TransInfo

AdobeStock/hedgehog94 nuotr.

Šiems metams skirtos kvotos vilkikų vairuotojams baigėsi

Metinis 21,6 tūkst. kvotų limitas paslaugų sektoriuje, kurios skirtos darbuotojų ne iš Europos Sąjungos šalių įdarbinimui, oficialiai išseko – Migracijos departamento duomenų bazėje jų nebeliko lapkričio 17 d. Tokia situacija kartojasi jau trečius metus iš eilės, tad vežėjų atstovai dar kartą kreipėsi į Vyriausybę, Susisiekimo, Socialinės apaugos ir darbo ministerijas bei Seimo Ekonomikos komitetą.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Asociacijos „Linava“ nuomone, kvotų limitai kasmet atneša milijoninius nuostolius. Organizacija atsakingų institucijų prašo kuo skubiau didinti metinį kvotų limitą.

„Atkreipiamas dėmesys į tai, kad prie greito kvotų limito išsekimo paslaugų sektoriuje šiuo metu labai prisideda vadinamoji „pašto dėžučių“ problema. T.y. kai laikino įdarbinimo įmonės, kurios neturi nei transporto veiklos licencijos, nei krovininių automobilių, pagal kvotas kviečiasi profesionalius tarptautinę kvalifikaciją turinčius vilkikų vairuotojus iš trečiųjų šalių tokių kaip Uzbekistanas, Kazachstanas, Kirgizija ir pan., o tuomet juos „pernuomoja“ užsienio vežėjams arba pervilioja juos iš sąžiningų vežėjų, žadėdami darbo sąlygas, kurios dažnai neišpildomos“, – skelbai asociacija savo pranešime.

Jos nuomone, pagal tokią schemą kvotos yra tiesiog „pavogiamos“ iš Lietuvoje registruotų ir sąžiningai veiklą vykdančių transporto įmonių.

Kaip pabrėžia asociacijos generalinis sekretorius Zenonas Buivydas, neoficialiai kvotos paslaugų sektoriuje išseko dar rugsėjį. Tuomet, Migracijos departamentas skelbė apie 5 tūkst. kvotų paslaugų sektoriuje likutį, tačiau kartu ir tai, kad nagrinėjama net daugiau kaip 9 tūkst. užsieniečių prašymų išduoti leidimą laikinai gyventi šiuo pagrindu.

Pasak Z. Buivydo, Lietuva prieš kitas šalis pralaimi, nes ten, pavyzdžiui, įdarbinti deficitinės profesijos atstovus – profesionalius vilkikų vairuotojus yra žymiai paprasčiau. 

Asociacijos atstovo teigimu, jau nebe pirmus metus Lietuvos vežėjai dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimą ribojančių dalykų praranda konkurencingumą ir per metus – milijonus eurų pajamų, o dėl to nukenčia ir valstybės biudžetas, nes įgyvendinant mažiau užsakymų, mažiau uždirbama ir sumokama mažiau mokesčių.

„Šiuo atveju labai blogai yra ne tik greitai išsenkančių kvotų problema, bet ir tai, kad per mažai dėmesio kreipiama į esmines priežastis, kodėl kvotos taip greitai senka. O jos paslaugų sektoriuje labai sparčiai tirpsta dėl to, jog laikinojo įdarbinimo įmonės, neturinčios nei licencijos, nei vilkikų, be jokių apribojimų pagal kvotas kviečiasi vairuotojus iš trečiųjų šalių, o šiems gavus leidimus dirbti, juos „pernuomoja“ lyg kokius daiktus užsienio vežėjams. Tai yra baisu, taip neturi būti ir tam turi būti kuo greičiau užkirstas kelias. Žinant tai, kad kvotų mūsų šalyje ir taip nuolatos pritrūksta, be galo nesąžininga leisti jas išnaudoti tam, kad vilkikų vairuotojai vėliau vairuotų ne Lietuvos transporto įmonių vilkikus, o užsienio“, – įsitikinęs Z. Buivydas.

Vežėjų atstovų nuomone, šiuo metu ne tik būtina iš naujo peržiūrėti šalies deficitnėms profesijoms taikomą darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo kvotų sistemą.

„Taip pat būtina svarstyti ir būtinybę atlikti korekcijas Užsieniečių teisinės padėties įstatyme, kurios draustų trečiųjų šalių piliečiams – tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams ir tarptautinio keleivių vežimo transporto priemonės vairuotojams licencijuotoje kelių transporto ir keleivių vežimo veikloje dirbti pagal laikinojo įdarbinimo sutartis“, – rašo „Linava“.

zurnalas transporto vadovams

Paantraštės