TransInfo

Trans.INFO nuotr.

Ar orlaivių nuomos modelis gali būti pritaikomas krovinių vežimo keliais versle?

Turbūt nekils ginčų pasakius, kad trys pagrindiniai krovinių vežimo keliais komponentai yra vilkikas, vairuotojas ir priekaba. Iš tiesų, daugelis sutiktų, kad aukščiau minėti komponentai yra būtini, norint užtikrinti, kad krovinys būtų pergabentas iš vienos geografinės vietos į kitą. Nors dauguma bendrovių dirba ieškodamos teisingo transportavimo sprendimo savo klientams, tačiau yra ir tokių įmonių, kurios siūlo kai ką unikalesnio – vilkiko ir vairuotojo ar vilkiko, vairuotojo ir priekabos nuomą savo krovinių gabenimui.

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Kiekviena logistikos bendrovė, arba krovinių siuntėjas, norintis kontroliuoti krovinių vežimo keliais procesą, privalo turėti du pagrindinius logistikos komponentus, t. y., vilkiką ir priekabą. Tačiau šio turto nuosavybė susijusi su dviem pagrindinėmis problemomis.

Pirmiausia, pradinės kapitalo sąnaudos gali būti labai didelės. Vienas iš variantų – užsisakyti nemažą kiekį vilkikų tiesiogiai iš gamintojo, tokiu būdu sumažinant kapitalo sąnaudas (CapEx) vienam vilkikui, tačiau užsakymo įvykdymui vis tiek prireiks reikšmingos kapitalo sumos. Deja, po pirmųjų pandemijos bangų gamintojai taip pat susidūrė su problemomis, o konkrečiai, su puslaidininkių lustų trūkumu. 

Dėl šios priežasties žymiai sulėtėjo gamybos procesai, o kai kuriose vilkikų gamyklose jie visiškai sustojo. Ar dėl minėto trūkumo, ar dėl su COVID-19 susijusių apribojimų, bet vilkikų kainos šovė aukštyn. Faktas, kad pakilo kitų medžiagų kainos, pavyzdžiui, aliuminio (nuo 2021 m. sausio 1 d. pakilo 44.6%, remiantis Business Insider duomenimis) ir plieno (215% augimas nuo 2020 m. kovo iki 2021 liepos), nedaug padėjo, skatinant sunkvežimių kainų mažėjimo tendenciją. Kadangi poreikis gerokai viršijo sunkiasvorių transporto priemonių poreikį, naudotų sunkvežimių rinkoje taip pat pasireiškė anksčiau nematytos kainų tendencijos.

Antra, pakankamų transporto priemones aptarnaujančio personalo išteklių taip pat trūksta, ir šį trūkumą dar labiau padidino prasidėjusi ir besitęsianti COVID-19 pandemija. Remiantis Transport Intelligence, nors vairuotojų trūkumas nebuvo netikėta staigmena, kadangi Europos krovininio transporto verslas  jį nuolat patiria jau 15 metų, tačiau pandemija „dar labiau sustiprino ir taip nerimą keliančią vairuotojų trūkumo problemą.“ 

Toliau pranešime teigiama, kad „2020 m. Europos krovinių vežimo keliais verslui trūko maždaug 400 tūkst. vairuotojų.“ Nepaisant to, kad atsiranda trumpalaikių šios problemos sprendimų, tolimesnėje ateityje turėtų būti rasti pagrindiniai problemos sprendimo būdai, kurie padėtų sumažinti trūkumą, numatomą ateityje per ilgesnį laikotarpį, kadangi vairuotojai, praradę darbą, galėjo visai palikti šią verslo šaką dėl pandemijos ir dėl vyresnio vidutinio sunkvežimių vairuotojų amžiaus bloko ribose. Remiantis Transport Intelligence duomenimis, jaunesni kaip 25 metų vairuotojai Europoje sudaro tik 7%.

Trečia, yra ir kitos susijusios vilkikų parko valdymo ir išlaikymo sąnaudos. Tai įprastos priežiūros, lizingo, draudimo ir pavienės sąnaudos, pavyzdžiui, išlaidos po avarijos, kurios metu patiria žalą vilkikas arba priekaboje buvęs krovinys. Taip pat yra išlaidos, susijusios su nuolatiniu vairuotojų apmokymu, užtikrinant, kad jie būtų pasiruošę ir susipažinę ne tik su esamais vežimo keliais reglamentais ir standartinėmis praktikomis, bet taip pat ir su būsimais pokyčiais.  

Verslo modelis naudojamas aviacijoje

Panašiai, kaip ir krovinių vežimas keliais, aviacija yra verslas, susijęs su itin brangių pervežimui reikalingų išteklių įsigijimu, t. y., orlaivių. Nors vilkikas nėra toks brangus, kaip naujai pagamintas reaktyvinis laineris, analogija gana aiškiai matoma.

Komercinės aviacijos versle naudojami dviejų tipų modeliai, padedantys išvengti didelių kapitalo sąnaudų – nuoma be įgulos ir nuoma su įgula. Nuoma be įgulos reiškia, kad nuoma mokama ūkio subjektui, kurio nuosavybė yra nuomojamas turtas, dažniausiai nuomotojui, turinčiam didelį reaktyvinių lėktuvų portfelį. Tuo tarpu pagal nuomos su įgula sutartį bendrovė įsigyja orlaivį, įgulą, išlaikymą ir užtikrinimą, kad bus vykdoma jų priežiūra, ir jai telieka vykdyti savo veiklą ir pritraukti pakankamai keleivių, kad galėtų apmokėti savo sąskaitas. 

„Komercinės aviacijos sektoriuje didžiulė sėkmė lydėjo nuomos su įgula sutartis, ir mes nematome priežasčių, kodėl panašus modelis negalėtų veikti krovinių vežimo keliais sektoriuje,“ pastebėjo Sigitas Meilūnas, „Girteka Fleet“ vykdantysis direktorius. Pasak S.Meilūno, bendrovė, kuri yra „Girteka Logistics“ grupės dalis, per pastaruosius kelerius metus sugebėjo išlaikyti darnų augimą, padidinusi savo parką nuo maždaug 50 vilkikų 2017 m., antraisiais veiklos metais, iki beveik 900 2021 metais. 

Bendrovė gali pasiūlyti savo potencialiems klientams keletą variantų, įskaitant tą variantą, kai jie gauna tik vilkiką ir vairuotoją, o taip pat pilno paketo variantą, kai jie gauna vilkiką, vairuotoją ir priekabą, su galimybe pasirinkti nuomotis tentines bei šaldytuvines puspriekabes.

„Pagrindinės problemos sprendimas, kurį mes matome – klientas gali užtikrinti savo tiekimo grandinės kokybę, neinvestuodamas didelių sumų į turtą, t. y., į vilkikus ir priekabas, kurių naudojimo patirties jis turi nedaug. Taip į personalo pritraukimą, mokymus ir išlaikymą. Gaudami iš mūsų efektyvaus transporto valdymo įgūdžius, klientai gali pasinaudoti savo žiniomis apie tiekimo grandinę ir užtikrinti sklandžią savo verslo veiklą,“ apibendrino S.Meilūnas.

Partnerystė su tokiomis bendrovėmis kaip „Girteka Fleet“ naudinga tokiems verslams, kurie siekia pasinaudoti savo įgyta tiekimo grandinės valdymo patirtimi, tačiau turi mažai patirties vežimo keliais srityje, arba turi mažai paskatų tuo užsiimti. 

Galiausiai, kuriant ar plečiant savo tiekimo grandinę, pervežimas nėra lengva užduotis, esant dabartinei rinkos situacijai, kadangi gauti vilkiką, priekabą ir vairuotoją iš tiesių yra sunkiau nei bet kada anksčiau. Tiekimo grandinės stabilizavimas šiuo metu, kai jau numatomas verslo atsigavimas, gali tapti veiksniu, padėsiančiu bendrovei užsitikrinti tvirtą pagrindą konkurencinėje atitinkamos verslo srities aplinkoje ir užimant vis didesnę rinkos dalį.

Paantraštės