TransInfo

Nowa autostrada pomiędzy Moskwą a Petersburgiem już otwarta. 720 km można przejechać w 6,5 godziny

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

W Rosji oficjalnie otwarto płatną autostradę M11 (Moskwa-Sankt-Petersburg). Ponad 700 kilometrów można przejechać od 5,5 do 6,5 godzin. Natomiast koszt przejazdu między metropoliami wynosi od 55 złotych.

Opracowanie projektu autostrady jako alternatywy dla wyczerpującej swoją przepustowość drogi M10 trwało kilka dekad. Koncepcja projektu zrodziła się już w latach 70., ale budowę rozpoczęto dopiero w 2010 roku. Poszczególne odcinki trasy były oddane do użytku już wcześniej, w środę natomiast otworzono ostatni – ósmy. 

W zależności od odcinków, ruch na autostradzie, nazwanej Newa, odbywa się 4, 6, 8 i 10 pasami, a dopuszczalna prędkość wynosi od 110 do 130 kilometrów na godzinę. Na trasie znajduje się 325 konstrukcji – mostów, wiaduktów, przejść dla zwierząt oraz węzłów typu “trąbka” i “koniczynka”.

Bramki na M11/Fot. mintrans.ru

Koszt przejazdu po autostradzie M11 w Rosji

Kierowcy mogą korzystać zarówno z płatnej M11, jak i darmowej, choć w gorszym stanie, M10. Niektórzy już łączą przejazd, omijając nową autostradą zniszczone, niefunkcjonalne odcinki starej drogi.

Dla pojazdów ciężarowych koszt przejazdu jest uzależniony przede wszystkim od kategorii pojazdu:

– kategoria III: ciężarówki i autobusy z 2 osiami i wysokością ponad 2,6 m,

– kategoria IV: ciężarówki i autobusy z 3 i więcej osiami i wysokością ponad 2,6 m, w tym pojazdy III kategorii, których naczepy są wyższe niż 2,6 m.

Stawka za jeden kilometr jest również uzależniona od posiadania transpondera (zarejestrowani użytkownicy) czy też nie (płatność gotówką) oraz przejazdu w dzień roboczy lub wolny od pracy. Koszt jest również uzależniony od jazdy dziennej lub nocnej. Zatem przejazd całą trasą od Moskwy do Sankt-Petersburga będzie kosztować od 906 rubli (55,53 zł) do 1980 rub. (121,38 zł).

M11 Moskwa-Sankt-Petersburg/Fot. Wikipedia

Niedogodności na trasie M11

Główną niedogodnością jest rozmieszczenie stacji benzynowych, które znajdują się w odległości 200-250 kilometrów od siebie i należą do jednej sieci – Lukoil. Z tego powodu paliwo przy autostradzie jest nieco droższe, niż przy innych trasach.

Kolejnym minusem są problemy z sieciami telefonii komórkowej (brak łączności poza obszarem metropolii), brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, toalet oraz… rozbudowany cennik. Dużym plusem jest bez wątpienia czas przejazdu, skrócony o 2-4 godziny.

Koszt inwestycji wyniósł 7,3 mld euro, z czego 5,3 mld pochodziło z budżetu państwa, natomiast pozostałe 2 mld euro – od inwestorów prywatnych. Jest to najdroższy sfinalizowany projekt infrastrukturalny w Rosji.

Fot. static.360tv.ru

Tagi