TransInfo

Fotő: Canva

Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen a Mobilitási Csomag miatt

Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarország és másik 21 EU-s ország ellen, mert nem emelték be a hazai törvényekbe, illetve nem kommunikálták  a Mobilitási Csomag kiküldött munkavállalókra vonatkozó rendekezéseit.

A cikk olvasási ideje 2 perc

A román UNTRR fuvarozó szövetség hívta fel rá a figyelmet tegnap, hogy 22 EU-s országnak küldött kötelezettségszegési eljárásól szóló levelet az Európai Bizottság március 24-én. Mindössze 5 ország maradt ki a levelezésből: Románia, Szlovákia, Franciaország, Dánia és Finnország.

Amint itt látható , Szlovénia, Svédország, Portugália, Lengyelország, Hollandia, Málta, Lettország, Luxemburg, Litvánia, Olaszország, Írország, Magyarország, Horvátország, Spanyolország, Görögország, Észtország, Németország, Cseh Köztársaság, Ciprus, Bulgária, Belgium és Ausztria március 24-én valamennyien megkapták a jogsértési leveleket.

Persze, a levél nem érhette derült égből villámcsapásként az országok vezetőit, hiszen az EB már februárban figyelmeztette az országokat, hogy ha nem harmonizálják jogszabályaikat a Mobilitási Csomag rendelkezéseivel, akkor ilyen kötelezettségszegési eljárás vár majd rájuk.

Az unis jog megsértését jelenti:

  • ha egy ország az uniós rendeletet nem ülteti át a hazai jogba,
  • ha saját adminisztratív követelményeket támaszt vagy ellenőrzési intézkedéseket ír elő a külföldi üzemeltetők számára, amely nem felel meg az uniós jognak,
  • vagy ha saját rendszert használatát írja elő a kiküldetési nyilatkozatok benyújtásához.

2022 február 2-án léptek hatályba a legutóbbi EU-s szabályok, amelyek a kiküldött sofőrökről rendelkeznek. A szabályok szerint a fuvarozóknak az IMI Belső Piaci Információs Rendszeren kell bejelenteniük a sofőrök kiküldetését, és arra az időre, amíg egy adott tagállamban dolgoznak, legalább annyit kell fizetniük a gépkocsivezetőknek, mint az aktuális tagállamban alkalmazandó minimálbér.

A rendelet hatálybalépéséig minden uniós országnak értesítenie kellett volna a bizottságot arról, hogy az (EU) 2020/1057 irányelv rendelkezéseit a nemzeti jogba átültették.

A jogalkotási kérdéseken kívül adminisztratív kérdések is vannak az EK-val kapcsolatban:

„2022. február 2-tól a nyilatkozatok kiküldésére szolgáló uniós portál lesz az egyetlen kötelező rendszer, amelyet a közúti fuvarozóknak kell használniuk nyilatkozatok küldésére, amikor járművezetőiket más tagállamokba küldik ki” – emlékeztette az országokat az EB még februárban.

Címke