TransInfo

Cztery złote zasady dla producentów przechodzących na cyfrowe łańcuchy dostaw

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

W ciągu roku, zakłócenia wywołane przez Covid-19 dotknęły wielu branż, ale szczególnie wpłynęły na branżę produkcyjną. Chociaż wskaźnik IHS Markit / CIPS Purchasing Managers ‚Index pokazuje, że na początku roku nastąpił powrót do wzrostów, ujawnia także, że połączenie pandemii i zawirowań pod koniec okresu przejściowego Brexitu, ograniczyło wielkość produkcji i wywrze presję na ceny w nadchodzących miesiącach.

Przejście na cyfrowe łańcuchy dostaw jeszcze nigdy nie było tak istotne. Starsze systemy wykorzystywane przez wielu producentów po prostu nie są wystarczająco elastyczne, aby reagować na zakłócenia, umożliwiać ich przewidywanie i unikanie. Badania przeprowadzone przez Warwick University WMG pokazują, że producenci robią powolne postępy na drodze do cyfryzacji, co nie jest dla nich korzystne. Prawie połowa przedstawicieli branży stwierdziła, że ​​brak widoczności dostaw jest obecnie szczególnym ograniczeniem – tymczasem problem ten rozwiązuje cyfryzacja.

Ci, którzy jeszcze nie przeszli na cyfrowe łańcuchy dostaw, prawdopodobnie obawiają się, że mają przed sobą spore wyzwanie. Jakich zasad powinni przestrzegać, aby zyskać pewność, że podążają właściwą drogą?

1. Twój łańcuch dostaw musi w coraz większym stopniu opierać się na automatyzacji

Pandemia poważnie zakłóciła łańcuchy dostaw na całym świecie, zmuszając przedsiębiorstwa do podejmowania decyzji i reagowania w krótkim czasie. Nowoczesne rozwiązania przekładają się na najszybszą ewentualną reakcję – np. uczenie maszynowe (ML) pozwala na zidentyfikowanie możliwych opóźnień lub awarii. Może ono działać na poziomie szczegółowym, na przykład pozwalając na kontrolę poszczególnych ładunków i przewidywanie, która dostawa jest obarczona wysokim ryzykiem niepowodzenia. Następnie algorytmy są w stanie przekierować dostawy, aby uniknąć opóźnienia. Cały proces można zautomatyzować, od planowania po wykonanie.

Uczenie maszynowe może również pomóc producentom w ustalaniu priorytetów tam, gdzie towary są najpilniej potrzebne, tak aby można było spełnić zobowiązania dotyczące produkcji i dostaw. Ludzie często potrzebują dni na podjęcie takich decyzji i są podatni na błędy, gdy mają do czynienia z dużą ilością danych i napiętymi terminami. Maszyny radzą sobie z takimi sprawami bez emocji, szybko podejmując właściwą decyzję na podstawie danych, co oznacza, że ​​tradycyjne sekwencyjne podejście do planowania może dobiegać końca.

2. Automatyzacja jest możliwa tylko wtedy, gdy najpierw rozbijesz silosy danych

Wyższy poziom automatyzacji wymaga wysokiej jakości danych, ale obecnie często gromadzone są one w silosach. Gromadzenie, formatowanie i harmonizacja danych potrzebnych do automatyzacji procesów może być trudnym zadaniem, ale rozbicie tych silosów przez producentów jest koniecznością. Dzięki temu łańcuchy dostaw będą bardziej wydajne i odporne na zakłócenia oraz możliwe będzie podejmowanie zautomatyzowanych decyzji opartych na danych.

Przechowywanie tych danych w chmurze umożliwia pełny wgląd we wszystko i łączenie podstawowych obszarów, takich jak planowanie i realizacja łańcucha dostaw w jednej aplikacji. Ujednolicenie danych w całościowym rozwiązaniu, które jest używane we wszystkich działach, zapewnia lepszy przegląd działań w ramach łańcucha dostaw i upraszcza proces automatyzacji. Naukowcy zajmujący się danymi, którzy pomogą wdrożyć konwergencję aplikacji, staną się elementem kluczowym dla łańcucha dostaw.

3. Aplikacje muszą być tworzone z myślą o użytkownikach

W miarę jak pokolenie wyżu demograficznego stopniowo przechodzi na emeryturę, millenialsi i pokolenie Z wkroczyli do świata biznesu z własnymi pomysłami na to, jak technologia ma funkcjonować i jak najlepiej ją wykorzystać. Młodsze pokolenia oczekują w pracy takich samych, doskonale funkcjonujących usług opartych na chmurze, z jakich korzystają w życiu prywatnym. To oznacza nowe wymagania w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (UX).

Aby rozwiązania były naprawdę przydatne dla dzisiejszych pracowników, potrzeba intuicyjnych, wizualnych interfejsów użytkownika, korzystających z pulpitów nawigacyjnych i diagramów, aby zapewnić szybki przegląd tego, co dzieje się w łańcuchu dostaw. Tabelowe interfejsy użytkownika są obecnie uważane przez wielu dostawców oprogramowania za mniej przyjazne i z pewnością wkrótce znikną. Kiedy tradycyjne rozwiązania zostaną zastąpione nowszymi usługami w chmurze, aplikacje, które nadal polegają na takich nieatrakcyjnych interfejsach użytkownika, mogą całkowicie wyjść z obiegu.

4. Planowanie i wykonanie muszą pochodzić z jednego źródła

Szybkość staje się coraz ważniejszym czynnikiem w odniesieniu do łańcucha dostaw, ponieważ aplikacje chmurowe przyspieszają procesy zarządzania. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest możliwość połączenia wcześniej oddzielnych obszarów planowania i realizacji łańcucha dostaw w jednej aplikacji, dzięki czemu potencjalne przerwy w procesach i problemy związane z odpowiedzialnością stają się przeszłością. Posiadanie danych pochodzących z jednego źródła sprawi również, że rezultaty automatyzacji będą tak dokładne, jak to tylko możliwe. Integracja obu kluczowych obszarów: planowania i wykonania w ramach jednej aplikacji zwiększy zatem wydajność łańcucha dostaw, zapewni pracownikom lepszy wgląd, a finalnie wpłynie także na zwiększenie zadowolenia klientów.

Droga do sukcesu

Jak ostrzega IHS Markit / CIPS, Covid-19 i Brexit nadal będą stanowić wyzwanie dla wielu przedstawicieli branży produkcyjnej. Ci, którzy nie reagują z elastycznością, ryzykują porażką. Cyfrowe łańcuchy dostaw to bez wątpienia przełom, ale przedsiębiorcy, którzy na swojej drodze ku cyfryzacji będą pamiętać o powyższych czterech złotych regułach, mogą być pewni sukcesu. Strategiczne podejście, poprzedzające transformację cyfrową, to solidna podstawa.

Fot. pixabay/JonKline/public domain

Tagi