TransInfo

Fot. Bartosz Wawryszuk

Powstał “dekalog” i Certyfikat Odpowiedzialnego Załadowcy. Chodzi o traktowanie kierowców

Podczas pierwszej Konferencji Dobrych Praktyk w Pracy z Kierowcami Zawodowymi organizacje załadowców i przewoźników zaprezentowały zbiór zasad mających na celu poprawę wizerunku warunków pracy tej ważnej grupy zawodowej, a także Certyfikat Odpowiedzialnego Załadowcy.

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Konferencja poświęcona niezwykle ważnej roli kierowców zawodowych w gospodarce – “Kierowcy na czele” jest europejską inicjatywą promowaną m.in. przez stowarzyszenie załadowców GSA Global Shippers Association i Międzynarodową Unię Transportu Drogowego IRU.

Zaprezentowano na niej w ubiegłym tygodniu Certyfikat Odpowiedzialnego Załadowcy oraz “Uniwersalny Dekalog”, czyli list zobowiązujący do przestrzegania odpowiednich warunków pracy kierowców w zakresie załadunku i rozładunku towarów. Certyfikat, który stał się inicjatywą europejską, stworzyła hiszpańska organizacja załadowców Transprime w celu certyfikacji najlepszych praktyk firm.

Kierowca z na czele” jest okazją do nawiązania współpracy między podmiotami łańcucha dostaw – przewoźnikami, operatorami logistycznymi i załadowcami – w celu wzmocnienia rozwoju zawodu kierowcy ciężarówki, który dziś jest poważnie zagrożony porzuceniem z katastrofalnymi skutkami dla naszej gospodarki” – komentuje inicjatywę na portalu Linkedin Astic, hiszpańska organizacja międzynarodowych przewoźników drogowych .

Uniwersalne zasady, którymi kieruje się ta hiszpańska inicjatywa opierają się na przestrzeganiu tzw. dekalogu i podjęciu kluczowych działąń w celu poprawy zaufania między podmiotami logistycznymi. 

Nadrzędnym celem jest poprawa relacji z kierowcami na rampach załadunkowych, co zaowocuje lepszymi warunkami pracy, znaczącym wzrostem efektywności operacyjnej, a docelowo atrakcyjniejszą pracą w zawodzie kierowcy. Kartę podpisało już ponad 400 europejskich firm, z czego ponad 25 proc. to firmy hiszpańskie.

zarobki kierowców

Oto niektóre z zasad zawarte w dekalogu.

Zobowiązania dla wszystkich stron transportu:

  • Zapewnić pełną szacunku i niedyskryminującą komunikację między wszystkimi stronami zaangażowanymi w operacje odbioru, dostawy i transportu.
  • Planować i przeprowadzać operacje odpowiednio, bezpiecznie i wydajnie.
  • Terminowo informować odpowiednie strony o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na operację, w tym o wcześniejszych przybyciach lub opóźnieniach.
  • Zapewnić punkty kontaktowe, do których strony mogą zgłaszać wcześniejsze przybycie lub opóźnienia, a także sytuacje awaryjne i incydenty.
  • Zagwarantować wzajemne zaufanie i współpracę między wszystkimi stronami zaangażowanymi w operacje transportowe.
  • Zapewnić kierowcom łatwy i bezpieczny dostęp do sanitariatów 

Zobowiązania dla użytkowników transportu/załadowców:

  • Zapewnić kierowcom dostęp do odpowiednich męskich i damskich  sanitariatów oraz innych obiektów na terenie zakładu, takich jak stołówki, które spełniają odpowiednie normy.
  • Zapewnić na miejscu odpowiednio przeszkolony personel do czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem.
  • Zapewnić kierowcom dostęp do strzeżonego parkingu (w miarę możliwości na noc), który jest odpowiedni dla ciężkich pojazdów.
  • Zapewnić bezpieczeństwo kierowców w miejscach załadunku, upewniając się, że odpowiednie obszary są dobrze oświetlone, strefy dla pieszych i poczekalnie są wyraźnie oznaczone, a ciężarówki mają wystarczająco dużo miejsca, aby wykonać manewr.
  • Dopilnować, aby przy budowie nowych terenów zapewniono niezbędne środki dla wyżej wymienionej infrastruktury (dostępne urządzenia sanitarne, wystarczające, przestronne, dobrze oświetlone, bezpieczne strefy dla pieszych i parkingi).
  • Zapewnić ogólną wydajność i szybkość operacji odbioru, dostawy i transport. 
  • Zapewnić elastyczne warunki dostaw i dobrą komunikację między stronami, uwzględniając czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na działalność.
  • Mieć na względzie zasady prowadzenia pojazdu i czas odpoczynku, czas pracy i przepisy dotyczące tachografów, aby zminimalizować ruch wewnętrzny podczas każdej operacji załadunku lub rozładunku.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi