TransInfo

CDW nuotr.

Dr. T. Brühnas: Platformų sąvoka logistikoje dar nėra visiškai įsitvirtinusi

Koks yra logistikos sektoriaus skaitmeninimo lygis? Kokie yra skaitmeninių platformų privalumai? Kaip sujungti "senojo" logistikos pasaulio esmę su startuolių pasaulio technologijomis? Į šiuos ir kitus klausimus atsakė startuolius su logistikos grandine integruojančios įmonės "Cargo Digital World" (CDW) generalinis direktorius Dr. Timas Brühnas.

Vidutinis skaitymo laikas 7 minutės

– Remiantis skaitmeninimo indeksu, Vokietijos ekonomikos skaitmeninimas sustojo. Kiek skaitmeninis yra logistikos sektorius?

– Mūsų sektoriuje yra technologijų korporacijų, pavyzdžiui, “Amazon”, turinčių puikias technologijas ir efektyvius skaitmeninius verslo modelius. Tačiau aukštą skaitmeninimo lygį lemia ir pasirengimas bei investiciniai pajėgumai. Pavyzdžiui, 2022 m. “Amazon” į mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą investavo daugiau nei visos DAX indekso bendrovės kartu sudėjus.

Mano pastebėjimais, didelėse įsitvirtinusiose logistikos bendrovėse skaitmeninė transformacija vykdoma griežčiau nei anksčiau. Pagalvokite, pavyzdžiui, apie “Dachser” skaitmeninimo projektus.

Mažųjų ir vidutinių įmonių sektoriuje vyrauja skirtingas požiūris į skaitmeninę transformaciją. Iššūkiai susiję su aiškiu tikslu įsivaizdavimu ir būtinų investicijų nustatymu. Tokią viziją turi CDW investuotojai ir partneriai – tiek kalbant apie skaitmeninius verslo modelius, atitinkančius logistikos klientų poreikius, tiek apie būtinus operacinius ir techninius pajėgumus, reikalingus vertės pasiūlymui išplėsti. CDW sutelkia reikiamas investicijas ir perduoda jas novatoriškiems projektams ir pradedančioms įmonėms iš savo piniginės.

– Skaitmeninė transformacija neabejotinai dar sunkesnė mažosioms įmonėms….

– Tai tiesa. Tai ypač aktualu įmonėms, kurios nedalyvauja plataus masto bendradarbiavime. Jei esate maža įmonė, veikianti savarankiškai, kalnas, į kurį jums reikia įkopti, ir taip yra labai didelis. Mūsų akcininkais daugiausia yra didelės, vidutinės įmonės. 

– Kodėl?

– Mūsų investuotojai atrenkami įvertinus strateginį potencialą, kurį mūsų investuotojai įneša į bendrą struktūrą. Verslo modelius kuriame atsižvelgdami į kliento požiūrį, tačiau taip pat atkreipiame dėmesį į savo partnerių išteklius ir galimybes. Paprastai skaitmeninės paslaugos mūsų pramonėje pirmiausia siejamos su fiziniu vežimu ar saugojimu.

Be to, atsižvelgiame į savo partnerių verslumą ir specializaciją. CDW pradedančiąsias įmones paprastai glaudžiai remia vidutinio dydžio logistikos įmonių patariamosios tarybos, kad technologinės žinios būtų optimaliai derinamos su veiklos patirtimi. Taip sparčiai plėtojame turinį ir aprėptį.

Šiuo metu Vokietijoje turime apie 50 partnerių. Net jei ne visi jie investuoja į CDW, jiems naudinga tai, kad per mūsų skaitmenines platformas generuojame pervežimų ir sandėlių užsakymus ir importuojame juos į tinklą. Be to, jie naudojasi moderniausiomis technologijomis savo veiklos logistikai valdyti.

– CDW jungia pradedančiąsias įmones su logistikos partneriais. Ar toks bendradarbiavimas rinkoje yra įprastas? Ar jaunos įmonės laikomos tiesioginėmis vidutinio dydžio įmonių konkurentėmis?

– Šia unikalia forma esame vieninteliai rinkoje. CDW koncepcija grindžiama mūsų galimybėmis naudotis veiklos partneriais, tačiau ji atsirado kukliai išanalizavus mūsų stipriąsias puses ir potencialą.

Pirmiausia atidžiau pažvelgėme į savo tinklo ir esamų technologijų diferencijavimo privalumus, o tada atkreipėme dėmesį į konkrečias inovacijų, skaitmeninių sprendimų ir savo klientų segmentų sritis. Kalbant apie verslo modelius, tai reiškia, kad bendrovėje CDW kuriame sprendimus, kurių mūsų partneriai negali sukurti patys, ir kartu didiname jų pridėtinę vertę. Tai kuria pasitikėjimą ir stiprina partnerystę, nes kanibalizacijos poveikis paprastai nebūna didelis.

CDW patyrę logistikos ekspertai susitinka su ambicingais įkūrėjais, kurie, naudodamiesi “Uber” ir “Airbnb” verslo logika, transformuoja atskirus nusistovėjusių procesų elementus ir esamus vertės pasiūlymus. Šių naujų prielaidų įtvirtinimas rinkoje yra įdomus, įkvepiantis ir, svarbiausia, būtinas. Įgyvendindami deriname materiją iš “senojo” logistikos pasaulio su technologijomis iš startuolių pasaulio. Per šią simbiozę pasiekiame kritinę masę, leidžiančią įtvirtinti mūsų skaitmeninius verslo modelius logistikos pasaulyje.

– Kuo skiriasi “klasikiniai” krovinių ekspedijavimo ar logistikos paslaugų teikėjai nuo skaitmeninių paslaugų teikėjų?

Norime ne užpildyti spragas, o pasiūlyti sprendimus. Mūsų skaitmeninėms pradedančiosioms įmonėms darbas su įsitvirtinusiais šio sektoriaus partneriais yra galimybė kasdien tobulinti savo pasiūlą. Savo ruožtu šios įsitvirtinusios įmonės gauna naudos iš technologijų perdavimo ir naujų patekimo į rinką galimybių.

– Vienas iš jūsų atradimų – skaitmeninis krovinių ekspedijavimas, tačiau pastaruoju metu pastebėjome, kad skaitmeninio krovinių ekspedijavimo paslaugos susiduria su vis didesniais sunkumais. Neseniai bankrutavo “Convoy” JAV ir “Instafreight” Vokietijoje. Ar skaitmeninio krovinių ekspedijavimo sąvoka nuvertėjo? Ar susiduriame su nesaugia rinka?

– Taip, skaitmeninio ekspedijavimo rinkoje, kurioje veikia ir mūsų patronuojamoji įmonė “Cargoboard”, vyksta sukrėtimai. Mes tai labai aiškiai matome. Taip yra dėl didžiulių išlaidų, kurių reikia norint sukurti atsparias partnerystes ir tinklus. Tai dažnai lemia dideles per dideles skolas. Jei iš pradžių pradedančiosioms logistikos įmonėms trūksta prieigos prie nusistovėjusių partnerių ir pasitikėjimo jais, ilgainiui tampa sunku integruoti savo verslo modelį į partnerių tinklą.

– Kokios skaitmeninės koncepcijos šiandien yra ypač paklausios?

– Šiomis dienomis daug kalbama apie skaitmeninį patekimą į rinką ir lankstumą logistikos projektuose. Klientai tikisi, kad nauji rinkos dalyviai pasiūlys aukštos kokybės pasiūlymus, pasižyminčius dideliu patogumu ir skaidrumu. 

Mes ką tik įžengėme į šio segmento rinką su savo startuoliu “Warespace”. Didelės įmonės turi galimybę naudotis vidutinių logistikos įmonių sandėliavimo ištekliais visoje Europoje. “Warespace” yra pirmoji rangovė ir koordinatorė, kuri decentralizuotai įgyvendina standartizuotus procesus ir užtikrina jų mastelio keitimą. Programos algoritmai rūpinasi, į kurias vietas prekes galima paskirstyti efektyviausiai.

– Kaip išlaikyti žemą platformos paslaugomis besinaudojančių įmonių ribą, kad jų paslaugomis galėtų naudotis kuo daugiau įmonių?

– CDW nuolat įtraukia savo partnerių įmones į platformos paslaugų kūrimą. Į mūsų portfelį įeina tokie paslaugų teikėjai kaip mūsų investuotojas “Seed CargoLine”, su kuriuo bendradarbiaujame jau daugelį metų. Kartu su bendrovėmis stengiamės nustatyti, kurios strateginės verslo ir inovacijų sritys atitinka mūsų skaitmeninius gebėjimus.

Tada organizuojame koncepcijų seminarus ir išbandome koncepcijas rinkoje. Tuo tikslu kviečiame įvairių įmonių specialistus, kad jie nuodugniai įvertintų verslo galimybes ir jas įgyvendintų. Apibendrinant galima pasakyti, kad kuriame didelę vertę, investuojame ir padedame organizuoti pajėgumus ir vadovauti rinkos strategijai.

– Į kokius techninius reikalavimus reikia atsižvelgti jungiantis prie platformos? 

– Techniniai reikalavimai platformoms ir įmonėms partnerėms šiek tiek skiriasi, tačiau paprastai prisijungiama per IT sąsajas. Kuo modernesnės partnerių sistemos, tuo lengviau jas integruoti. Pastaraisiais metais šioje srityje įgijome daug patirties. Tiek grupinių krovinių gabenimo ir krovinių vežimo, tiek sandėlių logistikos srityje. Ypač tais atvejais, kai reikia kartografuoti atskiras logistikos koncepcijas ir kai tiekimo grandinės yra nepastovios, sistemų integracijos dėka pasiekiame didelį efektyvumo padidėjimą.

– Kokia yra kita nauda, be efektyvumo didinimo?

– Skaidrumas ir supaprastinimas klientams. Tačiau logistikos paslaugų teikėjai taip pat vertina technologijų perdavimą projektų metu. Daugeliui vidutinio dydžio įmonių, investavusių į CDW, suteikiame realią galimybę naudotis technologinėmis naujovėmis.

– Kokie yra platformos paslaugų trūkumai? Kaip atrodo duomenų saugumas?

– Mes reikalaujame laikytis aukščiausių saugumo standartų. Kibernetinis saugumas yra tema, kuri mus nuolat domina ir domins ateityje. Mūsų prioritetas – sukurti saugią ir atakoms atsparią IT infrastruktūrą. Tai taikoma ir debesijos, ir ne debesijos verslo modeliams.

Kalbant apie bendrus trūkumus: platformų paslaugų trūkumas yra tas, kad dauguma jų priklauso nuo kritinės veiklos partnerių masės, kad būtų užtikrinta paslaugų kokybė ir patikimumas. Jei paslaugų kokybės nėra, platformos greitai nubaudžiamos neigiamais atsiliepimais. Dėl šių priežasčių, mano nuomone, platformų koncepcija dar nėra iki galo įsitvirtinusi arba daugeliu atvejų jai dar trūksta sėkmingo įgyvendinimo.

– Kokios tendencijos ir temos logistikos srityje bus ryškesnės ateityje?

– Pradedančiosios įmonės, taip pat ir tos, kurios veikia po CDW vėliava, ateityje teiks vis daugiau paslaugų naudodamos dirbtinį intelektą. Tai prisidės prie efektyvesnių procesų, taip pat prie tvarumo ataskaitų teikimo galimybių. Man atrodo, kad tai labai svarbus dalykas klimato kaitos iššūkio kontekste.

Paantraštės