Bruksela pozwie Duńczyków za zakaz parkowania ciężarówek dłużej niż 25 godzin

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Komisja Europejska podjęła wczoraj decyzję o pozwaniu Danii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niezniesienie ograniczeń dotyczących parkowania ciężarówek. Chodzi o przepisy, które Duńczycy wprowadzili 1 lipca 2018 r. Zgodnie z nimi kierowca ciężarówki nie może zaparkować pojazdu na publicznych parkingach i miejscach odpoczynku na dłużej niż 25 godzin.

Komisja Europejska uznała, że duńskie przepisy ograniczają swobodę świadczenia usług gwarantowaną przez prawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące transportu drogowego (rozporządzenie (WE) nr 1072/2009), Stwarza bowiem bariery dla zagranicznych przewoźników wykonujących operacje międzynarodowe. Tacy przewoźnicy nie mają centrum operacyjnego w Danii, a potrzebują miejsca parkingowego, aby prowadzić swoją działalność i spełniać unijne przepisy dotyczące czasu jazdy i odpoczynku (rozporządzenie (UE) 561/2006).

Ograniczenie parkowania samochodów ciężarowych utrudnia spełnienie tego obowiązku. Komisja uważa, że przepis nie jest odpowiedni, konieczny ani proporcjonalny do celów i w związku z tym wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Danii, żądając od niej zniesienia swojego 25-godzinnego limitu” – czytamy w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej.

Bruksela wskazuje, że kierowcy zatrudnieni przez zagranicznych przewoźników, którzy nie mają baz w Danii, mają przez to problem w szczególności z odbiorem skróconych tygodniowych odpoczynków (od 35 do 45 godzin). A te zgodnie z prawem mogą być wykorzystane w pojeździe.

W związku z tym ograniczenia dotyczące parkowania w połączeniu z surowymi przepisami UE dotyczącymi okresów odpoczynku (art. 4, 6 i 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006) utrudniają przewoźnikom niebędącym rezydentami świadczenie międzynarodowych usług transportowych i przewozów kabotażowych. Sprowadza się to do nieuzasadnionego ograniczenia swobody świadczenia usług, o którym mowa w art. 1, 8 i 9 rozporządzenia (WE) nr 1072/2009” – argumentuje Komisja Europejska

Sprawa była już przedmiotem korespondencji między władzami duńskimi a Brukselą. Komisja skierowała do Danii wezwanie do usunięcia uchybienia. Wymiana odpowiedzi między władzami duńskimi a unijnymi urzędnikami nie doprowadziła jednak do zmiany sytuacji. Zapewne dlatego unijne organy zdecydowały o skierowaniu sprawy do TSUE.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że decyzja Danii o wprowadzeniu zakazu postojów ciężarówek trwających dłużej niż 25-godzin, była z kolei reakcją na inny wyrok TSUE, który dotyczył spędzania tygodniowego odpoczynku w kabinie. W 2017 r. sędziowie unijnego trybunału uznali, że kierowcy nie mogą spędzać tygodniowego regularnego odpoczynku w kabinach ciężarówek.

Natomiast w maju tego roku, duński parlament poparł ustawę o rabatach dla branży transportowej, która przewiduje zniżki w karach za nielegalne parkowanie. Powodem przyjęcia tej ustawy było to, że 85 procent mandatów za zbyt długie parkowanie jest wystawiane zagranicznym kierowcom, z czego tylko około 17 proc. jest potem opłacana.

I tak od 1 lipca tego roku mandat w wysokości 2040 koron duńskich (około 1224 zł) za parkowanie dłuższe niż przewidziane prawem 25 godzin, zostanie zredukowany o połowę do 1020 koron (612 zł), jeśli zostanie uiszczony w ciągu pięciu dni. Jeśli zostanie zapłacony w okresie od sześciu do 24 dni od daty wystawienia, wówczas „rabat” wyniesie 25 proc.

Fot. Politi.dk

TransParking

Tagi