TransInfo

Autostrady do Unii, dostosowanie korytarzy intermodalnych do europejskich i nowy hub transportowy – Ukraina stawia na transport

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Integracja z Unią Europejską ma kluczowe znaczenie dla ukraińskiej gospodarki, a zapewnić ją może tylko rozwój infrastruktury transportowej. Do takiego wniosku doszły władze w Kijowie i opracowały plan rozwoju transportu pod nazwą “Drive Ukraine 2030”. Wizje polityków są bardzo optymistyczne – dziesięć autostrad “od granicy do granicy”, pięć sieci Hyperloop i dostosowanie sieci intermodalnych do projektów TEN-T (Transeuropejskiej sieci transportowej). Wszystko po to, żeby stworzyć w tym regionie nowy hub transportowy.

Celem strategii ukraińskich władz jest stworzenie zintegrowanej, bezpiecznej i efektywnej sieci transportowej oraz dostosowanie jej do potrzeb i wymagań przewoźników lokalnych i zagranicznych. Ma to pomóc w integracji z Unią Europejską i stworzeniu nowego hubu transportowego, który umożliwi Ukrainie zwiększenie globalnych wskaźników logistycznych.

Plan Drive Ukraine 2030 to w dużym stopniu wizja przez wielu ekspertów uważana za niemożliwą do zrealizowania. Chociażby ze względu na koszty – 60 mld dolarów, czyli średnio po 5 mld dolarów rocznie począwszy od przyszłego roku. Niemniej jednak dokument zawiera kilka ciekawych planów, dotyczących na przykład transportu drogowego, czyli tego sektora, który na Ukrainie jest rozwinięty stosunkowo słabo, a na rozwój którego władze stawiają najbardziej.

Autostrady “od granicy do granicy”

W ramach strategii Ukraina planuje budowę dziesięciu nowych autostrad, w tym siedmiu od granic wschodnich i południowych do zachodnich z Unia Europejską. Mają to być autostrady z miast Sumy, Charków, Dniepr, Ługańsk, Donieck, Odessa i Mikołajów. Ponadto rząd nie zapomniał o zamiarze budowy dróg koncesyjnych, powstałych na koszt prywatnych inwestorów. Pierwsza taka trasa ma powstać na między Kijowem a Białą Cerkwią. Jej budowa rozpocznie się już w 2019 r.

Realizacja tych planów pozwoli kierowcom na przejechanie kraju z południa na północ i ze wschodu na zachód w ciągu zaledwie około 10 godzin. W celach zabezpieczających nawierzchnię autostrad przed przeciążonymi ciężarówkami rząd zbuduje dodatkowo 100 punktów automatycznego ważenia pojazdów.

Ponadto władze chcą zwiększyć na rynku wewnętrznym liczbę sprzedaży pojazdów elektrycznych. Zgodnie z założeniem, do 2030 r. połowę sprzedawanych nowych pojazdów mają stanowić właśnie auta elektryczne. Na Ukrainie powstaną co najmniej dwie fabryki, które będą produkować elektryczne ciężarówki, autobusy, samoloty, drony oraz statki rzeczne i morskie.

Zmiana oblicza transportu intermodalnego

Poważne zmiany mogą zajść również w infrastrukturze transportowej. Plan projektu zakłada stworzenie sieci kierunków regularnych połączeń kontenerowych (multimodalnych), zsynchronizowanych z trasami europejskimi, w tym z TEN-T. Warto zaznaczyć, że w skład Transeuropejskiej sieci transportowej wchodzi 30 projektów, w tym cztery kluczowe przebiegają przez Polskę. Są to:

– oś kolejowa Gdańsk – Warszawa – Brno/Bratysława – Wiedeń;

– autostrada Gdańsk – Brno/Bratysława – Wiedeń;

– oś kolejowa „Rail Baltica” Warszawa – Kowno – Ryga -Tallin – Helsinki;

– autostrada morska na Morzu Bałtyckim.

Mapa projektów TEN-T

Źródło: ec.europa.eu

Ukraina chce również zwiększyć do 1 mln TEU w 2025 r. i do 2 mln TEU 2030 r. wolumen obsługiwanych kontenerów na takich trasach, jak UE-Chiny, UE-Iran/Indie oraz UE-Turcja. Do 2025 r. rząd planuje zwiększenie udziału w transporcie intermodalnym do 10 proc., a w ciągu kolejnych 5 lat – do 20 proc.

Co ciekawe, władze kraju chcą udzielić zezwolenia sektorowi prywatnemu na wykorzystywanie własnych zestawów, choć infrastruktura kolejowa ma być nadal w pełni państwowa. W ciągu najbliższych 12 lat władze planują w 100 proc. odnowić park lokomotyw i wagonów państwowego operatora kolei Ukrzaliznycia. Przyczynią się do tego przedsiębiorstwa zagraniczne, takie jak General Electric, Bombardier, Greenbrier oraz krajowy Kriukowski Zakład Wagonowy. Dodatkowo władze do 2030 r. chcą zbudować 5 z 11 zaplanowanych sieci Hyperloop.

Dzięki tym planom rozbudowy infrastruktury transportowej Ukraina ma nadzieję znaleźć się na liście Top 50 w 2025 r., i w pierwszej 20-stce w 2030 r. rankingu globalnej konkurencyjności i sprawności logistycznej Logistics Performance Index.

Tagi