TransInfo

Mapa: GDDKiA

Ruszyła budowa odcinka ekspresówki na wschodzie Polski. Ominie jedno z miast

Wczoraj ruszyła oficjalnie budowa ponad 13-kilometrowej obwodnicy Chełma stanowiącej część drogi ekspresowej S12. Trasa powinna być gotowa w 2025 roku.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Obwodnica Chełma przebiegać będzie nowym śladem i ominie miasto od północy. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe oraz 17 obiektów inżynierskich – w tym dwa mosty. Trasa będzie miała dwie dwupasmowe jezdnie, a oprócz niej powstanie 20 km dodatkowych dróg poprzecznych i obsługujących przyległe tereny.

Obwodnica Chełma to pierwsze zadanie w ramach projektu budowy nowoczesnej i bezpiecznej drogi ekspresowej S12 od Lublina do granicy państwa w Dorohusku, na którym rozpoczynamy prace budowlane. Po jej wybudowaniu powstanie wygodny korytarz transportowy, łączący Warszawę i Lublin z Ukrainą. Dla mieszkańców Chełma obwodnica oznacza większe bezpieczeństwo, koniec zatorów drogowych i mniejszy hałas w mieście”powiedział wczoraj podczas inauguracji budowy Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Gdy obwodnica będzie gotowa, kierowcy jadąc drogą krajową nr 12 od strony Piask wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem, na węźle Chełm Zachód. Droga przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, a następnie przekroczy linię kolejową Chełm – Włodawa. Koniec tego odcinka S12 wypadnie za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w Kolonii Antonin. Całość budowanego odcinka będzie liczyła 13,5 km.

S12 połączy autostradę z granicą

S12 między Piaskami a przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku będzie miała około 75 km. W całości przebiegać będzie po nowym śladzie, przez obszary rolnicze oraz omijając tereny mocno zurbanizowane i cenne przyrodniczo. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga, po dwa pasy w każdym kierunku oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Cała droga ekspresowa S12 będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). W przyszłości połączy autostradę A1 (na południe od Piotrkowa Trybunalskiego i pobiegnie przez Sulejów i Opoczno w kierunku Radomia) z przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Zapewni w ten sposób najkrótsze połączenie centralnej i zachodniej Polski z Radomiem i Lublinem przejmując także międzynarodowy ruch tranzytowy w kierunku Kijowa. Będzie to jedna z kluczowych tras, tworzących horyzontalne uzupełnienie istniejącej i powstającej sieci dróg szybkiego ruchu w naszym kraju. 

Tagi