TransInfo

Hiszpanie szykują się do wzmożonych kontroli tachografów w 2020 roku. Będą zdalnie sprawdzać zapisy urządzeń

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Hiszpański resort odpowiedzialny za transport opublikował Krajowy Plan Kontroli na rok 2020. Przewiduje on intensyfikację kontroli tachografów i czasu pracy i odpoczynku kierowców. Hiszpanie będą również dokonywać kontroli urządzeń rejestrujących czas pracy bez zatrzymywania pojazdów. Służby skupią się też na wychwytywaniu firm “skrzynek pocztowych”.

 

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Hiszpański resort odpowiedzialny za transport opublikował Krajowy Plan Kontroli na rok 2020. Przewiduje on intensyfikację kontroli tachografów i czasu pracy i odpoczynku kierowców. Hiszpanie będą również dokonywać kontroli urządzeń rejestrujących czas pracy bez zatrzymywania pojazdów. Służby skupią się też na wychwytywaniu firm “skrzynek pocztowych”.

Krajowy Plan Kontroli dla sektora transportu drogowego na przyszły rok został zatwierdzony przez hiszpański rząd i wejdzie w życie 1 stycznia. Jak co roku, służby skupią się na manipulacjach tachografem, czasie pracy i odpoczynku kierowców. Chodzi o wykluczenie z rynku nieuczciwej konkurencji i zagrożenia, jakie stanowią na drodze przemęczeni kierowcy. Funkcjonariusze będą jednak mogli korzystać w tym celu ze sprzętu, który pozwoli im na zdalną kontrolę tachografów. 

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, właściwe organy zostały wyposażone w mobilne narzędzia kontroli drogowej pozwalające na wykrycie ewentualnych manipulacji inteligentnym tachografem bez konieczności zatrzymywania pojazdu – donosi portal talleres-dtcoplus.com.

Służby skupią się również na kontroli czasu pracy, zgodnie z dyrektywą 2006/22 /WE i rozporządzeniem 561/2006, które określają minimalną liczbę dni roboczych podlegających kontroli. Akt ten wymaga kontroli przynajmniej 3 proc. godzin pracy realizowanych przez kierowców na terytorium kraju. Połowa tych kontroli odbędzie się wyrywkowo na drogach, a połowa w siedzibach firm. W pierwszej kolejności funkcjonariusze będą kontrolowali firmy realizujące transport międzynarodowy oraz takie, które miały już wykroczenia na swoim koncie. 

Dodatkowo Hiszpanie chcą walczyć z delokalizacją firm, czyli tzw. “letter boxami”. Dlatego skupią się również na inspekcjach zagranicznych ciężarówek, zwłaszcza tych z naczepami zarejestrowanymi w Hiszpanii  – informuje związek transportowy Atfrie.

Zdalne kontrole na szerszą skalę w Niemczech

Federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG) realizuje zdalne kontrole tachografów mobilnie – z radiowozów, ale również szykuje sprzęt do stacjonarnych kontroli. Odpowiednia technologia jest w przygotowaniu i będzie montowana na kolumnach i bramownicach kontrolujących pobór myta. Mowa o czytnikach DSRC, które pobierałyby dane z tachografów pojazdów przejeżdżających pod bramownicą lub obok kolumny. Dane te będą następnie przekazywane kontrolerom BAG znajdującym się w pobliżu i na ich podstawie zapadnie decyzja o ewentualnej kontroli pojazdu. 

Taki system niesie korzyści zarówno dla służb jak i kierowców. BAG będzie mógł prowadzić skuteczniejsze działania, a truckerzy unikną wyrywkowych kontroli i związanej z nimi straty czasu. Jakie dane BAG odczyta zdalnie?

Niemiecki urząd  wyjaśnił, że nie ma technicznej możliwości, by sprawdzić bezprzewodowo czas pracy i odpoczynku zapisany w tachografie. Zgodnie z art. 9 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym, przekazywane zdalnie mogą być tylko dane niezbędne do celów ukierunkowanej kontroli drogowej pojazdów, których tachograf został zmanipulowany lub niewłaściwie użyty. 

Muszą odnosić się do określonych zarejestrowanych zdarzeń lub danych, takich jak:

– ostatnia próba naruszenia bezpieczeństwa,

– najdłuższa przerwa w zasilaniu,

– usterka czujnika,

– błąd danych dotyczących prędkości lub trasy,

– konflikt danych związany z ruchem pojazdu,

– prowadzenie pojazdu bez ważnej karty,

– wkładanie karty podczas jazdy,

– dane dotyczące ustawień czasu,

– dane dotyczące kalibracji (włącznie z datami dwóch ostatnich kalibracji),

– numer rejestracyjny pojazdu, 

– prędkość zarejestrowana przez tachograf.

Fot. Trans.INFO

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi