TransInfo

Verslo modelis – raktas į sėkmę. Apie produktą, klientus ir procesus

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Ar kada susimąstėte, kodėl kai kurios įmonės yra labai populiarios tarp klientų, gauna didžiulius pelnus, o jų produktus visi puikiai žino? Įmonių sėkmę tikriausiai lemia daug veiksnių, tačiau vienas iš svarbiausių yra gerai apmąstyta strategija ir nustatytas verslo modelis.

Verslo modelis padeda sutvarkyti informaciją apie produktą, klientus ir procesus, o kartu palengvina įmonės valdymą. Remiantis juo galima nustatyti šaltinį, iš kurio įmonė gauna pinigų, jos siūlomą produktą arba paslaugą ir, žinoma, tikslinę grupę, t. y. klientus.

Naujas ir labai populiarus verslo modelio kūrimo metodas yra „Business Model Canvas“ („Verslo modelio drobė“), dar vadinamas vienpusiu verslo planu.

Alekso Osterwalderio, sukūrusio verslo modeliavimo metodą „Canvas“, nuomone, atliekant įmonės analizę turi būti atsižvelgiama į 9 svarbiausius dalykus:

– Siūlomą vertę

– Klientų segmentavimą

– Kanalus

– Pagrindinius veiksmus

– Santykius su klientais

– Pajamų struktūrą

– Pagrindinius išteklius

– Svarbiausius partnerius

– Sąnaudų struktūrą

1. Siūloma vertė

Finansinio saugumo jausmas, sveikata, gera pramoga – tai naudos, kurią gauna klientai, naudodamiesi rinkoje siūlomais produktais ir paslaugomis, pavyzdžiai. Ką Jūs norite pateikti savo klientams? Į šį klausimą turite atsakyti sau būtent verslo modelio kūrimo etape. Susitelkite, nes vertė, kurią teiksite, lems Jūsų įmonės vertę.

2. Klientų segmentavimas

Jeigu dar nenusprendėte, kam bus skirtos Jūsų paslaugos ar produktai, tai turite padaryti kaip tik dabar. Studentams, asmenims su aukštuoju išsilavinimu, neseniai susituokusiems jauniems žmonėms, sveikos gyvensenos sekėjams? Ir kas bus Jūsų klientas? Tai svarbu, nes klientai yra Jūsų pajamų šaltinis.

3. Kanalai

Trečiasis žingsnis – kanalai. Dabar pamąstykite apie lengvą ir veiksmingą būdą pasiekti potencialius savo klientus. Šiais laikais yra iš ko rinktis – tinklaraščiai ir socialiniai tinklai dabar yra vienas iš dažniausiai naudojamų kanalų, kuriuose reikėtų pristatyti savo produktus ar paslaugas. Nustatykite, kur klientai galėtų apie Jus išgirsti, perskaityti, pamąstykite apie komunikavimo kalbą. Išanalizuokite ir tai, kokiu būdu klientai galės įsigyti Jūsų produktų ar pasinaudoti paslaugomis.

4. Santykiai su klientais

Ko tikisi Jūsų klientai? Ketvirtas punktas padės Jums išanalizuoti sąveikos su atskirais klientų segmentais tipą. Galite nuspręsti palaikyti asmeninius santykius – juos galite užmegzti įsteigę, pavyzdžiui, restoraną arba kirpyklą, arba rinktis visiškai „automatizuotus“ santykius, plėtodami kavos automatų verslą arba įkūrę internetinę parduotuvę. Svarbiausia tai, kad sąveika būtų adekvati kitoms Jūsų modelio sritims.

5. Pajamų struktūra

Už ką Jūsų klientas moka, o ką gauna veltui?

Atsakę sau į šį klausimą galėsite nustatyti, kokiu būdu Jūsų įmonė generuos pajamas. Jau minėtos internetinės parduotuvės atveju galite numatyti, kad klientas mokės tiktai už produktą, kurį norės įsigyti, o jo pristatymas bus dovana, skatinanti rinktis būtent Jūsų parduotuvę.

6. Pagrindiniai veiksmai

Santykiai su klientais turi būti kuo geresni – tai žinojote dar prieš apsispręsdami pradėti savo verslą. Per šeštą savo analizės žingsnį aprašykite veiksmus, kurių imsitės, kad įtikintumėte žmones rinktis Jus, o ne konkurentą.

7. Pagrindiniai ištekliai

Trumpai – tai viskas, ko Jums reikės sukurti produktui ir pateikti jį dideliam klientų ratui. Pirmiausia tai žmonės, mašinos, pinigai ir patentai.

8. Svarbiausi partneriai

Jei norėsite gaminti automobilius, tarp kitų reikės turėti ir partnerį, kuris tieks Jums dalis. Todėl svarbu nustatyti bendradarbiavimo partnerius, su kuriais bus įmanomas Jūsų įmonės egzistavimas.

9. Sąnaudų struktūra

Vykdant veiklą atsiranda sąnaudos. Per paskutinį analizės, atliekamos naudojantis „Canvas“ šablonu, etapą reikia išvardyti tuos, kurie bus susiję su Jūsų verslo modeliu. Atsižvelkite į išteklius, veiksmus ir sąnaudas, susijusias su verslo partneriais.

Modelis „Canvas“ yra labai paprastas šablonas, kuriuo naudodamiesi galite išanalizuoti savo verslo pradžią prieš eidami į rinką, tačiau su juo galite nuveikti ir daugiau. Pagaliau tai puikus įrankis planuojant naują produktą jau veikiančioje įmonėje. Tad kodėl nepasinaudoti juo norint peržiūrėti padėtį, kurią rinkoje užima įmonė, jau daug metų veikianti joje? Taip bus galima patobulinti produktą, kad būtų vertingesnis už tuos, kuriuos siūlo konkurentai.

simplilearn.com nuotr.

Paantraštės