TransInfo

Mobilumo paketas priimtas. ES Taryba priėmė poziciją dėl tarptautinių kelių transporto nuostatų

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Vakar, gruodžio 3 d., vėlai vakare, Europos Sąjungos Taryba, balsų dauguma, priėmė poziciją dėl mobilumo paketo, kurio sąlygas pasiūlė Austrija. Tarybos sprendimas yra labai nepalankus įmonėms iš Rytų Europos valstybių, tuo tarpu ir Lietuvai.

ES transporto ministrų derybos vyko 15 valandų. Šių derybų rezultatas Lietuvos vežėjams nėra geras. Pavyzdžiui, valstybės narės nurodo, kokiose situacijose vairuotojams bus taikomos darbuotojų komandiravimo nuostatos.

Lietuva negali pritarti pasiūlytam kompromisiniam ES „Mobilumo paketo“ variantui – tai veda į pervežimų rinkos suskaidymą ir suvaržymą, galintį išstumti iš pagrindinių rinkų konkurencingai kelių transporto sektoriuje dirbančias valstybes. Vietoj to, kad spręstume socialinius šio sektoriaus klausimus, saugotume bendrą Europos rinką, didintume sektoriaus efektyvumą ir mažintume neigiamą transporto poveikį aplinkai, mes vieną po kito įvedame naujus suvaržymus. Mes netgi sugebėjome suskaidyti tarptautinę transporto rinką, kad apribotume prekių judėjimo laisvę Europoje, – sakė Rokas Masiulis, Lietuvos susiekimo ministras.

Nesutinkantys su Mobilumo paketu politikai teigė, kad Europoje nėra sutikimo, kad būtų paliepta automobiliui grįžti į verslininko buveinės valstybę. Jų teigimu, tai tiesiogiai paveikia tarptautinių transporto bendrovių veiklos pagrindus.

“Tai protekcionistiniai sprendimai, jie nesiekia apsaugoti vairuotojų interesų, juose nėra socialinių pagrindų. Tai protekcionistiniai pagrindai, kurie turi apsaugoti kelių aljanso šalių, būtent Prancūzijos, Olandijos, Vokietijos, rinkas – teigė Lenkijos transporto ministras Andžejus Adamčikas po pirmojo derybų etapo.

Ispanija pakeitė nuomonę

Paaiškėjo, kad šalių grupė prieš protekcionistinius sprendimus yra mažuma. Belgija, Bulgarija, Kroatija, Airija, Lietuva, Latvija, Malta, Lenkija ir Vengrija balsavo prieš. Deja, pasirodė, kad Ispanija ir Portugalija, kurios prieš keletą mėnesių turėjo panašią nuomonę kaip Lietuva, pakeitė savo poziciją.

ES Tarybos pozicija yra ta, kad atleistas nuo nuostatų dėl komandiruotės bus vairuotojas, jei jis gabens prekes iš šalies, kurioje yra bendrovės būstinė, į kitą šalį.

Tuo pačiu metu, važiuojant į paskirties šalį, vairuotojas galės atlikti vieną papildomą pakrovimą ar iškrovimą, dėl kurio nebus taikomos komandiruotės nuostatos. Panašiai viena pakrovimo ir iškrovimo operacija gali būti atliekama važiuojant atgal į šalį, kurioje yra įmonės būstinė. Kitas variantas, kuris turėtų būti leidžiamas pagal naujus reglamentus, yra tai, kad nėra pakrovimo ar iškrovimo pakeliui į paskirties tašką ir kad grąžinama galimybė pakrauti ar iškrauti du kartus grįžtant – praneša naujienų agentūra PAP.

Kabotažas sustabdytas

Visoms kitoms operacijoms, įskaitant visų pirma kabotažą, bus taikomos komandiruotų darbuotojų nuostatos. Kabotažo metu išlaikyta ir dabartinė taisyklė, leidžianti atlikti maksimaliai tris operacijas per 7 dienas. Tačiau ES Taryba nustatė, kad „siekiant sustabdyti sistemingą kabotažą“, bus įvestas 5 dienų „įšaldymas“ prieš atliekant kabotažines operacijas toje pačioje šalyje ir su ta pačia transporto priemone.

Minėti pasiūlymai, be abejo, yra ypač nepalankūs Lietuvos įmonėms ir vežėjams iš Vidurio ir Rytų Europos. Daugelis iš jų neatlieka kabotažo.

Nedidele sėkme galima laikyti tik tai, kad Lietuva ir Vidurio Europos šalys sugebėjo blokuoti įrašus, kurie priverstų nukreipti sunkvežimius į savo šalis. Po 4 savaičių jie turės grįžti į bendrovės buveinės šalį. Tai dar vienas protekcionistinis pasiūlymas, dėl kurio daugelis mašinų sugrįžtų atgal be krovinių.

Pasak ES Tarybos poziciją, vežėjai turės organizuoti vairuotojų darbo tvarkaraščius, kad jie galėtų grįžti namo bent kas keturias savaites arba, jei vairuotojas nusprendžia imti dvi sutrumpintas savaitines pertraukas – po trijų savaičių darbo. Norint užtikrinti vairuotojams tinkamas darbo sąlygas, reguliarus savaitinis poilsis turi būti ne automobilio kabinoje.

Redakcijos komentaras

Nors atrodo, kad Mobilumo paketas įsigalios, ne viskas dar prarasta. Nuostatas turi priimti dar Europos Parlamentas ir Europos Komisija. Kol kas galime ramiai miegoti.

ec.europa.eu nuotr.

Paantraštės