейцарія та Ірландія, Об’єднані Арабські Емірати, Велика Британія, Швеція, Німеччина та Данія.

Україна знаходиться на 59 місці, випередивши Казахстан, Китай, Індію, які займають 64, 65 та 67 позиції відповідно. Росія займає 45 сходинку, а Білорусь – 119.

Теги